Поставете го екранот на Samsung Galaxy S20 на 96Hz

Поставете го екранот на Samsung Galaxy S20 на 96Hz

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Постои програма да ја поставите стапката на освежување на Samsung Galaxy S20 на 96Hz: еве како да го користите и каде да ја преземете

Дисплеј Samsung Galaxy S20 96Hz

Веќе околу еден месец, новите врвот на палетата паметен телефон Samsung Galaxy S20 пристигнаа и во Италија.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА:

Ако ги пропуштивте деталните статии на овие уреди, можете да ги најдете тука:

Екран од 120 Hz за Galaxy S20

Како што веќе видовме заедно, меѓу многуте ексклузивни иновации на овие паметни телефони има и можност да се постави стапката на освежување на екранот на 120 Hz, многу висока фреквенција што го прави паметниот телефон многу флуиден и брз, дури и при наједноставни и најосновни операции.

Штета е што, со активирање на режимот 120 Hz на Galaxy S20, батеријата трае 30-40% помалку.

Екранот од 120 Hz на Galaxy S20 ја испушта батеријата

На кратко, тие што купиле Galaxy S20 мораат изберете дали да имате повеќе батерија (и пристигне до вечер) или ако паметниот телефон има повеќе флуид / побрзо, но без батерија среде денот.

Го купив Galaxy S20 (помалиот) токму затоа што меѓу вестите се наоѓаше екранот со многу висока стапка на освежување, но всушност секогаш морав оневозможете ја оваа опција заради прекумерна потрошувачка на батеријата.

Таква штета.

Екран од 96 Hz на Galaxy S20

За среќа, каде што Samsung не пристигнува, пристигнуваат програмерите на XDA да ставам парче.

Пред малку, всушност, беше објавена бесплатна програма која ви овозможува да направите во еден клик поставете го екранот на Galaxy S20 на 96 Hz.

Програмата се нарекува “Контрола на стапката на освежување S20” и, како што можете да претпоставите од името, ви овозможува да изберете стапка на освежување што ќе се користи на Galaxy S20.

Разликата, во споредба со системските поставки, е во тоа што можете да изберете дали да активирате:

  • класичните 60 Hz
  • 120 Hz веќе е достапен и понуден од Samsung
  • 96 Hz, кои се достапни во системот датотеки на Galaxy S20, но НЕ се достапни на корисникот во Поставките за телефон

Всушност, затоа, оваа програма ви овозможува да активирате функција веќе присутна на Galaxy S20, но заклучена од Samsung преку софтвер.

Резултатот ќе биде паметен телефон во секој случај побрз, но влијанието врз батеријата ќе биде значително пониско отколку кога поставувате 120 Hz.

Програмата работи на сите верзии на Galaxy S20 и многу е лесен за употреба:

  • дренира ОВОЈ АПП на вашиот Samsung (бара бесплатна регистрација на XDA)
  • Отворете го
  • поставете ја стапката на освежување на 96 Hz (исто така можете да ја поставите стапката на освежување од паѓачкото известување)

Направено!

Едноставно и брзо решение за промена на стапката на освежување на Galaxy S20 без прекумерно консумирање на батеријата.

Обидете се и со ова решение и дозволете ми да кажам во коментарите што мислите.

ПРОЧИТАЈТЕ СЕ

ИЗВОР

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!