Нокиа 7.1 добива намалување на цената во Индија

Nokia 7.1 mendapat penurunan harga di India

Нокиа 7.1 е лансирана во оваа земја за 19999 РС.

Оглас

HMD Global сега ја намали цената на паметните телефони на Nokia 7.1 во Индија. Овој паметен телефон сега е достапен за купување за 12.999 РС на официјалната веб-страница на компанијата. Особено, намалената цена не се одрази на Флипкарт и Амазон.

Првично, овој телефон беше лансиран во оваа земја за 19.999 фунти. Во април годинава, цената на Нокиа 7.1 беше скратена за 3.000 РС, по што цената падна на 16.999 РС. Сега повторно по намалувањето на цената од 4,000 РС, телефонот е достапен со ознака на цени 12.999 РС

Нокиа 7.1 прикажува целосен HD + екран (1080 × 2280 пиксели) 5,84 инчи со сооднос аспект од 19: 9, поддршка HDR10 и заштита Corning Gorilla Glass 3. Телефонот се напојува со процесор 1.8GHz Octa-Core Snapdragon 636 процесор со Adreno 509 GPU . Доаѓа со 4 GB RAM меморија и 64 GB внатрешно складирање и можност за проширување на меморија до 400 GB со microSD.

За оптика, овој паметен телефон има двојна поставка на задната камера, која е опремена со комбинација од главна камера од 12 мегапиксели со отвор f / 1.8, големина на пиксели од 1,28 um, ZEISS оптика и 5-мегапикселна секундарна сензорска сензор со отвор f / 2.4, големина од 1,12um пиксели . За предниот дел, има камера од 8 мегапиксели со отвор f / 2.0 и видно поле на 84 степени.