Новиот Huawei Mate 30 ќе пристигне на 19 септември, првиот чип Кирин 990

Новиот Huawei Mate 30 ќе пристигне на 19 септември, првиот чип Кирин 990

Веќе ги знаеме Samsung Galaxy Note10 и Galaxy Note10 Plus, но сепак има некои од најочекуваните телефони оваа година. Сè уште не знаеме за новото високо семејство на Huawei, новиот Huawei Mate 30. И сега истекувањето гарантира дека Huawei ќе напредува презентација на палетата Huawei Mate 30 до септември за да се ослободи нов Kirin процесор.

Новите Huawei Mate 30 и Huawei Mate 30 Pro се очекуваат за септември, по мобилната презентација на Apple. Датумот се повторува од година во година со презентација по летото: прво Samsung, потоа Apple и конечно Huawei со големи големи димензии во октомври. Но, сега сите посочуваат таму Huawei Mate 30 и 30 Pro ќе пристигнат во септември.

huaweimate20 x игра

Според Гизчина, ќе биде потврден и претседателот на деловниот софтвер за потрошувачи на „Хуавеи“, Ванг Ченглу 19 септември како избран од Huawei да го претстават врвот на нивниот нов опсег. И двајцата, освен тоа, ќе инсталираат нов процесор со висока моќ Kirin 990 наместо процесорот Kirin 985 кој се очекува да пристигне внатре. Ова ќе биде подобар и посилен чип.

Така, Huawei ќе го претстави очекуваниот опсег со одличен фотографски квалитет или со батерии со супер брзи полнења. Но, исто така ќе знаеме дека новиот чип Кирин 990 ќе биде првиот од Huawei во процесор произведен 7 нанометри и може да ви конкурира од вас со она што го лансираше Apple или Samsung од неодамна. Според гласините, овој чип на Кирин сега ќе биде врв на новото семејство Huawei Mate 30.

Huawei Mate 30, што очекуваме?

Во моментов ништо не е потврдено и Huawei сè уште не го објавил крајниот датум на својата презентација. Доколку се потврди оваа гласина, за само неколку недели ќе знаеме сè за новите мобилни телефони веќе знаеме неколку детали. Информациите покажуваат дека Huawei Mate 30 Pro ќе биде првиот мобилен телефон со два сензори од 40 мегапиксели и не е изненадувачки, затоа што кинескиот бренд отсекогаш бил во првите редови во однос на квалитетна фотографска опрема.

Според гласините и протекувањата, се надеваме дека има два модела и еден од нив е компатибилен со 5G конекција благодарение на модемот Baloong 5000G. Или дека ќе има телефон поголем од сегашниот со екран до 6,71 инчи што е тип OLED и се очекува да биде заоблен од сите четири страни.

Huawei Mate 30