Отпечаток на Android WhatsApp: како да го направите тоа

Отпечаток на Android WhatsApp

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

WhatsApp: автентикацијата на отпечатоци од прсти пристигнува на Android. Отворете WhatsApp со отпечаток: како да го направите тоа на Android. Блокирајте WhatsApp со стапало

Отпечаток од прст WhatsApp

Конечно сме тука: после долго чекање, тамуавтентикацијата на отпечатоци пристигнува на WhatsApp за Android.

Веста се шири преку објавување на официјалниот блог, во кој се објаснува дека новата функционалност е достапен најдоцна ажурирање на познатата апликација за пораки:

„Оваа година ги промовиравме Touch ID и Face ID за iPhone за да понудат дополнително ниво на безбедност за корисниците на WhatsApp. Денес ви презентираме сличен систем за автентикација, кој ви овозможува да ја отклучите апликацијата со отпечаток од прст на поддржани телефони со Android. За да ја активирате оваа одлика, допрете Поставки> Сметки> Приватност> Заклучување отпечатоци. Активирајте го Отклучи со отпечаток од прстот и потврдете го со отпечатокот. “

Блокирајте WhatsApp со отпечаток од прсти: конечно е можно!

Сето ова значи дека конечно можете да користите WhatsApp со отпечаток од прст на Android паметен телефон за заштити ги нашите разговори и спречете ги неовластените лица да ги отвораат и читаат нашите разговори.

Јасно е дека новата функционалност ви овозможува да додадете дополнително ниво на безбедност на приватноста на разговори, дека тие можат да бидат отклучен само користејќи ги своите Отпечатоци од прсти.

Треба да се напомене дека тоа е едно дополнителна мерка за заштита споредено со блокот што обично се поставува на паметниот телефон, кој активен само кога се отвора апликацијата пораки.

За да спречите замрзнување на екранот секој пат кога ќе пристапите до апликацијата, можете исто така да го поставите тајмер за активирање за блокот со отпечаток, кој како и да е не блокира повици Доаѓаат WhatsApp.

Како да го блокирате WhatsApp со отпечаток од прст?

Сите многу убаво, но како да отпечатоци WhatsApp? Како го добивате отпечатокот од прст на WhatsApp? Како го ставате?

Користете ја оваа нова карактеристика на Whatsapp на Андроид тоа е многу едноставно.

Сè што треба да направите е:

  • ажурирање на WhatsApp нанајновата верзија од Play Store
  • отворете WhatsApp на вашиот телефон
  • одете до Поставки> Приватност> движете се на дното на страницата
  • Кликнете на Заклучете со отпечаток
  • активирајте ја посветата ставка
  • конфигурирајте го отпечатокот од прстот на паметниот телефон следејќи ги упатствата на екранот

Еве го и за неколку секунди го активиравте отклучете WhatsApp со отпечаток од прст на Android.

Заклучоци

Со овој водич заклучивме.

За какви било сомнежи или дополнителни прашања, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви одговориме што е можно поскоро.

Известете ни како се чувствувате со отворање на WhatsApp со отпечаток и што мислите за оваа нова функција.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!