Осврти на Asus ROG Strix G – G531GT

Осврти на Asus ROG Strix G - G531GT

Asus продава разни лаптопи за ROG игри за секоја потреба и серијата Strix, дизајнирана за гејмерите FPS, има голем број варијанти кои опфаќаат широк спектар на цени. Индиската варијанта на ROG Strix G G531 за која ќе разговараме овде е основен модел кој нуди Intel 9-та генерација H-серија Core i7 за цени под-1 лаки и користи графики NVIDIA GeForce GTX1650 (4 GB VRAM), кој се наоѓа веднаш над прагот границата што ви треба за пристојно искуство за игри во 2019 година.

Оваа конфигурација е цврста за креаторите и гејмерите кои немаат потреба да играат троен-А наслови на максимални графички поставки. Ајде да разговараме повеќе за нашето искуство со моторот на игри во нашиот преглед на ROG Strix G G531.

Цена на Asus ROG Strix G – G531GT во Индија и спецификации

Модел Asus ROG Strix G G531GT-AL150T
Екран 15,6 инчи, 1920 x 1080 px резолуција, IPS Anti-отсјај, 120 HZ, 3ms време на одговор
Процесор Hexa-core Intel Cafe Lake-R Core i7-9750H
Табела Intel UHD 630

NVIDIA GeForce GTX1650 GDDR5 4 GB

Складирање PCIe NVMe 1TB M.2 SSD (Intel 660p QLC), дополнителен слот за експанзија
Меморија 16 GB DDR4 2666 MHz (може да се надополни на 32 GB)
ИО 3x USB-A 3.1, HDMI 2.0b, LAN, приклучок за слушалки
Wi-Fi и Bluetooth INTEL 9560 Gigabit WIFI 2 × 2 802.11ac Wave 2, Bluetooth 5.0
Софтвер Windows 10 (64bit)
Батерија 48Wh, адаптер за напојување од 150W
Големина 36 (Ш) х 27,5 (Д) х 2,58 (Н) см
Аудио 2x 1,5W со паметна AMP технологија
Тастатура и тастатура Циклус со целосна зона RGB со позадинско осветлување со обележани WASD клучеви, Rollover N-Key, прецизна трака
Тежина 2,4 кг
Биометриско отклучување Не
Веб-камера Не
Индиски цени Asus ROG Strix G G531GT-AL150T – Rs. 99.990

  • Во зависност од складирањето и меморијата, можете да изберете помеѓу варијантите што се напојуваат од Core i7 (9-ти род) почнувајќи од РС. 79.900 и РС. 99.999 година
  • Core i5 (9-ти род) модели почнувајќи од РС. 57.990

Преглед на Asus ROG Strix G: Дизајн и градење

Тоа G531GT-AL150T лоциран еден чекор подолу од сериите Strix Scar, но сепак го задржува повеќето од добриот дизајн Strix Scar III минус некои елементи како што е безбедноста на Keystone. Лузната лузна од потписот RGB на дното што сега е склопена и работи на страничниот раб, ја отсече. Осветлувањето се чувствува малку над самиот почеток, но ретко се блокира и ефектот на прилив на проток го прави Strix G431GT моментален вртлив глава.

Осврти на Asus ROG Strix G - G531GT 1

ROG Strix G531GT има поликарбонатно тело, но не се чувствува ефтино и, всушност, е прилично здрав (минимална флексибилност). Асус користел метална облога со две бои на капакот и „печатење на јаглеродни влакна“ однатре, а она што го имаме е далеку пред тоа што има да понуди Стикс Скар II. Логото на ROG на капакот не е RGB на оваа основна варијанта Strix.

Вградата околу екранот е доста тесна на врвот и на страните. Тесно доволно за Асус да ги елиминира веб-камите заедно. Дното на лежиштето е многу големо, но воздушниот јаз на дното заедно со асиметричните кроеви (кои исто така помагаат во вентилацијата) го спречуваат месестиот долен дел на рамото да стане обоен во очите. За среќа, исто така го снема логото на лизгачот РОГ кое е вознемирувачко на долниот дел.

Осврти на Asus ROG Strix G - G531GT 2

Асус, исто така, стави посебен акцент на соодветна вентилација и го стави, како што се нарекува, силно вентилирана 3Д зона на проток. Издувот е отворен во задниот дел и има гребен над основата на тастатурата за циркулација на воздухот. Нема страшно вентилација на страната, што резултира во удобна и продолжена сесија на игри.

Севкупно, ROG Strix G531GT покажува уреден и паметен дизајн, и освен ако не ви се допаѓа RGB осветлување (тие можат да бидат исклучени), ќе го сакате начинот на додавање на сè.

Прочитајте и: Преглед на Asus ROG Zephyrus M GU502GU

Осврти на Asus ROG Strix G: Тастатура, Trackpad и IO

Тастатурата за пилиња на ROG Strix G531 нема NumPad и има потесен стрелките на тастатурата. Освен тоа, таа е добра тастатура за играње игри, а исто така и за канцелариска работа. Повратните информации не се цврсти, но само доволно меки. Со тврдење на побарувања за игра за FPS, копчето WASD е означено транспарентно.

Осврти на Asus ROG Strix G - G531GT 3

Копчињата имаат вистинско растојание, доволно патување и мек допир е грип. Има доволно простор за правилен потпирач за рака и можеме да ја напишеме тастатурата лесно преку нашиот работен ден (што пишува многу) без да се чувствуваме непријатно.

