Пазете се од измамата „AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси“

Пазете се од измамата „AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси“

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали е отворена страница што вели „AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси“? Ова е измама, внимавајте! Еве ги сите детали

AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси Вирусна измама веб-страница

Во последните неколку дена, една измамничка целна страница со наслов се повеќе и повеќе кружи на Интернет “AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси”.

Маскирана како страница на Apple (особено AppleCare) тоа е всушност веб-страница што не прави ништо друго освен да ве турка каковчитајте антивирусен и антималвер софтвер што навистина не ви треба!

Доколку наидовте на веб-страницата „AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси“, НЕ преземајте ништо, не правете ништо!

Едноставно затворете ја веб-страницата или прелистувачот интернет, ништо друго не е потребно. Но, да ги видиме деталите.

Страницата за измама што изгледа како Apple

Ајде да видиме пред сè како изгледа навредената страница:

AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси 2

Текстот, на англиски јазик, го означува тоа вашиот компјутер е заразен со бројни вируси и ги охрабрува корисниците да трчаат веднаш скенирање на системот.

Како што се очекуваше, сепак, ова е едно измама што предизвикува корисникот да преземете разни видови на алатки за оптимизација / антивирус или слично за да се реши проблемот.

Во реалноста, сепак, овие интернет страници се генерално дизајнирани да се прикажуваат долго списоци на инфекции кои не постојат, со единствена цел на ги убеди корисниците да преземаат програми софтвер за оптимизација и отстранување на вируси.

Но, каде е измамата?

Едноставно

Откако ќе се преземат, инсталираат и започнат, за „бесплатните верзии“ на овие апликации комуницираат не можејќи да ги отстрани наведените инфекции, така што на крајот на турнејата се корисниците Добредојдовте да ја купите „целосната верзија“ на програмата да се отстранат инфекции и грешки кои дури и не постојат.

Еве ја причината зошто не треба да преземате ниту еден софтвер промовиран вака: не служи за друга цел освен да украде пари од џебовите.

Покрај тоа, како да не беа доволно, програмите што ќе ги преземете за да ги преземете и инсталирате имаат многу други дефекти и проблеми поврзани со нив:

  • започнете да прикажувате наметливи реклами, како што се купони, транспаренти, скокачки прозорци и така натаму додека користите компјутер и пребарувате на Интернет
  • овие реклами можат да ве одведат до злонамерни веб-страници, па дури и да извршуваат скрипти кои скришум ги преземаат и инсталираат малициозен софтвер / PUPs
  • често овие програми собираат информации како што се IP-адреси, посетени веб-страници, прегледани страници, пребарувања за пребарување, тастатури и така натаму
  • овие програми често собираат податоци вклучуваат корисници, податоци што програмерите ги продаваат на трети страни

Повторно, НЕ преземајте и инсталирајте ги програмите што ви се нудат од овие лажни Интернет страници.

Како да ја отстраните грешката „AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси“?

Како што се очекуваше, може да се отстрани пораката „Вашиот Mac е заразен со 3 вируси“ едноставно со затворање на прелистувачот или Интернет-страницата.

Некои непријателски страници користат скрипти што ги спречуваат корисниците да ги затворат јазичињата / прозорците за пребарување: во овие случаи можете да го прекинете прелистувачот користејќи Task Manager или едноставно да го рестартирате системот. Следниот пат кога ќе го отворите прелистувачот, не ја обновува претходната сесија, во спротивно, злонамерните страници (и) ќе бидат отворени.

Заклучоци

Како што се очекуваше, не паничи. Вашиот Mac нема вируси. Едноставно е порака која има единствена цел да ве исплаши и да преземете програми што всушност можат да предизвикаат штета (повеќе или помалку сериозни на вашиот компјутер).

Стој подалеку!

„Вашиот Mac е заразен со 3 вируси“ е едноставно лажна порака за грешка што е прикажано од малициозни страници што корисниците честопати ненамерно ги посетуваат. Овие се пораки што се појавуваат случајно, без да направите нешто прецизно или особено, едноставно додека се движите помеѓу една страница и друга.

И, ако наидете на порака како оваа, најдоброто нешто што треба да направите е ИГНЕРУВА. Можете да го решите лесно и брзо, без да преземате или инсталирате која било програма и пред сè, без да плаќате ништо или некој: само затворете ја Интернет страницата.

Тоа е сè за овој напис.

Во случај на сомнежи или прашања, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви помогнеме што е можно поскоро.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!