Паметни телефони Samsung Galaxy S20: спецификации, видеа, први прегледи, цени и датуми на објавување во Велика Британија

Во битката против Apple и iPhone, Samsung го лансираше следната генерација смартфон Galaxy Series S20 и уредот Galaxy Z Flip.

Seriesе има три модели во серијата S20 поддржани од Android – Galaxy S20, Galaxy S20 + и Galaxy S20 Ultra – и сите ќе бидат опремени со 5G технологија.

Камерата е исто така главна карактеристика на сериите S20. Според технолошкиот гигант, камерата „се менува игра“.

Тука ги гледаме Galaxy Range S20 и Galaxy Z Flip.

Модел и големина

Galaxy S20 е достапен во три избор на модели: 6,2 инчи Galaxy S20, 6,7 инчи Galaxy S20 + и 6,9 инчи Galaxy S20 Ultra.

Датум на објавување и цени на Велика Британија

Galaxy Range S20 ќе излезе во продажба во Велика Британија на 13 март. Цените за S20 започнуваат од 799 фунти за 4G, или 899 фунти за верзијата 5G. Цените за S20 + започнуваат од 999 фунти и S20 Ultra започнуваат од 1.199 фунти за 128 GB и до 1.399 фунти за 512 GB. За ограничено време, само клиенти кои претходно нарачуваат можат да побараат пар нови производи Галакси Тунас + 159 фунти.

Видео од Galaxy Design S20

Достапни бои
 • Галакси С20: космичка сива, сина облачност, розови облаци
 • Галакси С20 +: космичка сива, облачна сина, космичка црна боја
 • Galaxy S20 Ultra: космичка сива, космичка црна боја
Камера

Постојат три на S20 и четири на S20 + и S20 Ultra.

Галакси С20

 • Предна камера: 10MP, Dual Pixel AF, F2.2 (80˚)
 • Задна камера: ултра широка трокреветна камера: 12MP, F2.2 (120˚); широк агол: 12MP, F1.8 (79˚); Супер брзина со двоен пиксел AF, Телефото OIS: 64MP, PDAF F2.0 (76˚), OIS

Галакси S20 +

 • Предна камера: 10MP, Dual Pixel AF, F2.2 (80˚)
 • Задна камера: ултра широк квадрат камера; 12MP, F2.2 (120˚); широк агол: 12MP, F1.8 (79˚); Супер брзина со двоен пиксел AF, OIS; Телефото: 64MP, PDAF, F2.0 (76˚), OIS; DepthVision камера

Galaxy S20 Ultra

 • Предна камера: 40MP, PDAF, F2.2 (80˚)
 • Задна камера: ултра широк квадрат камера; 12MP, F2.2 (120˚); широк агол: 108MP, F1.8 (79˚); PDAF, OISTelephoto: 48MP, PDAF, F3.5 (24˚), OIS; DepthVision камера

Видео од Галакси камера S20: Видео 8К

Видео од камерата Галакси С20: Едноставно земете

Галакси S20: прв преглед

Мет Свидер, ТехРадар

“Samsung Galaxy S20 ќе биде првиот телефон од 5G за многу луѓе и е опремен со 64MP камера и 3х оптички и 30х дигитален зум за да се подигне. Ова е скок од S10, но исто така носи и зголемување на цената и го надминува двата поголеми телефони: Galaxy S20 Плус и С20 Ултра.

„Дека Galaxy S20 има многу на тоа: голем екран со брзина на освежување, нова камера со три леќи со многу ветување и цврсти спецификации кои се обележани со побрза брзина од 5G. Но, може да падне во стапица што не е прифатлива или најдобра од новиот Галакси.

„Зголемувањето на цените ќе биде смртоносно за некои луѓе, додека други со големи буџети ќе погледнат во S20 Plus и Ultra за брзи брзини од 5G врвни вредности и, во случај на Ultra, многу подобра камера“.

