Пирамидата на око „Ботнет“ ги шпионираше италијанските политичари и претприемачи: демонтираната мрежа за сајбер шпионажа

Пирамидата на око „Ботнет“ ги шпионираше италијанските политичари и претприемачи: демонтираната мрежа за сајбер шпионажа

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Пирамидата за очи на „Ботнет“ што шпионираше италијански политичари и претприемачи е демонтирана. На чело на двајца браќа италијанци

На Национален центар за компјутерски криминал на поштенската полиција (CNAIPIC), го демонтираше ботнет пирамида за очи што требаше да шпионирање на политичари, јавни администрации и претприемачи на високо ниво низ цела Италија. Целта беше очигледно да се соберат што е можно повеќе информации што подоцна би биле препродадени на трети лица за профит.

Ботнет, создадени од двајца италијански браќа, Римјаните, но жители на Лондон, би имале со години шпионираше на лајк на Ренци и Марио Драгии ќе украде основни информации, датотеки и документи од заразени компјутери на луѓето.

Ботнет Пирамида на очите тоа беше малвер инсталиран директно на персоналните компјутери на жртвите и очигледно меѓу многуте погодени корисници има истакната личност вклучително и Матео Ренци, Марио Драги, Марио Монти, генералниот командант на Гардија ди Финансиа Саверио Каполупо, банкарот Фабрицио Сакоман, како и Пјеро Фасино, Даниеле Капезозон, Игнасио Ла Руса, Винченцо Скоти, Алфонсо Папа, Волтер Ферара, Паоло Бонаитуилија, Микела Лука Сабардела, Фабрицио Цичито, Винченцо Фортунато, Марио Канзио.

Таму откривање на овој ботнет се должи на директорот за безбедност на ENAV, Франческо Ди Мајо, кој примилсомнителна е-пошта што содржи малициозен софтвер чиј испраќач беше утврдено дека е адвокатска фирма на професорот Ернесто Стајано. Оттука, истрагите што доведоа до откривање на оваа ботнет пирамида на очите.

Л ‘координирана работа помеѓу CNAIPIC и FBI значи дека двајцата браќа немале време да ги откажат сите докази за шпионажата на овие години и затоа биле фатени со рацете во џемот и веднаш биле уапсени.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!