Обработка на видео записи снимени со GoPro: Тест VideoProc за снимање, уредување и конвертирање на 4K видеа

Motorista grabando con GoPro

Камера акција како GoPro и беспилотни летала како оние што се продаваат од DJI, можеби најпопуларните производители во обете категории, ни дадоа спектакуларни видеа во последно време. Всушност, успеавме да размислиме за извонредни снимки од активности со ризик од прва личност или сцени со птици-око од непристапни области што вообичаено ги гледаме само ако некој, со скапа опрема и комплицирана логистика, реши да ги сними. И сето ова е благодарение на фактот дека оваа технологија стана прифатлива за домашна употреба и има многу што ја лансираа за да купат лични беспилотни летала или камери. А ти си еден од нив? Сега тогаш Видеопроч Ова ќе биде многу корисно за следното издание на видеото што го снимате. Продолжете со читање и кон крајот на статијата, ние ќе ви покажеме како да добиете бесплатна лиценца за VideoProc и можност за освојување на GoPro Hero 7, најпознатата акциона камера за патување и употреба секој ден.

Процесирајте ги и големината на видеата GoPro 4K без загуба на квалитет

Еден од главните проблеми со кои се соочуваме во однос на обработка на видео за да се прилагодиме на различни формати или платформи е губење на квалитетот. VideoProc е развиено за нудат максимална ефикасност на користење забрзување на хардвер вклучувајќи уредување, транскодирање, промена на големината и прилагодување на различни параметри. Оваа функција за обработка на видео размислува за најчестите сценарија за кои сакаме да ги процесираме и преместуваме големините на видеата:

 • Поставете 4K видеа на YouTube.
 • Споделете 4K видеа на Instagram или Snapchat.
 • Испратете 4K видеа преку е-пошта.
 • Зачувајте 4K видеа на хард дискот или на облакот.

Уредување на видео со VideoProc /

Ова се заснова на шест различни методи за вршење на видео обработка без загуба на квалитет при снимање:

 • Метод 1: Претворете ги видеата во формат HEVC во H.264.
 • Метод 2: компресира 4K до 1080p.
 • Метод 3: Исечете ги сите делови што корисникот не сака да го намали времетраењето.
 • Метод 4: Прилагодете ги параметрите за видео звук.
 • Метод 5: Избришете ја аудио-патеката.
 • Метод 6: Исечете го видеото на помали парчиња.

Претворете ги видеата со VideoProc /

За сè, има многу комплетно мени со опции, каде што корисниците можат да направат удобни прилагодувања на многу едноставен начин. И што е тоа Нема потреба да имате напредно знаење во обработката на видеодалеку од тоа. Ова придонесува за интуитивен интерфејс каде можете да ја постигнете секоја функција со неколку кликања.

4 одлични функции на VideoProc

Но, иако досега разговаравме за обработка на видео, ова е само една од 4-те главни функции на оваа алатка која ја проширува неговата употреба за други цели, така што станува пакет извонредна за мултимедијална работа:

 • Преземете видео: Со оваа функција можете да преземате видеа во стриминг или во живо, плејлиста, полни канали или музика од YouTube како портали и веб-страници како Фејсбук, меѓу многу други. Ова овозможува преземање во различни формати и резолуции.
 • ДВД конверзија и резервна копија: VideoProc исто така може да работи со ДВД-а со конвертирање на неговата содржина во MP4, AVI, MKV, MP3 … Може да ги конвертирате и подготвите истите да бидат прилагодени на iPhone, iPad, Android или YouTube меѓу другите. Исто така, има функција да ја направи резервна копија на ДВД
 • Снимач на екран: Дали сакате да направите видео-учебник или да бидете YouTuber? Ова не е проблем затоа што VideoProc нуди можност да снимате сè што се случува на компјутерскиот екран и да снимате што веб-камера. Покрај тоа, елементи како што се слики, текст или шеми може да се додадат за време на снимањето.

Главната функција на VideoProc /

Искористете ја оваа ограничена понуда!

Сега можете да добиете софтвер користејќи уникатни понуди. Користете ги купоните за попуст VideoProc достапни на веб-страницата на понудата и добијте ги најниските цени во текот на целата година. За 27,95 € ќе добиете целосна лиценца за софтвер за живот, без оглед колку користите Windows или Mac затоа што е компатибилен со еден од двата оперативни системи.

Какви предности има? Па, да се користи сите карактеристики на VideoProc се неограничени во која било форма и секако бесплатни ажурирања до најновите верзии на софтверот за да можете да ги искористите сите новости и подобрувања што се воведуваат. Освен тоа, ќе добиете официјална техничка поддршка засекогаш и во најдобар случај, не треба да ја трошите слепо: производителот нуди гаранција до 30 дена за да можете да ја тестирате нивната функционалност во целост и да ја платите за тоа само ако навистина го добиете тоа што го барате.

Која е најдобрата конфигурација за мојот GoPro?

АКТИВНОСТ

GoPro HERO5

GoPro HERO6

Автомобил

1080p60, Широк ФОВ; 2,7К60, Широк ФОВ

1080p60, Широк ФОВ; 2,7К120, Широк ФОВ; 4K60, Широк ФОВ

Велосипедизам и планински велосипеди

1080p60, SuperView FOV; 1440p60, Широк ФОВ

1080p60, SuperView FOV; 1440p60, Широк ФОВ; 2,7К60 4: 3, Широк ФОВ

Патување и семејство

1080p60, ширина на FOV или линеарна; 2,7К60, Широк ФОВ

1080p60, ширина на FOV или линеарна; 4K60, Широк ФОВ

Дрон

1080p60, Линеарно FOV; 2,7К60, линеарен FOV; 4К30, Широк ФОВ

1080p60, Линеарно FOV; 4K60, Широк ФОВ

Пешачење

1440p30, Широк ФОВ; 2.7K30 4: 3, Широк ФОВ

1440p30, Широк ФОВ; 4К30 4: 3, Широк ФОВ

Велосипедизам

1080p60, SuperView FOV

1080p60, SuperView FOV; 2,7К60 4: 3, Широк ФОВ

Спорт во снег (не POV)

1080p120, Широк ФОВ

1080p120, Широк FOV; 1080p240, Широк FOV; 2,7К120, Широк ФОВ; 4K60, Широк ФОВ

Снежни спортови (POV)

1440p60, Широк ФОВ

1440p60, Широк ФОВ; 2,7К60 4: 3, Широк ФОВ

Сурфање

1080p120, Широк ФОВ

1080p240, Широк FOV; 1440p120, Широк ФОВ

Нуркање и нуркање

1080p60, Широк ФОВ

1080p60, Широк ФОВ; 4K60, Широк ФОВ

Спортови на вода

1080p120, Широк ФОВ

1080p120, Широк ФОВ

Апликациите како што е VideoProc можат да го подобрат квалитетот на видеата снимени со една од овие камери во пост-обработката, но со соодветните поставки за видот на видеото што го снимате ќе го подобриме конечниот квалитет на видеото. Како референца што треба да размислите, во оваа табела можете Проверете ја најдобрата конфигурација за GoPro HERO5 и GoPro HERO6 во однос на активностите што ќе ги извршите: заедно со соодветните поставки и VideoProc ќе добиете највисок квалитет со видеа што ги снимате со вашата GoPro камера. Обидете се со VideoProc потполно бесплатно!

Обработка на видео записи снимени со GoPro: Тест VideoProc за снимање, уредување и конвертирање на 4K видеа 1