Првиот поглед на Android 10 и One UI 2.0 на Galaxy S10

Dapatkan tampilan pertama Anda di Android 10 dan One UI 2.0 di a Galaxy S10

Исто како што Google објави дека Android Q само ќе се вика Android 10, ние го добивме првиот поглед на следната верзија на Android и интерфејсот One UI на Samsung, работи на Galaxy S10 + преку видео објавено од бразилскиот технолошки канал Дуду Роча на YouTube. Како што се очекуваше, Android 10 и One UI 2.0 на S10 + вклучуваат неколку карактеристики воведени на Galaxy Note 10 и Note 10+ заедно со некои посебни одлики на Android 10.

Внесени нови гестови за навигација

Новиот систем за движење Андроид 10 може да се види во акција во ова видео. Како што беше кажано претходно, Гугл ќе побара од ОЕМ да им понудат движења на навигација со акции на Android 10 на нивниот уред – удирање од дното на екранот ве одведува на почетниот екран, чистачот од левата или десната страна на екранот делува како копче за назад и се повлекува од дното долу и доведете го менито за повеќе задачи. Се чини дека Samsung го усвои гестот за навигација на Google и престана со сопствената имплементација, иако некои UI-елементи во менито за гестови не се чинеа дека се ажурирани.

Некои од карактеристиките на Galaxy Note 10 што се гледаат во видеото се стандардниот рекордер на екранот за снимање видео содржини на екранот, брзо се исклучува кратенката „Линк до Windows“ за да ја извршите вашата апликација „Мајкрософт телефон“, а копчињата „Медија и уред“ во сенката за известување за брз пристап до сите уреди што поврзани (како ТВ, Bluetooth уреди, домашни уреди што поддржуваат Интернет и друго) и да контролираат медиуми за репродукција на сите тие уреди. Поддршката за апликацијата DeX PC на Samsung исто така мора да биде тука, но тоа не е нешто што можеме да го потврдиме во овој момент.

Еден дизајн за UI се чини дека е во голема мера непроменет

Што се однесува до самиот интерфејс One UI, Samsung не чини да направи големи промени. Сега можете да видите побрзи вклучувања на екранот бидејќи ја проширувате сенката за известувања наместо да трошите половина од екранот, но сè изгледа слично на она што го имаме сега. Што е добро и добро, затоа што One UI е доволно добар, иако Samsung може да направи и други измени бидејќи развојот на Android 10 се движи напред.

И тоа нè доведува до фактот дека она што го гледаме овде е несомнено многу ран развој, затоа што Android 10 не е објавен дури и за уредите на Google Pixel. Нема обезбедени линкови за преземање за предвидените згради и најверојатно ќе треба да почекаме до годинашната конференција за развивачи на Samsung за да откриеме кога компанијата ќе ја започне бета-програмата за Android 10 за Galaxy S10 и Galaxy Note 10.

Погледнете го видеото подолу. Тоа е на португалски јазик, па затоа треба да поставите текстуални објаснувања за да преведете на вашиот јазик по ваш избор доколку сте заинтересирани да разберете што се вели во видеото.

Првиот поглед на Android 10 и One UI 2.0 на Galaxy S10 1

  • Модел: SM-G975F
  • Големина: 74,1 x 157,6 x 7,8мм
  • Изглед: 6,4 “(162,5 мм) Супер АМОЛЕД
  • Процесор: Exynos 9820 Окта
  • Камера: 12 MP. CMOS F2.4 45 ° Телефото & 12MP F1.5 / F2.4 77 ° & 16MP F2.2 123 ° Многу широк