Објавен смартфон за игри Xiaomi Black Shark 2 Pro: Snapdragon 855+

Xiaomi Black Shark 2 Pro: Smartphone gaming Snapdragon 855+ diumumkan

Black Shark е брендот Ксиамо за моќни смартфони за игри. Сега Црната ајкула 2 добива ажурирање по неколку месеци. Black Shark 2 Pro го користи новиот Snapdragon 855+ SoC.

Xiaomi Black Shark 2 Pro: Смартфон за игри со Snapdragon 855+ го објави Најновиот SoC порано. Особено графичкиот процесор Snapdragon 855+ сега е часовник повисок од неговиот претходник. Ова мора значително да ги подобри перформансите на играта. Првиот уред што ќе се објави со овој чипсет е Asus ROG Phone 2, сега Xiaomi се пресели во Black Shark 2 Pro. Двете овие уреди се паметни телефони кои се дизајнирани првенствено за мобилни игри.

Поточен внес на допир

Побрзиот процесор на Black Shark 2 Pro е поддржан од RAM меморија до 12 GB и UFS 3.0 256 GB меморија. тоа Екранот AMOLED е со големина 6,39 инчи и има стапка на земање мостри од 240 Hz. Ова е така што внесувањето на екранот на допир може побрзо да се спроведе. Црната ајкула покажува зголемување на стапката на реакција од 34,7 ms. Исто така, постојат и други карактеристики на играта како што се DC затемнување, Master Touch 2.0 и многу ефикасен систем за ладење.

Дизајнот исто така е редизајниран и овој уред исфрла силна гејмерска естетика со тврди рабови и LED осветлување. Двете камери одат под агресивниот дизајн на задниот дел, но нема подготвени изненадувања. Ова е главна камера од 48 MP, која е придружена со сензор од 12 MP. За селфи и видео стриминг, има предна камера со резолуција од 20 MP.

Црна ајкула 2 про (ледена мраз)

Цена и достапност

Помалата верзија со 128 GB складирање чини еквивалент од околу 390 евра, верзијата од 256 GB тепа еквивалент на нешто помалку од 456 евра за нарачка. Во Германија може да се очекуваат повисоки цени. За споредба: нормално Црната ајкула 2 започнува овде во Германија по цена од 549 евра. Првично, моделот Pro ќе биде достапен во две бои и само во Кина. Првичната продажба во светот наскоро ќе следи.

Повеќе за: Игри, Snapdragon 855

Извор: Xiaomi