Подемот на конкурентни игри игри

Rise of Competitive Gaming

16-годишната тинејџерка од Пенсилванија, Кајл „Буга“, iersерсдорф се крева 3 милиони долари во јули 2019 година кога ја зеде најголемата награда на Светскиот куп Фортнит. Гирсдорф не е првиот тинејџер што се фрла во извонредно богатство од играње видео игри, ниту ќе биде последен.

Конкурентната игра во стилови на ерпорс е индустрија која е преплавена со инвеститори и финансиски поддржувачи, со што вреди околу 1,1 милијарди американски долари до крајот на 2019 година. Појавата на метеорски еспекти ги изненади дури и најпаметните гејмери, но што се крие зад неговиот успех и што Дали има игри што ја поддржуваат револуцијата во придружба?

Настапот доминираше Кајл „Буга“ Гирсдорф од Светскиот куп Фортнит

Покер: Придружува прекурсори

Пред почетокот на Интернет-покерот беше водена игра казино, која, иако беше популарна, сепак беше малку лажат. Играта експлодираше во популарност кога за прв пат беше достапна на Интернет, принудувајќи илјадници луѓе на Google, „Како да се игра покер“.

Интернет-провајдерите своите пари ги прават преку претплата за претплати и мал процент од победничката табела. Но, во основа онлајн покерот не е ништо повеќе од директна битка помеѓу виртуелните играчи.

Конзервативните проценки во САД покажуваат дека постои 60 милиони регистрирани играчи на покер преку Интернет, правејќи ја играта попопуларна од голфот.

Што го прави онлајн покер толку популарна е конкурентската природа на играта комбинирана со привлечни понуди од големи финансиски фигури за победници на покер турнири. Истите фактори што ги направија многу популарни конкурентните игри.

Најголем турнир во придружба

Тоа беше Фортнит на Светскиот куп

Кајл Гирсдорф можеби направи наслови со награден тенџере од 3 милиони американски долари на Светскиот куп Фортнит, но тој не е единствениот играч што носи дома голема количина пари. 97 милиони американски долари беа дистрибуирани меѓу стотици други играчи кои ја направија најголемата вкупна награда досега дадена на настанот во есорот.

Повеќето туристички туристи за естори заработуваат пари преку продажба на франшиза и влез на нивните турнири, но развивачите на Forticite Game Epic избираат други стратегии за овој турнир.

Учеството на Светскиот куп Фортнит е целосно засновано на заслуги, со тоа што играчите учествуваат на турнирот се квалификуваат преку исцрпувачка серија квалификации во 2018 година.

Оваа одлука помогна да се промовира култура на еднаквост што на крајот резултираше со зголемена популарност на играта.

Зошто Фортнит?

Epic Games го смени светот кога го издадоа Fortnite: Battle Royale во 2017 година како бесплатна игра за преземање. Оваа цртана игра зомби апокалиптички стил е моментален хит со обожавателите низ целиот свет.

Комбинира класична игра како „Call of Duty“ со пријатна графика и игра сè за цена што е целосно отсутна. Таква беше популарноста на играта снимена во март 2019 година вкупно повеќе од 250 милиони играчи.

Форните играчи во просек минуваат најмалку 6 часа неделно играјќи, што го прави не само популарен, туку и зависност. Успехот во текот на ноќта на Фортнит, како и неговата основна конкурентна игра, го направија природен избор за турнири во есен.

Call of Duty Светска лига

Годишниот турнир за ерпорс што се одржува за утврдување на светскиот шампион „Call of Duty“ ќе има највисока награда од 6 милиони долари кога ќе се одржи следната. 16 екипи од по 5 играчи ќе се борат да ја земат највисоката награда и гордоста да бидат најдобри во светот.

Светската лига за прв пат се одржа во декември 2015 година и оттогаш е огромен успех со играчи ширум светот. Главниот турнир останува најголема привлечност за навивачите, но комитетот неодамна влезе во аматерската лига за да го зголеми нивото на учество и изложеност.

Хардпон, Барај и Уништување и Контрола се режими „Call of Duty“ кои мора да ги игра тимот за да ја освои круната на Светската лига. Во случај на контрола, режимот на игра е специјално дизајниран да изврши притисок брзо тече тактичка игра.

Зошто повик на должност?

Fortnite е многу повик на должност за масите, едноставна и „глупава“ верзија на класичната игра со серии. Во најголем дел од последната деценија, КОД доминира во табелата за продажба, со повеќе од тоа 300 милиони продадени примероци ширум светот.

За конкурентните играчи, навистина е врв на стрелците од прва личност без да бидат премногу ексклузивни како ривалската титула „Бојно поле“.

https://www.youtube.com/watch?v=DclJAgL1CVM

Светската лига „Call of Duty“ поттикнува брза играчка тактика

Светски куп на ФИФА

Играта развиена од EA Sports, FIFA, беше фаворит фан во последните 15 години, откако конечно го игнорираше ривалниот гејмерски канал Pro Evolution Soccer. Во изминатите 5 години, бројките за продажба за разни игри на FIFA се зголемија.

Натпреварот FIFA Esports не е едноставен како другите турнири во игра, нема ниту еден виновен турнир кој има предност пред другите. Наместо тоа, постојат различни итерации со тоа што Светскиот куп eClub и еНациите на Светскиот куп се двете најпопуларни.

Покрај турнирот, има и домашни натпреварувања кои го имитираат изгледот на традиционалните европски лиги, како што се натпреварите во Премиер Лигата и во Серија А.

Зошто ФИФА?

Очигледно, ФИФА не е единствената вистинска спортска игра која настапува добро во спортскиот пејзаж. Американскиот фудбал, кошарка и бејзбол се сите популарни игри што привлекуваат стотици илјади играчи.

Сепак, ФИФА има предност на своите конкуренти исклучиво на светската loveубов кон фудбалот како спорт. Гледаше 3.262 милијарди луѓе Светски куп на ФИФА во Русија во 2018 година, што го прави најгледаниот спортски настан во историјата.

Се повеќе и повеќе луѓе комуницираат со фудбалот на нетрадиционални начини како што се играње ФИФА и други фудбалски игри.

Што е следно за придружба?

Одржлив раст. Оваа индустрија не покажува знаци на забавување затоа што се повеќе титули во игра ослободуваат турнири за придружба. Call of Duty се шпекулира дека објавува бесплатна игра за борба против ројал во наредните месеци.

Доколку тоа може да се здобијат со половина популарност отколку Фортнит очекува нов турнир во еспорт со изненадувачка сума на парични награди во блиска иднина.