Поставен датум за стартување на Redmi Note 8, Redmi Note 8 Pro за 29 август

Redmi Note 8, Redmi Note 8 Pro Launch Date Set for August 29

Redmi Note 8 и Redmi Note 8 Pro ќе бидат лансирани во Кина на 29 август, беше објавен под-брендот Xiaomi Redmi преку пошта Weibo. Лансирањето ќе се случи на настан каде компанијата со седиште во Пекинг планира да ја претстави и својата прва паметна ТВ серија „Редми“. Redmi Note 8 и Redmi Note 8 Pro ќе дебитираат како најнови учесници во семејството на компанијата Redmi Note и ќе бидат наследници на Redmi Note 7 и Redmi Note 7 Pro, соодветно, кои беа лансирани на почетокот од годинава. Redmi Note 8 Pro исто така ќе дебитира како прв телефон на Редми кој користи сензор за главна камера од 64 мегапиксели.

Weibo Post го објави официјалниот датум на започнување на Redmi Note 8 и Redmi Note 8 Pro ги прикажува засилувачките слики. Ова во основа го покажува постоењето на поставување на четири задно камера заедно со LED блиц на Redmi Note 8 Pro. Покрај тоа, на сликата се потврдува и сензорот за камера од 64 мегапиксели.

Сепак, не е јасно дали 64-мегапикселната камера ќе биде ексклузивна на Redmi Note 8 Pro или ќе биде прикажана на Redmi Note 8.

Претходно овој месец, Xiaomi објави дека ќе донесе нов телефон на Редми со камера од 64 мегапиксели. Сензорот за камера ќе биде Samsung ISOCELL Bright GW1, соопшти компанијата. Исто така, беше откриено дека мобилните телефони со нови сензори ќе одат во Индија во четвртиот квартал.

Како и Xiaomi, ривалот Realme ги искористи иновациите на Samsung и ќе го лансира Realme XT како прв телефон со камера од 64 мегапиксели во Индија кон крајот на септември.

Новиот сензор за камера, кој беше лансиран во мај, е опремен со технологија Tetracell и 3D HDR. Ова е дизајнирано да фотографира со дополнителни детали.

Неколку протекувања неодамна поврзани со Redmi Note 8 тврдат дека новиот телефон може да дојде со поддршка за полнење 18W и USB Type-C порт.

На настанот на 29 август, Xiaomi ќе започне и нова 70-инчна телевизија Редми. Извршниот директор Леи Јун неодамна задеа паметна телевизија преку својата сметка на Weibo. Покрај тоа, официјалните слики објавени претходно оваа недела сугерираат тенка рамка на ТВ Редми.