Новиот чип на Интел само ја поправи најлошата работа во врска со ултратинските лаптопи

Chip baru Intel baru saja memperbaiki hal terburuk tentang laptop ultrathin

Пред само неколку месеци Интел лансираше серија процесори од 10-та генерација кои би можеле да обезбедат посилни графички перформанси на супер тенки лаптопи. Chipmaker не заврши со ажурирање на својата производна линија, и сега имаме неколку дополнителни дополнувања на нејзината чип-линија од 10 генерации.

Овој пат, фокусот не е многу на перформансите на графиката, туку на моќноста на процесорот и зголемување на RAM меморијата. Новата серија за чипови на Comet Lake ќе му се придружи на Лејк Лејк под обемниот Core 10-роден мантил на Интел.

Моделот Lake Lake Comet доаѓа во две варијации: Lake Comet-U и Lake Comet-Y. U моделот е помоќен, испорачан во конфигурации до шест јадра, што е значително подобрување за процесорите кои мора да работат на 15W TDP. Серија Y, исто така, добива зголемување на брзината на часовникот, при што моделите се карактеризираат до четири јадра и 7W TDP. За разлика од Ice Lake, кој е изграден на 10-метарскиот процес на Intel, процесорот Comet Lake е сите чипови од 14nm. Но, Интел рече дека тие ќе обезбедат 16% зголемување на перформансите и 41% подобра продуктивност и мултитаскинг во Office 365 од чипови претходната генерација, без да се наруши работниот век на батеријата во овој процес.

Извор на слика: Интел

Подобрените перформанси и енергетската ефикасност не се единствените моменти од сериите Lake Comet. Intel поддржа неколку поздрави изненадувања за овој процесор што ќе ги напојува најприфатливите ултра-тенки лаптопи во наредните месеци. Поддршка за RPPDR4x RAM меморијата што е побрза значи дека продавачите ќе можат да им овозможат на лаптопите на Comet Lake-U со повеќе од 16 GB RAM меморија. Како и да е, чипот на Comet Lake-Y ќе биде ограничен на меморијата LPDDR3. Како и да е, Интел само поправа една од најпознатите вознемирувачки работи за супер тенки лаптопи, што им овозможува на ОЕМ да им понуди на купувачите RAM меморија што ја бараат без да го намали работниот век на батеријата.

Новиот чип на Интел само ја поправи најлошата работа во врска со лаптопите со ултратин 1

Извор на слика: Интел

Исто така импресивно е вградената поддршка за Wi-Fi 6, што значи дека безжичното искуство ќе добие огромно зголемување, но само додека вашата домашна или канцелариска врска може да обезбеди брзина на Интернет.

Вклучена е и поддршка за Thunderbolt 3, Intel UHD Graphics и Intel Optane меморија. Плус, процесорот поддржува Intel Adaptix Technology, која ветува побрзо време на будење и поддршка за неколку говорни асистенти.

Новиот чип на Интел само ја поправи најлошата работа во врска со лаптопите со ултратин 2

Извор на слика: Интел

Првиот производ што го инкорпорираше новиот чип Комејско Езеро ќе пристигне подоцна оваа есен, вклучувајќи модели кои ќе ги исполнат барањата на Атинскиот проект од Интел. Сепак, Интел не го откри името на вистинскиот производ што ќе го поддржува новиот чип на Комет Лејк. Како и да е, да ги ставиме работите во перспектива, вреди да се напомене дека Apple надградбата MacBook Pro и Air 2019 сè уште ја тресат 8-тата генерација Intel Core процесор и LPDDR3 RAM меморија, така што ова е тип на уред што може да има корист од семејството на процесор од 10-тата генерација Intel.

Извор на слика: Интел