Официјален MediaTek P20: нов среднорочен 16nm SoC

Официјален MediaTek P20: нов среднорочен 16nm SoC

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

МедијаТек со текот на годините стана познат бренд, толку многу што денес, дури и најдобрите производители на паметни телефони, го користат СПЦ произведен од кинеската компанија, се додека пред неколку години се кинеше и користеше само на паметни телефони со сомнителни квалитети.

Со текот на годините, производите печени од МедијаТек тие отсекогаш биле доволно подобри за да ги убедат скоро сите. За време на MWC во Барселона беше претставен новиот модел што припаѓа на серијата Хелио, моделот П20, карактеризирано со а процес на производство на 16 nm.

Нови Helio P20 е окто-јадрен кортекс ARM-A53 SoC со часовник од 2,3 GHz наклон од еден GPU Мали Т-880 MP2 со максимален часовник од 900 MHz Графичкиот чип е во основа ист присутен кај Galaxy S7, но со само 2 јадра наместо 12 од решението Samsung со својот Exynos 8890.

МедијаТек изјавува дека новиот процесор ќе понуди стреформација подобра од двојна споредено со претходната генерација со потрошувачката дури и намалена за 40%. Свртувајќи се сега кон конкретните аспекти, Helio P20 е во состојба да поддржува до 2 Full HD дисплеи со брзина на рамка од 60 fps и поддршка за сеќавања Рам LPDDR4 до 1600 MHz и до 6 Gb на два различни чипови.

Образецот исто така не недостасува LTE мачка 6 и двојна SIM / двојна поддршка во мирување. Последните вести се однесуваат на присуство на интернет провајдер Imagiq што ќе предизвика сензори да бидат поддржани до 24 мегапиксели или два сензори рамо до рамо со 13 мегапиксели секој од нив и снимање Видео од 4k или 2K на 30 fps. Првите уреди што ќе користат Helio P20 би можеле да пристигнат веќе во вториот квартал од оваа година.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!