Податоци од 1,5 милиони GearBest: Хакерите се во опасност

Податоци од 1,5 милиони GearBest: Хакерите се во опасност

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Според некои хакери, податоците на над 1,5 милиони клиенти на GearBest би биле лесно достапни и меѓу нив наоѓаме адреси на е-пошта, адреси за испорака, начини на плаќање, нарачки и многу повеќе

Податоци од 1,5 милиони корисници на GearBest: Хакерите се во опасност

Познатото хакери „Бело“ Ноам Ротем благодарение на неговиот тим истражувачи, тој откри дека јас податоци од 1,5 милиони корисници на кинеската страница за е-трговија GearBest би лесно достапен тоа е на ризик од користење хакери што може да го зголеми ризикот од кражба на идентитет.

Всушност, меѓу податоците прикажани во извештајот на VPNМентор, ние најдовме:

  • Нарачки
  • Плаќања
  • Издадени фактури
  • и многу други податоци

Овие податоци, сите земени и организирани, може да се користат изврши напади од фишинг насочени така добијте уште почувствителни податоци до корисниците кои не се сомневаат.

На проблемот е посериозен од очекуваниот, и иако GearBest тврдите дека податоците за клиентите се целосно шифрирана, се чини дека податоците сакаат адреси за е-пошта, лозинки, имиња и презимиња, адреси, датуми на раѓање, телефонски броеви, информации за податоци за плаќање и нарачки извршени и лични податоци за документи се сите видливи на јасно.

Податоците може да ги користат напаѓачите за да ги уценуваат заинтересираните страни за набавка на забранет материјал во нивната земја, каде и понатаму GearBest тие се лесни за наоѓање, или прават таргетирани напади на платформата.

Уште посериозна е ситуацијата на Глобал Егроу, кинеска компанија од која GearBest е дел, кој исто така е во опасност од безбедност, со евентуални напади кои би ставале во опасност дури и повеќе податоци од само оние на GearBest но и на сите други платформи што се дел од неа, а згора на тоа и може сменете ги конфигурациите на серверот, да се предизвика сериозна штета на целата инфраструктура.

Се надеваме дека компаниите наскоро ќе објават соопштение за печатот за да ги објават промените што ќе ги спроведат на нивната инфраструктура решавање на овие сериозни безбедносни проблеми.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!