Официјално лансиран Huawei Ascend P6

Huawei Ascend P6 resmi diluncurkan

Huawei го искористи настанот со седиште во Лондон „Убавина“ за официјално да го објави Ascend P6, горниот среден уред кој се чини дека е најтенкиот смартфон со Android.

Ascend P6 со 4.7in е дебелина од само 6,2 mm, но сепак вклучува и процесор од 1.5GHz четири-јадрен K3V2 + развиен од самиот Huawei, 2 GB RAM меморија, 720p екран и 8 GB внатрешно складирање. Тоа можеби не звучи многу, но за среќа, има блиц до картичката MicroSD до слушалката за да додаде 32 GB дополнително складирање. Други клучни карактеристики вклучуваат „водечка индустрија“ предна веб камера од 5 мегапиксели и задна камера од 8 мегапиксели, која има леќи F / 2.0, задно осветлување (BSI).

E75gTh3nK1k видео

За да добие многу тенок телефон, Huawei не додаде LTE поддршка, што значи дека тука нема 4G конекција тука во Велика Британија (или каде било, за таа материја) и батеријата е единица од 2.000 mAh малку помала од постојните телефони на компанијата.

Изградените квалитетни и врвни материјали се чини дека се најпосакувани денес, со стакло и алуминиум, иако задниот дел на уредот е изработен од пластика. Со вградената антена во рамката на слушалката, има јасни сличности помеѓу Ascend P6 и AppleiPhone 5 исто така.

Ја извршува најновата верзија Android 4.2.2, со своја сопствена корисничка интерфејс UI. Нема фиока за апликации, со сите апликации што ги инсталирате се појавуваат на неколку домашни екрани.

Huawei Ascend P6

Иако ова не е супериорен телефон, како Ascend D2 или истакнат уред како Ascend Mate, Ascend P6 изгледа како моќен паметен телефон од средна класа со паметен и минимален дизајн. Ако цената е исправна, може да биде буџетска алтернатива за Google Nexus 4.

Наскоро за да биде достапен во црна, бела и розова боја, Ascend P6 ќе биде лансиран во Велика Британија од јули наваму. Досега, Carphone Warehouse, O2, Amazon и TalkTalk се потврдени дека продаваат мобилни телефони, иако другите мрежи имаат тенденција да го следат тоа.

Погледнете го нашиот директен преглед на Ascend P6.