Првиот анти-измама на Фејсбук дебитираше во Германија

https://techiemoe.com/wp-content/uploads/2020/07/Првиот-анти-измама-на-Фејсбук-дебитираше-во-Германија.jpeg

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Првиот анти-измама на Фејсбук дебитираше во Германија. Лажењето нема да биде така лесно

Се повеќе и повеќе можете да прочитате еден на Фејсбук Вести побрзо отколку да отворите веб-страница и да ги видите различните новости. Всушност, само движете се на временската рамка на Фејсбук да се најде привлечна вест со самото место на наслови, но всушност зад неа во повеќето случаи тие кријат измама. Ако некои страници направија измами за живот, видете Гнасни кој ги измислува вестите и прави сатира да ги натера луѓето да се смеат, додека други тоа го прават за профит и затоа има и такви што се мобилизираат да најдат решение. Еве вистински софтвер за анти-измама Фејсбук деновиве ја започна својата услуга за известување за измамата.

Фејсбук има проблем со лажни вести и измама, кои во овој период се толку модерни. Всушност, сè повеќе корисници ја искористуваат славната социјалните мрежи да се здобијат со озлогласеност и популарност со тоа што едноставно измислуваат новости и ги споделуваат со вашите контакти, тоа глупо веруваат во сè што прочитале кога ќе го видат на Фејсбук.

Фејсбук знае дека ова е голема работа особено размислување за приход од рекламирање и тој инвеститори, кои сакаат да се справат со добро насочена и квалитетна публика, не со пакет зомби кои се подготвени да стават „Како“ на какви било лажни или шминкарски вести само за да имате момент на слава.

Како работи услугата за анти-измама на Фејсбук?

Операцијата е многу едноставна, всушност според услугата на Фејсбук, веќе тестирана во Соединетите држави и сега во Германија, секој корисник може да пријави дали веста е лажна или вистинита и прекуанализа направена од Коректив, непрофитна организација на истражувачкото новинарство, не ќе се утврди веродостојноста.

Ако беше оваа вест пријавени како лажни / измама тие ќе дојдат:

  • спорно
  • Позадина во гасови
  • Тие не можат да бидат споделени

Лажни вести на Фејсбук

Како и да е, нешто се покажа како резултат дури и спротивно на очекувањата. Всушност, во последно време почна да се шири вест според која Фејсбук, за многу Американци примарен извор на информации, тоа би било рамномерно влијаеше на исходот на неодамнешните претседателски избори, објавувајќи серија вести и видеа кои подоцна се покажаа лажни, наместо да се шират најмногу акредитирани вести, со што ќе им се искористи на републиканскиот кандидат против Хилари Клинтон.

Доволно е некој да измисли вест, ставете прилично интересна фотографија и за неколку моменти објавата ја делат стотици илјади луѓе, кои едноставно читаат 2 реда, дури и без да се уверат дека она што е пријавено е точно или не.

И токму тоа се родени Фејсбук страници полни со бесрамно лажни вести, но вирусна, што привлече многу корисници и некако успеа да донесе дома пари.

Лекот конечно е завршен и се надеваме дека измамите престануваат да бидат таму за да не се забавуваат корисниците.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!