Новата серија Huawei Mate 30 нема никаква искра без апликацијата Google

The Huawei Mate 30 and Mate 30 Pro mark the brand’s first top-of-the-range device launch since it was forbidden in the spring from trading with American partners.

Влијание на црната листа на администрацијата Трамп од Huawei Technologies Co. изјавил како кинеска компанија лансирала предводник на паметен телефон кој поддржува Android кој нема лиценцирана апликација на Google.

Најавени на настан во Минхен во четвртокот, Huawei Mate 30 и Mate 30 Pro го означија лансирањето на првиот уред со најголем опсег на марката, бидејќи беше забранет во пролетта на трговија со американски партнери.

Главниот извршен директор на групата потрошувачи на Huawei, Ричард Ју, останува оптимист на сцената за време на презентацијата на компанијата, ветувајќи дека телефонот ќе биде технолошки центар со нов систем на фотоапарати кој е неспоредлив.

Во мај, американската влада стави црна листа на Huawei – обвинета за помагање на Пекинг во шпионажа – принудувајќи чипови, развивачи на софтвер и други производители на компоненти да престанат со продажба на компоненти за паметни телефони на компаниите.

Забрана за покриеност на Google Alphabet Inc. погодени, креаторите на оперативниот систем за мобилни телефони „Андроид“, поради што новите телефони на „Хуавеи“ немаат апликации како „Гугл мапс“, „Јутјуб“ или „Google Play Store“. Mate 30 Pro работи на бесплатна и со отворен извор верзија на Android, што значи дека на компаниите не им треба лиценца од Google за да го користат. Huawei го нарекува овој EMUI10. Но, без складиштето за апликации Play Store што е многу важно, сеуште е верзија на голи под Android.

Потрошувачите ќе можат рачно да „странично оптеретуваат“ некои апликации на Гугл или да ја користат достапната веб-верзија, им рече на Ричард Ју пред новинарите по настанот за лансирање.

„Ние се обидуваме да го направиме во ред за потрошувачите, но ни треба време да го решиме овој проблем“, рече тој. ‘Потрошувачите можат да направат компромиси. Ова е рамнотежата. “

Внатре, Mate 30 Pro го користи новиот процесор Kirin 990 5G, изработен од подружницата на Huawei, HiSilicon, кој спакува повеќе од 10,3 милијарди транзистори во простор за нокти. Овој чип исто така комбинира графички процесор, 5G модем и специјална единица за обработка на нерви за да ја забрза задачата на вештачка интелигенција во еден.

Учесник ја проверува низата леќи со четири фотоапарати на задниот дел од паметниот телефон Huawei Technologies Co. Мате 30, за време на отворањето на уредот во Минхен, Германија. (Блумберг)

Ју рече дека тестирањето на Huawei на мобилната мрежа China покажа дека Mate 30 Pro е способен да достигне брзина на преземање од 5G од околу 1.500 мегабити во секунда – бројка што далеку ја надминува можната просечна стапка дури и на повеќето домашни интернет-врски со фиксна линија. и Европа.

Коментирајќи пред лансирањето во четвртокот, аналитичарот на CCS Insight, Бен Вуд, рече дека силниот бренд на Huawei во Европа значеше „ќе има пазар за секој нов производ“, со оглед на компанијата „добар запис во модерниот дизајн и напредните карактеристики како што се повеќе камери“.

„Сепак, немањето услуги на Google би значело дека тоа е голем предизвик за клиентите“, додаде тој.

Mate 30 и Mate 30 Pro ќе излезат на продажба во Кина следната недела и во Европа следниот месец, за 799 евра (884 долари) и 1099 евра, соодветно.

Ју исто така објави дека телефоните што виткаат Huawei, Huawei Mate X, ќе излезат на продажба во Кина во октомври. Прво објавено во февруари, овој телефон ја поддржува следната генерација 5G мрежа и е втор телефон со преклопување од еден голем производител што излегува на продажба оваа есен – Samsung го објави Galaxy Fold на 6 септември. Willе биде достапен во Европа следната година, рече Ју.