Софи Чарара, Кабел

„Гледајќи помалку добра технологија, пораст на цените и геополитички брчки на друго место во светот на паметните телефони, постои голема шанса еден од Galaxy S20 наскоро да стане Андроид телефон што го препорачуваме за повеќето луѓе. Не сме задоволни од нив.

„Можеби нема изненадувања, но овој нов предводник Samsung има тенденција да ја понуди најдобрата комбинација на спецификации, дизајн и карактеристики што можете да ги добиете на Android, без разлика дали сте подготвени да купите телефон од 5G или не“.

Доминик Престон, советник за технологија

„Заради моите пари, тоа е обичен С20 што, добро, ќе ги добие моите пари. S20 не е воопшто ефтин мобилен телефон – сè уште е главен потфат на Samsung – но кога целиот комплет ќе биде лансиран на 13 март, дефинитивно е местото каде што ќе го добиете најдоброто за вашите пари. “

Спецификации на серија Galaxy S20

Галакси С20
 • Цена: 799 фунти за 4G; 899 фунти за 5G
 • Екран: 6,2 инчен Quad HD + Dynamic AMOLED 2X
 • Димензии: 151,7мм x 69,1мм x 7,9мм
 • Тежина: 163g
 • ОС: Андроид 10
 • Меморија: 5G: 12 GB RAM (LPDDR5) со 128 GB внатрешно складирање; LTE: 8 GB RAM (LPDDR5) со 128 GB внатрешно складирање
Галакси S20 +
 • Цена: 999 фунти за 5G / 128 GB
 • Екран: 6,7 инчен Quad HD + Dynamic AMOLED 2X
 • Димензии: 161.9мм x 73,7мм x 7,8мм
 • Тежина: 186g
 • ОС: Андроид 10
 • Меморија: 5G: 12 GB RAM (LPDDR5) со 512 GB внатрешно складирање; 12 GB RAM (LPDDR5) со 256 GB внатрешно складирање; 12 GB RAM (LPDDR5) со 128 GB внатрешно складирање
 • LTE: 8 GB RAM (LPDDR5) со 128 GB внатрешно складирање
Galaxy S20 Ultra
 • Цена: 1.199 фунти за 5G / 128 GB; 1.399 фунти за 5G / 512 GB
 • Екран: 6,9-инчен Quad HD + Dynamic AMOLED 2X
 • Димензии: 166.9мм x 76,0ммм x 8,8мм
 • Тежина: 220g
 • ОС: Андроид 10
 • Меморија: 5G / LTE: 16 GB RAM (LPDDR5) со 512 GB внатрешно складирање; 12 GB RAM (LPDDR5) со 256 GB внатрешно складирање; 12 GB RAM (LPDDR5) со 128 GB внатрешно складирање

Видео поблиску до прегледот на Galaxy Z

За Галакси З Балик

Samsung го лансираше и својот втор уред за виткање, Galaxy Z Balik.

Првиот модел во серијалот Z, Galaxy Smartphone Z Flip има 6,7-инчен екран и се преклопува во „стилски и компактен фактор на форма“ и се вклопува во дланката на вашата рака.

Датум на цена и објавување

TechRadar известува дека преклопниот мобилен телефон ќе има почетна цена од 1.300 фунти и ќе биде достапен во Велика Британија на 14 февруари.

Боја

Galaxy Z Flip ќе биде достапен во ограничен број во огледало виолетова и огледална црна боја на одредени пазари, проследено со огледало злато во одредени земји.

Спецификации на Galaxy Z Flip
 • ОС: Андроид 10
 • Sim: една eSIM и една Nano SIM
 • Предна камера: селфи фотоапарат од 10 MP
 • Двојна задна камера: 12MP ултра широк фотоапарат / 12MP камера со широк агол
 • Меморија: 8 GB RAM меморија со 256 GB внатрешно складирање
 • Формати на видео репродукција: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBMTV конекции
 • Во полето: Galaxy Z Flip, кабел за податоци, адаптер за патување, игла за исфрлање, USB конектор (OTG), водич за брзо стартување, чистење на капакот, слушалки (USB Type-C) со звук од AKG