Не додавајте ги во групите Whatsapp: целосен водич

WhatsApp веќе не работи на Виндоус Телефон од 31 декември

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Еве го упатството што не треба да се додава во групи на Whatsapp. Сега WhatsApp дозволува никој да не се додава во групи: еве како

Како да не се додаде во група на WhatsApp

WhatsApp, збогум на несаканите групи: сега корисникот ќе избере. Еве ги сите детали и целосниот водич за брани ја приватноста на WhatsApp (барем за групи).

Сè е точно: конечно WhatsApp Бета (за Андроид е iOS) додава контрола за додавање во групи. Ова накратко значи дека можеме да ги спречиме корисниците да не додаваат во случаен групи без наша дозвола.

Како да се направи? Еве го комплетниот и лесен за следење на упатството.

Whatsapp групи: како да не се додаде

Како прво, посочувам дека е така задолжително ажурирање на апликацијата во Бета, за да се добие најновата достапна верзија (2.19.110.20 за iOS и 2.19.298 за Android)

Ажурирањето исто така вклучува и еден вид црна листа, или список во кој ќе можеме да ги сместиме сите оние корисници од кои не сакаме да бидат додадени во која било група.

После ажурирани програмата, ајде да видиме како да се продолжи.

Како да се користи функцијата

Прво на сите, вреди да се провери дали нашата апликација е погодена од вестите. За да го направите ова, ќе ви требаат:

  • да отвори Whatsapp
  • притиснете ги трите точки што се наоѓаат на врвот
  • изберете “Подесувања”
  • во овој момент ќе мора да го изберете предметот “Сметка”, “приватност” и, конечно, „Групи“.
  • ако оваа ставка не беше присутна, тоа значи дека ќе треба да почекаме малку подолго за да ја модифицираме и управуваме со приватноста на групите

Ако наместо тоа, влезот е присутен, Explainе објаснам подолу како да го искористам тоа.

Достапни опции

Во моментов, корисниците можат да изберат една од следниве опции:

  • „Сите“: секој може да ве додаде во една или повеќе групи
  • „Мои контакти“: може да се додаде само во група од контакти зачувани во вашата адресарна книга
  • “Моите контакти освен …”: ќе ви овозможи да исклучите некои контакти, кои нема да можат да ве додадат во група без ваша согласност. Забележете дека оваа ставка ја интегрира функцијата Црната листа

Во овој момент, само треба да изберете точка што е соодветна за вас спречете ги луѓето да ве додаваат во групите WhatsApp без ваша дозвола.

За време на тестовите беше тестиран и гласот „Никој“, што сепак исчезна. Искрено се надевам дека ќе биде повторно воведен, бидејќи беше најкорисен за одбрана од спам на WhatsApp.

Други работи што треба да ги знаете

WhatsApp исто така го одредува тоа «Ако корисникот не може да ве додаде во група поради вашите поставки за приватност, може да ви испрати покана на приватен разговор ».

Itе го имате на располагање 3 дена да ја прифатите поканата пред да истече.

Се е чисто?

WhatsApp: блок додавање на групи

Колку пати ви се случило да се најдете во групи WhatsApp без ваша согласност? Колку пати ве додале во групите WhatsApp каде имало луѓе што не сте ни знаеле?

Еве, конечно, со оваа новина што ја започна WhatsApp, сето ова ќе заврши. Се до денес влегувањето во група не може да се спречи и единствениот начин да се браниш е да оставете ја групата во рекордно време. Сепак, со новото лансирање, веќе нема да има овој проблем: од денес однапред можете да управувате со групни покани.

На кратко, WhatsApp се смени и сега ви овозможува да го блокирате автоматскиот додаток на несаканите групи благодарение на новите поставки.

Дали веќе сте го пробале ова ново ажурирање што ви дозволува да се блокира поканата и автоматското вметнување во група на WhatsApp? Што мислите за тоа?

Заклучоци

Се надевам дека конечно го разјаснив овој аспект на WhatsApp и додавање во групи без ваша дозвола.

За какви било други сомнежи или прашања, користете ги коментарите на крајот од статијата: willе одговорам што е можно поскоро.

Се гледаме следниот пат!

Извори: Wabetainfo.com

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!