Новиот Sony Xperia 5, кино во џеб

Xperia 5 (4)

Sony го претстави новиот телефон IFA Berlin кој се фокусира на забава, но без да ослободува елегантен и компактен дизајн, со сите видови на технологии како вашиот OLED CinemaWide екран или Долби Атмос звук што го прави една од најдобрите опции за мултимедијална содржина.

„Ние го ставивме во Xperia 5 она што им се допаѓа на нашите клиенти за Xperia 1, но внатре помал дизајн со најнова и наградувана технологија на Sony “, објасни претседателот на Сони за мобилни комуникации, Митсуја Кишида. Замената на Sony Xperia 1 е присутна помала, но со подобра вградена технологија.

Xperia 5 (3)

Sony Xperia 5 за мултимедијална содржина

Обложувања за мобилни телефони на 6,1 инчен екран FullHD + OLED со CinemaWide 21: 9 формат со ТВ технологија БРАВИЈА бренд и со висок квалитет на контраст, контрола и острина. Една од најдобрите опции за loversубителите на филмови или серии затоа што можете да уживате во целосно кинематско искуство на малиот мобилен телефон во вашата рака.

Внатре, овој телефон работи со чип Qualcomm Snapdragon 855, работи со брзо полнење на USB и со батерија од 3,140 mAh цел ден.

Xperia 5 (1)

Покрај тоа, за спектакуларен екран и доволен век на траење на батеријата, тоа е придружено со технологија Dolby Atmos која ќе му даде реализам на секоја сцена без разлика дали користите слушалки или со звучници интегрирани во уредот. Технологија со висока резолуција за филмови, игри или серии и многу потопливо искуство за живот на вашиот мобилен телефон.

И ако сте игра, Игра Подобрувачка технологија го прави Sony Xperia 5 идеален за ова и ви овозможува да снимате игри со слики од екранот на 20 fps и синтеза на глас со функцијата “промена на гласот” без да инсталирате ништо друго на вашиот телефон ако сакате да уживате во тоа.

Квалитетна камера

Три камери на новиот Sony Xperia 5 Покрај целосен софтвер за подобрување на секој истрел. Три фотоапарати со оптичка стабилизација на слика и со можност за правење постојани рафали до 10 fps со автоматско следење на фокусот и автоматска изложеност.

Три камери со 12 мегапикселни главни сензори, со супер широк агол и телефото леќи за секоја пригода. Покрај тоа, како што рековме, можете да фотографирате во секоја ситуација благодарение на RAW технологијата за намалување на бучава или Предлози за фотографија кои ќе ви помогнат да имате совршена фотографија и да ве известите така.

Xperia 5 (2)

Премногу Sony комбинира кинематска технологија што видовме на Xperia 1 и кој ви овозможува да креирате проекти од сите типови од паметни телефони, да прилагодите рачен фокус, да ги зголемите нивоата на аудио снимање или да го прилагодите балансот на белата боја. Можете да монтирате клипови по желба, да ги исечете и залепите по желба.

Достапност

Новиот телефон ќе биде пуштен во сина, црвена, црна и сива боја и ќе работи со Android 9 Pie. Willе започне со достигнување на пазарот од октомври годинава и ние ќе ве известиме кога е официјален и ќе можете да го купите во Телефон Хаус.