Првиот мерка за процесорот Galaxy S11 штотуку излезе, и се уште не беше во можност да го допре iPhone-от минатата година

Sebastian Jimenez

Samsung штотуку го лансираше Galaxy Note 10, комплетно со нов процесор Exynos 9825 кој е малку побрз од Exynos 9820 Galaxy S10, барем во референтната точка. Сепак, овој чип можеби нема да понуди иста изведба како iPhone 2018 на Apple кога станува збор за тестови. И новото протекување покажува дека процесорот Qualcomm Snapdragon 865 Galaxy S11 исто така нема да ја надмине серијата А12. Но, 865 мора да понуди извонредни предности на перформансите на Snapdragon 855.

Уредот идентификуван како Qualcomm Kona, кој работи со Android 10 на чипови Snapdragon и 6 GB RAM меморија, доби 4149 и 12915 во единечни и мулти-основни тестови. Ова е веројатно референтниот уред што се користи за развој на чипови за паметни телефони од следната генерација кои ќе хранат многу од ривалите на iPhone 11 следната година, од Galaxy S11 до Pixel 5.

Ова е прва оценка на Snapdragon 865 Geekbench, едно јадро над 4.000, мулти-јадро кое се приближува на 13.000, ако не и несреќа, ќе се користи за Galaxy S11, (првите резултати се само за повикување, не ја претставуваат конечната верзија на производство на резултатите) pic.twitter.com/auCan2ZUKd

– Леден универзум (@UniverseIce) 9 август 2019 година

Овој првичен резултат покажува дека Snapdragon 865 ќе понуди значителна предност во однос на својот претходник, што во истиот тест постигнува околу 3.400 и 10600. Во меѓувреме, резултатот на iPhone XS Max е околу 4800 и 11200, при што Exynos 9825 достигнува 4.300 и 9800 поени на истиот репер на Geekbench.

Како и досега, репер-тестовите не ја раскажуваат целата приказна, а Snapdragon 865 што ќе се испорачува во комерцијален мобилен телефон следната година може да биде побрз.

Сепак, нивниот следен iPhone 11 од Apple ќе има нов процесор A13, кој треба да понуди подобри перформанси и ефикасност во однос на A12 од iPhone XS. Поради ова, многу е можно Apple да го брани своето лидерство во врска со вашата конкуренција кога станува збор за моќта на мобилната обработка.

Веројатно е дека сите овие чипови, вклучително и Snapdragon 865, Exynos 9825 и A13, ќе бидат изградени во процесот на 7 nm EUV. Во моментов, потврдена е само 7-нановната технологија EUV што е во основата 9825. Apple Тоа ќе ја претстави серијата А13 во септември, додека Qualcomm 865 мора да биде претставен подоцна оваа година.

Извор на слика: Зак Епштајн, БГР