Паметен телефон: Xiaomi планира продавници и канцеларии во Германија

Smartphones: Xiaomi plant Geschäfte und Büro in Deutschland
Слика: Xiaomi

Како тоа Ханделсблат Наводно, Xiaomi ќе отвори своја канцеларија во Дизелдорф и исто така планира да отвори своја продавница во Германија. Проширувањето во Германија, кое беше обележано со официјална продажба на смартфонот Mi 9T Pro, на тој начин почна да се развива.

Основањето филијала во Дизелдорф го направи Ксиооми од спротивната страна Ханделсблат потврдено. Исто така во Дизелдорф беше завршено и Европското седиште на Хуавеи. Дали ова играло улога во изборот на страници, но засега не е познато. Ксиооми рече дека тие ќе објават дополнителни партнерства во блиска иднина. Досега компанијата работи со мобилните оператори Freenet, Media Markt и Saturn за дистрибуирање на паметни телефони Xiaomi – во европски верзии понудени во земји каде што официјално е основана Xiaomi. На крајот на 2017 година, Xiaomi започна своја европска понуда со официјална продажба на сопствени производи во Шпанија. По ова следат Франција, Италија, Англија, Холандија, Полска и Украина.

Интернет и офлајн трговија се планира за Германија

Покрај тоа што ја прошири сопствената онлајн продавница mi.com, Xiaomi, исто така, сака да донесе свои „Ми Stores“, канцелариски продавници, во Германија. Xiaomi во моментов е четвртиот најголем производител на паметни телефони зад Samsung, Huawei и Apple.

Почнувањето со понудата на Mi 9T Pro беше успешно и во Германија

Понудата Xiaomi Mi 9T Pro, каде Xiaomi ги нуди првите 3.000 парчиња паметни телефони за 399,90 € наместо 449,99 €, гарантира дека Mi 9T Pro во краток рок на листата на бестселери меѓу паметните телефони на Amazon * ќе се искачи. Во меѓувреме, сепак, Samsung Galaxy A50 повторно е на прво место, проследено со Xiaomi Redmi Note 7. Краткорочната стратегија за започнување на пазарот е успешна во Кина. Меѓутоа, бидејќи Xiaomi се бори со намалување на обемот на продажба што може да се апсорбира само со зголемување на продажбата во странство, таа има за цел да отвори понатамошни пазари и да понуди производи со поголема вредност и повисоки цени.

Врските обележани со terвездичка се здружени врски. Ако порачате преку таква врска, ComputerBase ќе учествува во резултатите без зголемување на цените за клиентите.