Нов iPhone 11: цена, спецификации и достапност

IPhone 11 Baru: harga, spesifikasi dan ketersediaan

Денес е денот кога компанијата нè повикува во театарот Стив Jobsобс во Jakакарта Епл Парк да ја претстави својата нова линија за производи за 2019 година. Очигледно денешниот предводник на производот е iPhone 11, а ние ви ги кажуваме сите детали.

iPhone 11; Новиот iPhone XR

Првиот од новите iPhone телефони е iPhone 11, кој во основа е новиот iPhone XR, кој доаѓа во 6 нови и впечатливи бои и двојна камера.

Нов iPhone 11: цена, спецификации и достапност 1

Има 6.1 инчен екран со течна ретина (како и претходната генерација), сепак, Apple Тој спомена дека искуството за слушање е подобрено, особено затоа што ќе ја најдеме технологијата Dolby Atmos.

Во однос на камерата имаме агол со ширина од 12 Mpx и главен сензор од 12 Mpx, што е една од карактеристиките што постепено станува популарна на Интернет на паметни телефони со Android

Важно е да се напомене дека ова е првиот iPhone во историјата со сензор со широк агол, иако наместо тоа, тие оставаат зад себе телефо-леќи што ќе бидат наменети за понапредни модели.

Меѓу новите работи од камерата е тоа што можеме да направиме режими на црно-бел портрет. Покрај тоа, имаме нов ноќен режим (за прв пат на iPhone), што помага во подобрување на фотографиите со слабо осветлување, како што се прави на неколку модели на Android на пазарот.

IPhone 11 е може да снима видео на 4k на 60 fps па дури може да се префрлате помеѓу нормални и широки аголни сензори, нешто што ќе ни даде можност да направиме видеа што се многу поинтересни. Предната камера исто така може да снима видео во 4k, но на 30 fps и со бавно или бавно движење.

Од друга страна доаѓа Слојници, што е селфи снимено со видео со бавно движење.

A13 Bionic, најдобриот процесор од Apple

Овој iPhone доаѓа со нов A13 Bionicsшто Apple го осигура дека е најбрзиот процесор на паметен телефон. Компанијата дури соопшти дека имаат и најбрз GPU во светот на смартфоните, надминувајќи ги резултатите од телефоните како Galaxy S10 + со Snapdragon 855 или Huawei P30 Pro со Кирин 980.

Единствено што нè прави бучни е тоа што нема време за Apple.Тоа ги споредува резултатите на неговиот процесор и графичкиот процесор со Snapdragon 855+, сепак, не се сомневаме во можностите на процесорот, кои од година во година изненадуваат со неговите перформанси.

Најдобрата батерија на iPhone?

Apple Тој рече дека батеријата на iPhone 11 трае 1 час подолго од iPhone XR, но не ја откри количината на батеријата во вашиот мобилен телефон. Иако треба да почекаме да видиме колку нуди iPhone 11 Pro Max.

Нов iPhone 11: цена, спецификации и достапност 2

Цена и достапност

Овој мобилен телефон ќе се наплаќа 699 $, за што повеќе или помалку станува збор 14 илјади пезоси со девизен курс.

iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max; Најдобар телефон на Apple

Ова е официјално првиот телефонски број на Apple со три задни фотоапарати, кој има конфигурација многу слична на Iphone 11, но додава леќа за телефото.

Нов iPhone 11: цена, спецификации и достапност 3

Како и „нормалниот“ модел, моделот Pro може да биде gснимајте 4k видео на 60 fps, и ни овозможува да разменуваме помеѓу нормални и широк агол сензори.

Овие нови модели ќе бидат достапни во 4 различни бои кои ќе бидат далеку помудри во споредба со iPhone 11.

Екранот сега е наречен Super Retina XDR, кој ги нуди најдобрите слики досега видени во производ на Apple. Покрај тоа, постои и поддршка за HDR.

Бионска поправка А13

Apple Тој напомена дека едно од најважните подобрувања на неговиот нов процесор е графичкиот процесор, затоа тие тврдат дека го имаат најдобриот GPU во светот на паметните телефони. Од друга страна, се зборува дека овој процесор поддржува 1 милијарда процеси, а тоа се други чипови како што е поддршката за Кирин 990.

Вклучено е и зголемување на вештачката интелигенција што ја прави задачата на процесорот многу поефикасна. Овој процесор има 8,5 милијарди транзистори.

Всушност, меѓу подобрувањата што помагаат во оптимизација на батеријата, iPhone 11 Pro нуди уште 4 часа од iPhone XS, додека iPhone Pro Max нуди уште 5 часови батерија од iPhone XS Max.

Нов iPhone 11: цена, спецификации и достапност 4

Цена и достапност

IPhone 11 Pro ќе ве чини 999 долари, додека iPhone 11 Pro ќе пристигне по цена од 1099 долари. Тие ќе бидат достапни на претплатата денес, а ќе пристигнат на 20 септември.

Технички лист за iPhone 11

iPhone 11 iPhone 11 Pro iPhone 11 Pro Max
Екран 6,1 инчен LCD екран 5,8 инчи OLED 6,5 инчи OLED
Резолуција 828 x 1792 пиксели 1125 x 2436 пиксели 1242 x 2688 пиксели
Процесор A13 Bionic 7nm A13 Bionic 7nm A13 Bionic 7nm
RAM меморија (мора да биде потврдена) 4 GB 6 GB 6 GB
Внатрешно складирање 64/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512 GB
Задна камера Главни 12 Mpx, f / 1.8.
Широк агол од 12 Mpx.
Главни 12 Mpx, f / 1.8.
Широк агол од 12 Mpx.
Телефото 12 Mpx, f / 2.4, 2X
Главни 12 Mpx, f / 1.8.
Широк агол од 12 Mpx.
Телефото 12 Mpx, f / 2.4, 2X
Предна камера 12 Mpx, 3D TOF 12 Mpx, 3D TOF 12 Mpx, 3D TOF
Батерија (мора да биде потврдена) 3110 mAh 3190 mAh 3500 mAh
Вид на оптоварување Брзо полнење.
Безжично полнење
Нема реверзибилна тежина.
Брзо полнење.
Безжично полнење
Нема реверзибилна тежина.
Брзо полнење.
Безжично полнење
Нема реверзибилна тежина.
iOS 13 13 13

Нов запис за iPhone 11: цена, спецификации и достапност за прв пат објавен на Unocero.