Отстранети 85 апликации за Android кои измамиле 9 милиони корисници

Отстранети 85 апликации за Android кои измамиле 9 милиони корисници

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

На Play Store ќе најдете скоро 100 апликации кои ги користеле многуте реклами за да се збогатат. Најголем дел е отстранет од продавницата за Android

Отстранети 85 апликации за Android кои измамиле 9 милиони корисници

Скоро 100 апликации отстранети од Play Store за Android кој по внимателна анализа испадна Погрешно претставување и уметнички програмирани да ги измамат корисниците. Трикот беше многу едноставен, создавате апликации, рекламирате и преку генијален систем го натерал корисникот да кликне на огласите, од кои апликациите беа спакувани.

Убавината е што вкупниот број на овие апликации отстранети од Play Store, достигнаа дури 9 милиони вкупни инсталации, така што потенцијално може да се доведат до каса програмери многу пари.

Меѓу навредувачките апликации има Лесен универзален универзален телевизор, што не беше оригинално, и преку вметнување реклами на цел екран, во позадина или скриени во апликацијата, сè уште генерираше профит за инвеститорот.

Во документите објавени од Тренд микро, кои можете да ги најдете со кликнување овде, присутни се сите апликации се отстранети, но едно е сигурно е дека Play Store не е безбедна продавница, дури и ако Гугл собра неколку бариери со текот на годините, и фактот дека минатата година се Отстранети 700.000 апликации.

Секако, Google не треба да дозволува ниту да се објавуваат овие апликации и да се подигне бариерата пред да можат да создадат проблеми за корисниците.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!