„Потврдете ги вашите податоци за Водафон“: тоа е измама!

Лого на Водафон

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Потврдете ги вашите податоци за Водафон: внимавајте на новата СМС-измама. „Проверете ги вашите податоци за Водафон“, тоа е само нова измама преку Интернет

Потврдете ги вашите податоци за Водафон: нова измама преку Интернет

Нов обид за измама го става приватност и безбедност на некои клиенти Водафон

За што се работи? Ајде да дознаеме заедно.

„Потврди ги твоите податоци за Водафон“ измама

Механизмот е едноставен и веќе виден: нова СМС-порака пристигнува на телефонскиот број на клиентите и го прашува верификација на вашите лични податоци, вклучувајќи најмалку два лични документи што треба да се постават на неостварлива веб-страница.

Пораката го содржи следниов текст:

“Драг клиент, за да го задржите активниот број што ви треба за да ги потврдите вашите податоци suverificadati.it/vodafone”.

И покрај текстот не содржи очигледни граматички грешки и е напишано на точен италијански јазик, тоа е измама насочени кон кражба на лични податоци од корисникот, вклучително и на скенирање на вашите документи, која мора да има јасно видлива фотографија, потпис и датум на раѓање.

Како што веќе споменавме, дури и ако текстот и страницата за влез што се отвора со кликнување на врската изгледаат точни и реални, во реалноста тие немаат никаква врска со Водафон.

Тоа е обид за фишинг, начин да ги збуни корисниците и да ги убеди да споделат чувствителни информации.

Мобилниот оператор е очигледно невистинит за приказната и веќе има поднесено претставка до надлежните органи за решавање на состојбата.

СМС Потврдете ги податоците за Водафон: не кликнете на врската

Во меѓувреме, ако ја примите оваа СМС порака, избришете ја и НЕ кликнете на врската. Но, пред сè НЕ испраќајте ги вашите документи.

И запомнете: бидете претпазливи на овој вид пораки и ако се сомневате, пред да ги дадете вашите податоци, контактирајте со операторот за дополнителни појаснувања и да ги решите сите сомнежи.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!