Пазете се од малициозен софтвер кој се шири низ преводи на филмови и ТВ!

Пазете се од малициозен софтвер кој се шири низ преводи на филмови и ТВ!

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Опасен малициозен софтвер се шири преку преводи со преводи како VLC, Kodi (XBMC), Popcorn Time и Stremio

Ако користите преводи со програми како VLC, Kodi (XBMC), Popcorn Time и Stremio, внимавајте!

Има нова исклучително опасен малвер што се шири низ i преводи за филмови и ТВ серии. Очите се отвораат, им овозможува на хакерите да ја преземат целосната контрола врз вашиот компјутер без да забележите!

Разговаравме за тоа само утрово, кога ви го пријавив достапност на Kodi 17.2 за Android, Windows, PC, Mac и други платформи.

Но, пред неколку часа пристигна соопштение за медиуми, кое се обидува да фрли повеќе светло на приказната. Јас го пријавувам подолу, за да можете да ја разберете опасноста од малициозен софтвер и да се заштитите на најдобар начин.

Сепак, овој малициозен софтвер влијае само на одредени програми преку кои тие изгледаат филмови и ТВ серии со активни преводи: ако не користите ваков вид на софтвер, можете да бидете сигурни. Ако ги користите наместо тоа, чувајте ги очите отворени, малициозен софтвер е зад аголот!

Тоа е, во детали, ново откритие, развиено од истражувачкиот тим на Проверете Точка® Софтверски технологии ООД. , израелска компанија специјализирана за компјутерска безбедност.

Навистина, истражувачкиот тим откри нов вектор на напад кој се заканува на стотици милиони корисници од најчестите медија плеери, вклучително и VLC, Kodi (XBMC), Време на пуканки е Стремио.

занаетчиство малициозни преводи, кои потоа се преземени од (несомнени) корисници, хакерите можат потенцијално да добијат целосна контрола врз кој било уред што работи со ранливата платформа.

„Синџирот за дистрибуција на титлите е комплексен, со над 25 различни формати на титлите во моментов, кои имаат уникатни карактеристики и можности. Овој фрагментиран екосистем, заедно со ограничена безбедност, подразбира дека постојат повеќе ранливости што можат да се искористат, што ги прави неизмерно привлечна цел за хакерите “, рече Омри Херсковичи, водач на тимот за истражување на ранливоста на Check Point.

„Сега откривме дека малициозните преводи може да бидат автоматски креирани и дистрибуирани на милиони уреди, заобиколувајќи го безбедносниот софтвер и на напаѓачите им дава целосна контрола врз заразениот уред и податоците што ги содржи.“

Check Point софтверските технологии сепак го информираат тоа сите 4 медија плеери го решија проблемот, особено VLC и Stremio веќе објавија нова верзија на софтверот. За да не се зарази, затоа е неопходно ажурирајте ја вашата програма.

Затоа, трчајте да ја ажурирате програмата што ја користите за да гледате филмови и ТВ серии.

Пред затворањето, еве видео во кое се објаснува што се случува во моментот на инфекција:

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!