Позадина на Коби Брајант Фатена како ширење криптомазирање на малициозен софтвер

fossbyte-fevicon-new-logo

Додека светот ја оплакува неочекуваната смрт на НБА starвездата Коби Брајант, злобниот актер не поминува многу време искористувајќи ја ситуацијата.

Мајкрософт го пронајде и оневозможи кристало-лоцирање на малициозен софтвер скриен во позадина Коби Брајант Најк. Злонамерниот софтвер бил пријавен од безбедносната разузнавачка единица „Редмонд“ преку Твитер.

„Пронајдовме опасна HTML датотека преправена како позадина на Коби Брајант, која содржи скрипта за ископ на монета“, напиша твитот.

Microsoft Security Intelligence ги идентификуваше злонамерните HTML-датотеки како тројанци. Содржи скрипти што прават крипто-дело откако ќе се поврзете на веб-страница што има рудари за монети. Ја користи моќта на процесорот на жртвата за нелегално рударство на Монеро (XMR), затоа што содржи упатувања на рударите на CoinHive кои сега не функционираат.

Сепак, Мајкрософт исто така додаде дека Алатката за одбрана на Windows SmartScreen сега е во можност да ја блокира веб-страницата, со што ќе се оневозможи малициозен софтвер за крипто-прицврстување. Работа на SmartScreen е да најдете потенцијално злонамерни веб-страници, апликации и извршни директори.

Ова не е прв пат кога видовме рудари на cryptocurrency кои позираат како популарни слики за славна личност. Друг познат случај на пејачката на американската земја Тејлор Свифт чиј имиџ беше искористен за ширење на ботнет на MyKingz во 2019 година.

преку Yahoo News