Findе најдете и специјални клучеви за потребните функции како што се Home, Page Up, контрола на јачината на звукот и апликацијата Armory Crate кои, меѓу другите, можат да се користат и за контролирање на RGB осветлувањето на тастатурата. Осветлувањето RGB на тастатурата е зонално, а не осветлување RGB по копче, како кај моделите ROG од висока класа.

Ние навистина ја сакаме прецизната лента за подножје под дисплејот. Тој е мазен и ефикасен и функционира како што треба.

Што се однесува до влезната излезна порта, ROG Strix G531 ги има првите три порти Type-A USB 3.1 gen (сите поставени заедно) и аудио приклучок на левиот раб. Нема пристаништа на десниот раб. На задниот дел, има порта HDMI 2.0b, порта RJ45 Lan и порта за полнење.

Со неколку слушалки USB Type-C кои лежат околу мојата маса, навистина ми недостасува портата USB Type-C. Други важни пропусти се читањето на громови и читачи на картички.

Прочитајте и: Преглед на 13-инчи HP Spectre x360 (2019): Нема недостаток на Премиум

Преглед на Asus ROG Strix G: Екран

IPS LCD панелот од 15,6 инчи (16: 9) на нашата ROG Strix G531GT единица има 1080p целосна HD резолуција, стапка на освежување од 120Hz и време на реакција од 3ms. Екранот е доволно осветлен и доволно добар за игри во затворен простор.

Осврти на Asus ROG Strix G - G531GT 4

Повторно за разлика од високиот ROG модел, дисплејот на Strix G531 не е Calman или Pantone Validated и Asus не прави никакви посебни тврдења во однос на точноста на бојата. Стандардната температура на бојата изгледа малку на ладилникот, контрастот е висок, а боите не се чувствуваат избледени или удирани.

Асус зема кратенка со дисплејот, но за секој што не е внимателен во однос на боите на дисплејот (како што се креаторите на содржини), екранот не треба да претставува проблем.

Прегледи на Asus ROG Strix G: Изведба и игри

Најголемата привлечност на серијалот ROG Strix G е што нуди најновата 9-та генерација на Intel процесор Intel по конкурентна цена. Нашата единица е врвен модел во опсегот Strix G, придвижуван од шест-јадрен Core i7-9750H кој работи со брзина од 2.6GHz.

Осврти на Asus ROG Strix G - G531GT 5

На процесорот дополнително му помага 16 GB DDR4 RAM меморија и 1TB Intel 660p QLC SSD. Екранот има стапка на освежување од 120Hz со инсталиран жичен напој (60Hz обратно).

Непотребно е да се каже, лаптопите можат да се справат со редовна дневна употреба и агресивно мултитаскирање без да кршат пот.

За подобро да ги измериме неговите перформанси, извршуваме голем број синтетички одредници на лаптопите. ROG Strix G постигна 1.172 во мулти-тестот Cinebench R20 и 177 во еден тест со низи.

Crystal DiskMark 6 ги враќа последователните брзини за читање и запишување од 1586,2 и 1649.5, соодветно. На 3Д Mark Time Spy 2K лаптоп резултат 8735 и на 3D Mark Fire Strike, Strix G531 постигна 8560.

Ова е почесен резултат и толку како што се очекуваше.

Што се однесува до играње игри, Rise of Tomb Raider трчаше на 37fps при максимални поставки и бевме во можност да достигнеме максимална стапка на рамка од околу 70fps во една помалку од максимална поставка. Far Cry 5 истрча на околу 50 фр / секунди и Shadow of the tider напаѓачот успеа да испрати околу 48fps на помалку од максималните поставки.

Значи, освен ако не мора да играте во највисоки можни поставки, high-end games се играат многу.

Преглед на Asus ROG Strix G: Батерии и аудио

Резервната батерија на гејмерски лаптоп скоро никогаш не е импресивна и новиот Strix не оштетува стереотипи.

Батеријата од 48 часа на Asus ROG Strix G531GT може да трае повеќе од 4 часа од основна употреба, која вклучува прелистување на веб и потрошувачка на медиуми. Со играње игри, батеријата трае околу 1 час и 15 минути, што е прилично добро. На комплетниот полнач од 150W е потребно околу 1,5 часа за целосно полнење на батеријата.

Осврти на Asus ROG Strix G - G531GT 6

Два звучници 1,5W на лаптопот се покажаа незадоволителни. Аудио е гласно и доволно јасно за да гледате филмови кога седите право пред лаптоп, но за да играте игри и скоро сите други цели што треба да користите слушалки.

Преглед на Asus ROG Strix G: Пресуда

Asus ROG Strix G531GT е добар избор за луѓе кои бараат најнова генерација на достапни машини за игри. Хардверот со високи перформанси што го нуди е многу примамлив за цената. Поради ова, тоа е добар избор за луѓе кои бараат лаптоп кој е доволно моќен за да работи професионален софтвер и исто така е доволно силен за да работи со повеќето најнови наслови.

Strix G531 нуди 9-ти генерации чипсет Intel Core i7, ефикасен и елегантен дизајн, екран за освежување со брзина на освежување од 120Hz и добра тастатура по многу разумна цена. Во надолна линија, IO-портата, квалитетот на дисплејот и аудио преку звучниците оставаат многу по желба.