Пазете се од измамата „1000 € Amazon Gif Card, Samsung S9 и iPhone X“

Пазете се од измамата „AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси“

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Опасен пост кружи неколку часа на Фејсбук во кој се ветени 1000 евра ваучери за подароци од Amazon, Samsung S9 и iPhone X: внимавајте од измамата

“1000 € Amazon Gif картичка, Samsung S9 и iPhone X”

Да се ​​вратиме на разговор измамите што се шират низ социјалните мрежи.

Поточно, во овие часови се шири нова измама која им ветува на корисниците лесно да победат Ваучери од амазон и картички за подароци, Samsung S9 и iPhone X. Ова е порака објавена од она што се чини дека е официјална сметка на Фејсбук и која ветува паметни телефони како подарок, но станува збор за измама

Сите многу интересни награди кои лесно привлекуваат кликови на корисниците, штета што како и секогаш е обид за измама.

Подолу ги гледаме сите детали и како да се браниме од овие мрачни обиди да ги украдат личните податоци на корисниците.

„Избираме 30 среќни корисници да им понудиме можност да добијат специјални награди“

Пораката што ја пренесува новата измама се претвора пред сè Фејсбук а исто така и натаму Whatsapp точно во овие часови. Особено ова е текстот што успеавме да го пресретнеме:

Секој вторник избираме 30 среќни корисници да им понудиме можност да добијат специјални награди. Денес сте еден од нив.

Подготвивме 1000 € Amazon Gif Card, Samsung S9 и Iphone X за вас. Сè што треба да направите е да ја изберете точната кутија за подароци. Со среќа.

Важно: Остануваат уште 09 подароци.

Забелешка: имате 4 минути и 42 секунди за да добиете награда, или вашето место ќе биде продадено на други луѓе. Времето лета, побрзај.

Како да разберете дека станува збор за измама?

Првиот елемент што треба да нè сврти во вниманието е фактот дека ретко кој дава вакви награди на Фејсбук без да бара ништо за возврат. Како е можно некој да избере да даде производи кои чинат илјадници евра бесплатно на Фејсбук? Не е потребен нуклеарен инженер да разбере дека ова е измама, нели?

Вториот елемент што треба да нè оддалечи од ваквите пораки се однесува јазикот на кој се напишани. Секако, италијански е, но со граматика полна со грешки и фрази што не прават 100% смисла.

Покрај сето ова, веднаш штом ќе кликнете на сликата прикачена на пораката, започнува вистинската измама, што личи на тебеna вид случаен ждреб во која привлечениот клиент, или жртвата, победи на учеството во оваа ждрепка.

Почнувајќи да кликнува на различните пакети за да ги освои сочните награди, првично корисникот не освојува ништо, но потоа неверојатно успева да ги освои наградите. Да ги примиме, сепак, мора да ги внесат своите лични податоци (адреса, е-пошта, телефонски број и повеќе) и во овој момент измамниците ќе можат да ги користат овие податоци за да го направат тоа што сакаат: ќе почнат да ги активираат платените претплати на телефонскиот број, да испраќаат спам-пораки на адресата за е-пошта и многу повеќе.

Измама "1000 € Амазон Gif картичка, Samsung S9 и iPhone X"

Заклучоци

Накратко, впораката пренесе промени, наградите се менуваат, но не и механизмот: овие видови на лотарии се секогаш измама, никој никогаш нема да даде ништо без втор гол, особено кога зборуваме за награди со толку висока вредност.

Ако наидете на оваа порака, НЕ кликнете на неа, игнорирајте го и објавете го објавата на Фејсбук.

Понатаму, генерално, запомнете дека ако некој ве праша чувствителни информации на Интернет (име, презиме или лична карта) секогаш мора да бидете сигурни дека станува збор за безбедна страница. Во многу случаи, овие се измамници кои бараат лични податоци.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!