Нов страшен малвер за Android: Еве го Гулиган

https://techiemoe.com/wp-content/uploads/2020/07/Нов-страшен-малвер-за-Android-Еве-го-Гулиган.jpeg

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Нов страшен малвер за Android: Еве го Гулиган

Нов вирус за Android ќе влијае на над еден милион уреди ширум светот.

Гулиган, еве го името на новиот закана тоа барем би погодило милион уреди со Android и тоа ќе му овозможи на целото зло да ги преземе телефоните на жртвата брзо и лесно. Дистрибуцијата на малициозен софтвер започнува преку инсталирање на датотеки Фалсификувана АПК или со кликнување на врската добиена преку СМС или Чет.

Според извештајот објавен од тимот Проверка на точката, тие ќе бидат приближно еден милион сметки на Google што би се компромитирало со оваа маана со поголемиот дел од уредите присутни на азиската територија додека 19% во Америка и во Во Европа, засегнатите уреди ќе бидат малку.

Malware ќе влијае на сметката Google на услуги како Google Photos, Play Store, Google Drive, Docs, Gmail и G Suite и ќе ви овозможи да го имате владеењето на уредот и да испраќате информации до оддалечен сервер за да украдете чувствителни информации.

Како да се заштитите од Гулиган

За да се заштитите, очигледно треба да ги инсталирате апликациите само од официјалната продавница Google Play и не инсталирајте ги APK-датотеките сами. Исто така, препорачуваме да го активиратедвостепена автентикација на страницата на Google на вашата сметка.

Гугл веќе објави еден Забелешка по глас на Адријан Лудвиг, директор на Одделение за безбедност на Android, кој коментира така:

Ние го цениме и истражувањето на Check Point и нивната соработка, корисни за разбирање на проблемите од овој вид. Како дел од постојаниот напор да се осигураме дека нашите корисници се заштитени од семејството на малициозен софтвер Ghost Push, ние воведовме бројни мерки за да ја обезбедиме безбедноста на целиот екосистем на Android.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!