Новиот RedmiBook со дизајн на „цел екран“ ќе дебитира со Redmi K30 на 10 декември

RedmiBook Baru Dengan Desain "Layar Penuh" Akan Debut Bersama Redmi K30 pada 10 Desember

Redmi K30 нема да биде единствениот нов производ што ќе го лансира под-брендот Xiaomi на 10 декември. На Weibo беше објавено дека на овој настан ќе биде промовиран и новиот семеен производ RedmiBook.

Како што може да се види на сликата на тизер, подолу, претстојниот RedmiBook ќе има дизајн на „цел екран“. Благодарение на својот дизајн на целиот екран, оваа тетратка се очекува да има „изненадувачки“ однос на екранот-на тело. Покрај тоа, Редми тврди дека оваа тетратка ќе понуди „највисок“ сооднос цена-перформанси и исто така потенки карактеристики на дизајнот.

Под-брендот Xiaomi Redmi вчера сподели неколку солзи на Redmi K30, откривајќи го дизајнот на мобилниот телефон пред неговото лансирање во Кина следната недела. Компанијата сега објави неколку нови солзавери на Weibo, објаснувајќи го хардверот под хаубата на претстојниот паметен телефон.

Наводните директни слики на Redmi K30 кои се појавија на Интернет минатиот месец сугерираат дека паметниот телефон ќе се напојува со чипсет Qualcomm Snapdragon 730G. Сепак, тоа всушност нема да се случи. Најновиот занимавач на Redmi K30 откри дека паметниот телефон ќе има процесор Qualcomm Snapdragon 765G во него, во кој има интегриран модем X52.

Модемот Snapdragon 765G X52 нуди поддршка за самостојни (SA) и не независни (NSA) 5G мрежи, како и брзини на преземање до 3.7Gbps. Во однос на перформансите на графиката, чипсет се очекува да биде многу импресивен, благодарение на новиот процесор на Adreno 620.

Регистрацијата за Redmi K30 ќе биде отворена денеска во 12 часот, во официјалната продавница Xiaomi, како и на другите водечки големи трговци на мало, како Tmall, Suning и JD.com.