Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 1

Фантастичен инстаграм на Инстаграм се втурна во своите специјални таленти создавајќи слики кои покажуваат каков би бил животот, ако класичните иконски уметници или теми би можеле да се видат, ако се модерни влијатели.

Од Мона Лиза гледајќи во продавница за рекорди до Ван Гог како се тркала по улиците на скејтборд, Untitled Save ги има сите. Имаме избор на најдобри за да ви дадеме причина да продолжиме.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 2

Пабло Пикасо

Не е многу за да се види овде, само Пабло Пикасо спортува што личи на 3Д печатен пиштол и хумани-шампион на шампион. Зошто?

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 3

Салвадор Дали

Салвадор Дали беше човек со многу таленти, уметник кој специјализираше сликарство, цртање, скулптури, пишување и друго. Тој исто така беше ексцентрик со талент за акробации за око. Додај на тоа и фактот дека тој го прифати и анархизмот и комунизмот и не е премногу тешко да се замисли како модерен влијателен.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 4

Фрида Кало

Фрида Кало беше мексиканска сликарка која цветаше во раните 1900-ти и беше позната по бројните портрети и автопортрети. Се чини совршено соодветно за неа да се најде на Инстаграм, прилепувајќи селфи, но барем со уметничка вибрација.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 5

Мона Лиза и Ван Гог

Ние ја сакаме оваа неименувана Зачувај имагинација: гледајќи две класични уметнички икони се претворија во единствена слика. Мона Лиза е очигледно убавата класична слика, како и да е, гледањето на нејзината прегратка Ван Гог е сигурно интригирачка.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 6

Винсент Ван Гог во движење

Ван Гог можеби не бил успешен како уметник во својот живот, но се обложуваме дека тој би направил повеќе бранови со пристап до социјалните медиуми. Еве го, кинење на улиците на вашата омилена табла.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 7

Мона Лиза како музичар

Мона Лиза на Леонардо да Винчи сигурно плени неколку луѓе низ вековите откако се појави на платното. Дали би достигнале повеќе луѓе или би било подобро познато ако имате сметка на Инстаграм? Најверојатно не. Но, сигурно ќе видиме повеќе од тоа.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 8

Интернат на Мајкл acksексон

Ако кралот на поп не умрел во 2009 година, каков ќе биде неговиот личен профил сега? Дали сепак би бил голем проблем? Дали ги тепав најгледаните Инстаграмери на сите времиња? Што би правеле на Интернет?

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 9

Дали и уметнички дела

Колку и да е забавно да се види Дали е како плаче во тексас и покажувајќи ги неговите прекрасни мустаќи, подобро би било да го гледаме со уметнички дела. Дури и да крене веѓа кога ќе запознаеш некои во реалниот свет.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 10

Мерилин Монро

Мерилин Монро беше иконска легенда. Квинтесенцијална русокоса со бомби и неверојатно популарен секс-симбол од 50-тите и 60-тите години. Како би биле билетите во современото општество и како би изгледале вашиот профил на социјалните медиуми? Ние сигурно би сакале да знаеме. Untitled Save го замислува дискретно и испуштајќи модерна генијалност.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 11

Енди Ворхол

Енди Ворхол беше водечки уметник во движењето за визуелна уметност и е познат по неговите дела во поп-арт. Супата може да биде неговиот најпознат имиџ, овој смешен поглед на него како влијателен човек кога го гледа како носи маица со своја уметност печат на неа.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 12

Густав Климт

Можеби не го препознава лицето, но ова е Густав Климт. Австриски симболички сликар кој првенствено беше познат по сликањето на женската форма и можеби најпознат по „Бакнеж“. Се прашуваме како тој би го живеел својот живот во модерната ера.

Овој уметник ги преиспитува познатите уметници и икони како модерни влијатели 13

Девојка со обетки од бисер

Ние ја сакаме идејата за класични, иконски слики и уметнички дела што оживуваат: Субјектите одеднаш во човечка форма живеат нормален живот. Тука девојката со обетки од бисер Јоханес Вермер се гледа како се релаксира во Порто. Се прашуваме што би помислил на светот неколку стотици години откако бил насликан.