Не за cryptocurrency или коцкање

tarjeta de crédito Apple Card

Како што се очекуваше во последните неколку месеци, Apple Card ќе го направи своето официјално деби на Интернет Соединетите држави кредитна картичка Подготвени да стигнат до паричникот (вистински и дигитален) од корисникот. Сепак, се појавија некои ограничувања во однос на видовите набавки што ќе им бидат дозволени на имателите на картички.

Најпрво не е можно да се прават движења со картички со крипто валута како што е Bitcoin. Исто така, нема можности дури и за оние кои сакаат да купат валута или патна проверка. Но, тоа не е сè, сите оние што се враќаат во коцкање индустрија исто така се забранети: лотарија, обложување или чипови за казино, и во физички казина и преку Интернет. Значи, ако планирате да играте некои од вашите омилени игри во казино или да ја користите картичката во некои од типовите рулет достапни на Интернет, нема да можете да го сторите тоа.

Карта што е различна од другите

За почеток, доволно Побарајте картичка од iPhone и започнете да ја користите веднаш низ целиот свет. Епл Тој соработуваше со Голдман Сакс како банка за издавање и Мастеркард, која ќе ја користи својата глобална мрежа за плаќање, за да се обезбеди дека има затворено крило на финансиски канали. Вашата Apple Card може да ја додадете практично на вашиот iPhone и да гледате на едноставен начин и да добиете преглед на сите мачки што ги правите.

Исто како што Apple го потврди во март објавата, со вашата кредитна картичка корисникот ќе има право на, како што се нарекува Daily Cash: дневни наплата на направени трансакции, платени директно на сметката, без потреба од дополнително дејство. Тие ќе бидат еднакви на 2% за плаќањата направени преку апликацијата Apple Pay која ќе биде инсталирана на сите уреди Samsung и секако на iPhone. Потоа 3% за производи и услуги на компанијата (во физички и мрежни продавници) и 1% за набавки во продавници кои не прифаќаат Apple Pay.

Покрај тоа, во однос на безбедноста, оваа картичка ја изненади и јавноста. Има чекори како да не печатете броеви или CVV кодови на површината на картичката. Дизајнот е прецизен со секој детал: употребата на титаниум и ласерско гравирање на имиња. Нема NFC чип за безконтактно плаќање, што сè уште може да се направи преку Интернет паметни телефони iOS. Конечно, во однос на приватноста, Apple исто така гарантира дека нема да бидат споделени информации со трети страни за рекламирање или маркетинг кампањи, по минатогодишниот настан во кој „Apple“ тој до Владата достави информации за илјадници Шпанци.

Кредитна картичка на Apple Card

Кога пристигна картичката во Шпанија?

Вестите од 25 март оставија лош вкус во устите на оние кои не живеат во САД, во основа затоа што „Епл картовите“ остануваат дома и нема да бидат продолжени, засега, во други земји. Како и да е, иако сме приоритетни размислувајќи дека оваа картичка ќе остане во САД, затоа што Голдман Сакс сака да прецизира дека тие работеле на тоа како да имаат присуство во друга земја, спречувајќи ја таа да стане ексклузивна американска служба. Оваа информација ја објави извршниот директор Голдман Сакс на CNBC, во кој се вели дека „Епл“ планира да лансира своја кредитна картичка, исто така, во Европа.

Со ова остануваме малку посмирени, знаејќи дека барем тие размислуваат за тоа, иако ова движење во голема мерка ќе зависи од почетниот успех на оваа картичка и јасно од студиите на пазарот што може да се спроведат во различни региони. Можеби ќе поминат неколку месеци, па дури и години пред да имате иновативна Apple картичка во Шпанија