Објавено е Realme Q со поставување на квадратна камера од 48 мегапиксели

Realme Q dengan pengaturan kamera belakang quad 48 megapiksel diumumkan

Realme ја стартува и жичната слушалка на Realme, заштитната обвивка Realme Q, која доаѓа во сива и жолта боја и двонасочна моќна банка од 10000 mAh од типот C, брзо полнење сиви, жолти и црвени бои

Оглас

Реал денес конечно го лансираше новиот паметен телефон Realme Q денес во Кина. Овој паметен телефон доаѓа во три различни варијанти – 4 GB со 64 GB складирање вреден 998 јуани (околу 10.044 РС), 6 GB RAM меморија со 64 GB внатрешно складирање вредносно 1198 јуани (околу 12.057 РС) и за 8 GB RAM меморија со 128 GB складирање достапно на 1498 јуани (околу 15.077) . Пред-нарачките започнуваат денес, а продажбата ќе започне од 9 септември па наваму во Кина. Realme ја лансираше и кабелската слушалка Realme за 49 јуани, заштитната обвивка на Realme Q за Realme Q, која доаѓа во сива и жолта боја, со цена од 39 јуани и 10000 mAh Type-C двонасочна моќна банка за брзо полнење во сива, жолта боја и црвената на цената од 99 јуани и продажбата ќе започне од 12 септември.

Вистински слушалки

Realme Q располага со целосен HD + 6,3 инчен екран со резолуција од 2340 x 1080 пиксели, дизајн на капка вода, сооднос на екранот од 90,6 проценти и заштита од Corning Gorilla Glass. Телефонот е вооружен со 2,3GHz Octa-Core Qualcomm Snapdragon 712 процесор со GPU Adreno 616. Realme Q работи на Color OS 6.0 базиран на Android 9 Pie и добива сок од батерија 4035mAh што не може да се отстрани со поддршка за полнење блиц VOOC 3.0 20W. Исто така, има HyperBoost 2.0 исто така за подобрување на искуството за игри.

Realme-школки

На предната страна на фотоапаратот, овој паметен телефон има поставено поставување на камера во задниот дел со комбинација од 48-мегапикселни Sony IMX586 главни леќи со PDAF, f / 1.8 решетка, 8-мегапикселна леќа со широк агол со отвор f / 2.25 и 119 степени FOV, 2 мегапикселна макро леќа со отвор f / 2.4 и друг сензор за длабочина од 2 мегапиксели со отвор f / 2.4. Понатаму, сите сензори се активираат со EIS стабилизација на слика и технологија за четири-во-еден пиксели на Баер Баер. На предниот дел, спортската камера Sony IMX471 AI 16-мегапикселна камера со отвор f / 2.0 и режим за убавина на АИ. Овој паметен телефон ќе ги претстави сите стандардни опции за поврзување како што се VoLTE, Type-C порта, WiFi, Bluetooth 5.0 итн.

Реално-моќна банка