Оригиналниот Chromecast нема да добие големи ажурирања од Google

Chromecast asli tidak akan menerima pembaruan besar dari Google 1

Google Chromecast е многу ефтин и корисен уред. Можете да пристапите до услугите за стриминг како оној на Netflix или YouTube. И вие треба само да го поврзете на вашиот ТВ или дури и со вашиот компјутер.

Многу е лесен за употреба и можете да го управувате далечински од вашиот мобилен телефон. Досега има три генерации на овој уред.. Сепак, неодамна беше откриено дека Google веќе нема да развива надградби за првиот модел.

Ако сте корисник на овој Chromecast, дефинитивно ќе сакате да знаете зошто веќе не добивате ажурирања. Продолжете со читање за да знаете Затоа што и Кои се последиците за вас?

Зошто Google нема да продолжи да го ажурира Chromecast?

Одговорот е многу едноставен. Овие модели се сретнаа (и се прилично добри) со нивниот циклус на обнова.. Запомнете дека првиот Google Chromecast беше објавен пред 6 години и цело време помина, објавена е верзија со посилен хардвер, особено моделот Chromecast Ultra 4K и Chromecast со аудио контроли.

Сепак, оваа вест не е целосно вистина, затоа што додека луѓето можеби ќе речат дека оригиналниот Chromecast е застарен, Google вели дека ќе продолжи да го поддржува.

Како корисник, ова нема да влијае врз вас. Или барем не на краток или среден рок. Сè уште можете да го користите Chromecast нормално. Едноставно кажано, технолошките достигнувања и старите модели јасно заостануваат.

Дали треба да купите Chromecast од втора или трета генерација?

Нов Chromecast

Не можеме да кажеме да или не сето тоа зависи. Но, ако имате Chromecast од прва генерација и Сè уште се чувствувате пријатно со тоаНие навистина не мислиме дека треба да направите какви било промени.

Покрај тоа, Гугл објави дека, иако не добила повеќе ажурирања, продолжете да испраќате безбедносни закрпи и смена на проблеми. Затоа, вашиот уред секогаш ќе биде „ажуриран“ на различни начини. Не е погрешно да се биде 6-годишен модел за цел живот во однос на светот на технологијата.

На крајот на краиштата, со оглед на тоа колку е евтин Chromecast, можеби ќе сакате да се префрлите на најновите модели за да ги искористите новите опции што ги вклучуваат. Особено најдобар квалитет на видео репродукција и контрола на звукот.

! функциите (f, b, e, v, n, t, s) {ако (f.fbq) се вратат; n = f.fbq = функција () n.callMethod? n.callMethod.apply (n, аргумент): n.queue.push (аргумент)}; ако (! f._fbq) f._fbq = n; n.push = n; n.товарено =! 0; n.version = ‘2.0’; n.queue = (); t = b.createElement (e); t.async =! 0; t.src = v; s = b.getElementsByTagName (e) (0); s.parentNode.insert Пред (t, s)} (прозорци, документи, ‘скрипти’, ‘https: //connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);