Осврти на Motorola Droid Ultra: Ултра тенок LTE паметен телефон

Ulasan Motorola Droid Ultra: Smartphone LTE Ultra Tipis

Кога се размислува за физичкиот дизајн на паметен телефон, постои една главна димензија која е најважна за повеќето корисници: дебелина. Никој не сака да носи густ и несмасен паметен телефон. Производителите реализираат продажба на тенки уреди, поради што секој пат кога ќе се свртиме, постојано се борат да го добијат титулата најтенкиот уред.

Сегашниот носител на титулата е Motorola Droid Ultra, кој се нарекува најтенкиот паметен телефон 4G LTE. Дебела е само 0,28 инчи и е достапна исклучиво преку Verizon Wireless. Droid Ultra беше објавен со Droid Maxx и Droid Mini. Паѓајќи во средината на ова трио, Droid Ultra има многу да понуди, особено ако се има предвид тековната цена од 99,99 $ по попуст и со договор.

Осврти на Motorola Droid Ultra: Ултра тенок LTE паметен телефон 1

Уште еден популарен мобилен телефон на „Моторола“, изработен во американско мото X, исто така беше лансиран во исто време со Droid Ultra. Иако овие два телефони имаат многу слични хардверски спецификации, надворешниот стил е многу различен.

Во прилог на тенок дизајн, Droid Ultra има 5-инчен HD екран и рамка за неободиво базирана на Kevlar. Овој мобилен телефон е достапен во црвена и црна боја. Пред да се навлеземе во целосен преглед, ајде да погледнеме подетално што нуди Motorola Droid Ultra:

Осврти на Motorola Droid Ultra: Ултра тенок LTE паметен телефон 2
Motorola Droid Ultra
Спецификации и одлики
Процесор Motorola X8 Mobile Computing System (двоен јадрен процесор за апликација со 1.7 GHz, четири-јадрен графички процесор за 400 MHz, процесор за природен јазик, процесор за контекстуално пресметување), Менаџмент на моќност и аудио: PM8921
Меморија Мемориска табла 16 GB + 2 GB RAM меморија
Операционен систем Андроид 4.2, lyеле Бин
Екран Супер AMOLED 5.0 ​​”крај до работ дисплеј
Резолуција на екранот 1280 x 720
Камера и мултимедија 10MP RGBC камера со брзо снимање
1080p HD видео снимање, до 60FPS
Предна камера Снимање на Full HD 2MP
3,5 милиметарски аудио .ек
Безжичен LTE, CDMA / 1xEVDO Rev. А (800/1900 MHz)
Глобална мрежа: EDGE / GSM (850/900/1800/1900), HSPA / UMTS (850/900/1900/2100), HSDPA 42,2 Mbps (категорија 20), HSUPA 5.76 Mbps

Bluetooth 4.0
Мобилен жариште – Поврзете до 8 уреди со вклучена Wi-Fi во 4G или 5 во 3G
Способен е Wi-Fi 802.11 a / b / g / n, 2,4GHz и 5GHz
aGPS

Големина 5,41 x 2,80 x 0,28 инчи
4,94 унци
Батерија 2130 mAh Li-Ion
Време на употреба: до 28 часа
Време на подготвеност: до 13 дена
Достапност Безжичен Verizon
Цена 99,99 $ по попуст и со договор

Спецификациите на Motorola Droid Ultra се многу слични на Moto X, што значи дека уредот е на врвот, средниот опсег на тековниот пазар на паметни телефони. Како што споменавме, тоа е тенкост и форма фактор што го разликува Droid Ultra.