Пазете се од измамата „Како што можеби забележавте, ви испратив е-пошта од вашата сметка“

Пазете се од измамата „AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси“

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали ја добивте пораката „Како што можеби забележавте, ви испратив е-пошта од вашата сметка“? Тоа е измама за е-пошта, тоа е само фишинг. Еве ги сите детали

Измама со е-пошта “Пазете се од измамата” Како што можеби сте забележале, ви испративте е-пошта од вашата сметка “

Е ‘назад во овие денови лажна хакерска измама кој би влегол во компјутер на несомнената жртва и кој би го набудувал неколку месеци по малициозен софтвер инсталиран за време на посетата на порнографска страница. Ако сте го добиле, откажете го сега!

Навредлива е-пошта

Во последните неколку дена имате неколку чудни пораки во поштенското сандаче?

Некој ти пишува да ти кажам “Пазете се од измамата” Како што можеби забележавте, ви испратив е-пошта од вашата сметка ” и ве прашува за пари во Биткоин за да ја решите ситуацијата?

Имаш еден сомнителна пошта со тема „Твојата сметка е хакирана“?

Не се грижи, вие не сте единствениот!

Прашам е-пошта од овој вид практично секој ден и можам веднаш да ви кажам дека е така обиди за измама (Фишинг), ништо точно.

Ако и вие ги добивате овие чудни пораки во вашето сандаче некој ќе ви каже дека има целосен пристап до вашата е-пошта, само треба да ги ИГНЕТЕ.

Како што се очекуваше, ова се пораки Измама (фишинг) кои само сакаат да се обидат да ги украдат вашите лични податоци или пари. Интернет-криминалците испраќаат илјадници е-пошта со погрешни пораки кои тврдат дека измамниците наишле на засрамувачки материјал за корисникот и се закануваат дека ќе го испратат до сите контакти на примателот, доколку нивните барања не се исполнети. Сепак, како што се очекуваше, сето ова е само измама и е-поштата како овие треба да се игнорира.

Но, да ги видиме сите детали.

Текстот на е-пошта за фишинг

Еве го текстот на е-поштата што ја добив:

“Здраво!

Како што можеби забележавте, ви испратив е-пошта од вашата сметка.

Ова значи дека имам целосен пристап до вашата сметка.

Ве гледав неколку месеци.

Работата е, вие се заразив од малвер преку веб-страница за возрасни што сте ја посетиле.

Ако не сте запознаени со ова, ќе ви објаснам.

Вирусот Тројан ми дава целосен пристап и контрола врз компјутер или друг уред.

Ова значи дека можам да видам сè на екранот, да ги вклучам камерата и микрофонот, но не знаете ништо за тоа.

Имам и пристап до сите ваши контакти и целата ваша кореспонденција.

Зошто вашиот антивирус не открил малициозен софтвер?

Одговор: Мојот малициозен софтвер го користи возачот, ги ажурирам неговите потписи на секои 4 часа така што вашиот антивирус молчеше.

Направив видео во кое се гледа како сте задоволни во левата половина на екранот, а во десната половина го гледате видеото што сте го гледале.

Со кликнување на глувчето, можам да го испратам ова видео на сите ваши е-пошта и контакти на социјалните мрежи.

Исто така, можам да објавам пристап до сите дописи и е-пошта што ги користите.

Ако сакате да го спречите тоа, префрлете ја сумата од 284 € на мојата биткоин адреса (ако не знаете како, напишете на Google: „Купи Bitcoin“).

Мојата биткоин адреса (БТЦ Паричник) е: 17YKd1iJBxu616JEVo15PsXvk1mnQyEFVt

По приемот на плаќањето, ќе го избришам видеото и никогаш повеќе нема да го слушнам од мене.

Giveе ти дадам 48 часа да платам.

Веднаш штом ќе го отворите ова писмо, тајмерот ќе работи и јас ќе бидете известени.

Поднесување жалба некаде нема смисла затоа што оваа е-пошта не може да се следи како што е мојата адреса на биткоин.

Јас не правам грешки!

Ако дознаам дека ја споделив оваа порака со некој друг, видеото веднаш ќе биде дистрибуирано.

Најдобри желби! “.

Како што можеш да видиш, тоа е објаснување напишано на неправилен италијански јазик, што во последниот дел е особено тешко да се разбере. И веќе овој елемент треба да биде доволен за да предизвика некои сомневања дека станува збор за измама.

Јас примам е-пошта од моја адреса или сметка: како е можно ова?

Дали сте загрижени за примање е-пошта од себе? Дали добивате е-пошта од вашата адреса? Дали добивате е-пошта од вашата лична сметка? Добивате е-пошта од вашата е-пошта? Сето ова е поврзано со оваа измама.

Во споредба со другите слични измами, ова излегува особено веродостојна во тоа е-поштата доаѓа од наша сопствена сметка или адреса на е-пошта.

Во реалноста, сепак, испраќачот е вештачки „вметнат“ во пораката за да изгледа адресата на жртвата, но во реалноста комуникацијата доаѓа од надворешен е-пошта.

Меѓутоа, пораката би можела да исплаши многу луѓе, особено затоа што тие се гледаат едни со други испорачуваат заканувачки е-пошта од сопствената адреса за е-пошта.

Но, како што се очекуваше, сето тоа е лажно и овие е-пошта мора да бидат игнорирани и избришани.

Тоа е само измама, игнорирајте сè

Ако и вие сте ја добиле оваа порака, како што веќе ви реков, едноставно мора да ја игнорирате. Не правете никакви плаќања, не давајте пари на никого.

Исто така затоа што, ако извршите исплата во Bitcoin, никогаш нема да можете да ги вратите испратените пари, додека измамникот кој ви го испратил овој лажен е-пошта има можност за акумулира многу пари додека останува целосно анонимен.

За овој напис би рекол дека заклучивме.

Дали добивте и порака за измама? Известете ги во коментарите на крајот на статијата!

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!