Поранешниот инженер на Google обвинет за кражба на тајни на автомобил што може да се вози сам, се изјасни за невин

Anthony Levandowski google,Anthony Levandowski trade,uber technologies, google uber rivalry, tech news, indian express, indianexpress.com
Ентони Левандовски им ги предаде своите американски и француски пасоши и ќе носи акутки за да го следи неговото живеалиште. Обвинител изрази загриженост во врска со обвиненијата дека Левандовски може да ризикува летови.

Ентони Левандовски, пионер во технологија за возење автомобили, беше обвинет во вторникот за наводно кражба на трговски тајни од неговиот поранешен работодавец Гугл пред да му се придружи на неговиот ривал Uber Technologies Inc.

Преброените 33 броја објавени до Министерството за правда на САД во голема мерка ги одразуваат наводите дека единицата на Вејмо за родители на „Алфабетс ин“ на „Гугл“, каде што работела Левандовски, била направена во граѓанска тужба за 2017 година против Убер, која подоцна била решена.

Неговиот адвокат рече дека Левандовски не украл ништо и дека тие се надеваат дека ќе ја докажат неговата невиност на суд.

Левандовски (39) се изјасни за невин по обвиненијата преку еден од неговите адвокати, за време на обвинението пред судијата А. Натанаел Братучеди во Сан Хозе, Калифорнија.

Судијата го постави првичниот гарантен пакет во форма на 300 000 американски долари и гарантира како два имоти во вредност од 2 милиони долари. Уште едно судење за утврдување на условите на конечната гаранција е закажано за 4 септември, затоа што владините правници велат дека им треба повеќе време за да ги проценат финансиите на Левандовски.

Левандовски се откажа од своите американски и француски пасоши и ќе носи акутки за да го следи неговото живеалиште. Обвинител изрази загриженост во врска со обвиненијата дека Левандовски може да ризикува летови.

Обвинетиот, кој носеше сина спортска јакна и црни фармерки, кога неговата апликација влезе, може да се соочи со 10 години затвор по секоја точка ако се смета за виновен. Гонењето на Левандовски е еден од случаите на кражба на високо ниво на трговски тајни во Силиконската долина, кога инженерите трчаат да развиваат технологија за возила што се возат самостојно, што експертите во индустријата ја гледаат како можност за една трилион американски долари за три децении.

Обвинителите го обвинија Левандовски за кражба на материјал кон крајот на 2015 и почетокот на 2016 година, поврзан со технологијата за возење автомобили на Вајмо.

Тие велат дека тој го сторил тоа откако решил да оди и да формира своја возачка компанија Отомото, која подоцна ја купила Убер.

Според обвинението, материјалите, наводно, украдени, вклучуваат детали поврзани со Лидар, важна технологија на сензори.

Сите се слободни да ги менуваат работните места, рече на прес-конференција американскиот јавен обвинител Дејвид Андерсон. „Но, она што не можеме да го направиме е да ги наполниме торбите на излез“. Андерсон одби да одговори на прашањата на новинарите за тоа дали Убер може да се соочи со кривични пријави. Портпаролот на Убер изјави дека компанијата соработувала со владата за време на истрагата и дека ќе продолжи да го стори тоа.

Левандовски го напушти Вејмо во почетокот на 2016 година и конечно го презеде проектот за возење автомобили „Убер“ пред да биде отпуштен од работа.

„Повеќе од една деценија, Ентони Левандовски е водечки иноватор во индустријата во технологијата на возење“, а случајот на владата е „повторување“ на дискредитирани тврдења, изјави неговиот адвокат Мајлс Ерлих пред новинарите во судницата.

Адвокатите за Левандовски соопштија дека преземањето за кое станува збор се случило додека нивниот клиент сè уште работи во Веемо и дека е овластен да ги користи информациите.

„Конто“, само-контролирана софтверска компанија основана од Левандовски во 2018 година, во изјавата рече дека го заменува како главен извршен директор со Роби Милер, кој станал главен службеник за безбедност. Тој исто така рече дека тоа е „целосно поддршка“ на Левандовски и неговото семејство.

Правната битка во која учествуваше Левандовски помина многу вредно време за Uber на неговиот проект за возење автомобили, кој се смета за важен за неговите долгорочни придобивки.

Левандовски не сведочеше на судењето меѓу Вејмо и Убер пред да се решат и не зборуваше отворено за тоа.

Судската постапка е друга јавна полемика за Убер, која се обидува да излезе од скандалот под поранешниот извршен директор Травис Каланик, вклучувајќи го и начинот на кој тој постапува со вработените жени.

Каланик ги нарече самоуправувачките автомобили „егзистенцијална“ закана за компаниите кои се повикуваат на возење.

Обвинителите велат дека сè уште има законски ограничувања на конкуренцијата.

„Силиконската долина не е дивиот запад“, рече специјалниот агент на ФБИ, задолжен за он Бенет, на прес-конференција. „Брза и конкурентна околина не значи дека федералните закони не се применуваат или тие можат да бидат игнорирани“.

Вејмо рече дека ја цени работата на обвинителите во овој случај. „Ние секогаш веруваме дека конкуренцијата мора да биде водена од иновации“, рече портпаролот во изјавата. Акциите на азбуката затворија 36 центи на 1.170,82 долари, додека Убер падна за 20 центи на 33,11 долари.