Првичен преглед на Huawei Mate 30 Pro: Неверојатен телефон што нема да го купите

Review awal Huawei Mate 30 Pro: Ponsel luar biasa yang tidak akan Anda beli

По еден период на неверојатна неизвесност околу софтверот на овој телефон, благодарение на црната листа на САД од страна на Huawei, Mate 30 Pro е тука. И, иако овој телефон изгледа импресивен, веста не е добра: Mate 30 Pro не се фали со никакви апликации на Google и Huawei вели дека не можете да го инсталирате.

 • Huawei Чаир: Mate 30 Series нема да работи со Play Store и не можете сами да ја инсталирате

Повеќе за тоа сигурно ќе следат, но нема сомнение дека масовно ќе влијае на продажбата на оваа слушалка во Велика Британија и во Европа, и немаме ниту датум кога ќе влезе во продавници освен тоа што ќе започне со започнување. почнувајќи од следниот месец.

Освен малиот (голем) софтверски проблем, ги има сите карактеристики што нормално ги очекуваме од Huawei: Убав дизајн на стакло и метал, голем OLED екран, водоотпорен и прашина, одличен хардвер на фотоапаратот Leica и супер- брзо полнење (со полнење, се разбира).

Првичен преглед на Huawei Mate 30 Pro: Неверојатен телефон што нема да го купите 1

Mate 30 Pro е достапен во 4G и 5G верзии (како стандарден Mate, во овој случај). Повеќето време имаме со верзијата 4G, која е достапна во смарагд зелена, космичка виолетова, црна и вселена сребрена, како и портокалова (погоре) и шумска зелена веганска кожа.

Софтвер

 • EMUI 10 со Android 10
 • Нема апликација на Google

Софтверот што го поддржува Mate 30 Pro беше предмет на постојани шпекулации пред започнувањето на овој уред. Mate 30 Pro е базиран на Android 10 со кориснички интерфејс Huawei EMUI 10 погоре, но што е најважно, нема апликации или услуги на Google – и, официјално, Huawei вели дека нема официјален начин да го инсталирате.

Првичен преглед на Huawei Mate 30 Pro: Неверојатен телефон што нема да го купите 2

И така, привлечноста на овој уред е многу ограничена, особено за европските гледачи. Thereе има решение, кое ќе го завршиме кога ќе ги држиме нашите слушалки, но и покрај тоа, тешко е да се види како овој телефон може да се препорача како резултат.

Дизајнот

 • Метал и стакло
 • IP68 водоотпорен и прашина

Постојат два елементи што го прават овој телефон да се истакнува. Прво, екранот „водопад“ од 6,53 инчи – наречен Horizon екран – е заоблен од рамна површина. Видовме ваков вид на пред тоа, се разбира, во постариот Samsung Galaxy Edge, најпознат.

И, тогаш има задно куќиште со кружна камера, со четири леќи.

Првичен преглед на Huawei Mate 30 Pro: Неверојатен телефон што нема да го купите 3

Како што очекувате, IP68 оценета за хидроизолација и водоотпорност (да, дури и верзијата на кожата). Но, тоа е доста тешко во 198g топло.

Mate 30 Pro има крива слична на претходникот Mate 20 Pro. Ова е за 3Д технологија за отклучување на лице, додека има и сензор за движење.

Екран

 • Екранот е 6,53 инчи, така што не е толку голем колку што очекувавме
 • Покажување на хоризонтот со заоблен крај на „водопадот“

Mate 30 Pro има OLED екран со 6,53 инчи и, како што споменавме, тој е заоблен на рабовите – ова е импресивен дизајн елемент, но не го гледаме како револуција. Ова значи дека имате целосно екран од крај до крај.

Првичен преглед на Huawei Mate 30 Pro: Неверојатен телефон што нема да го купите 4

Уште еднаш, екранот се користи како звучник, со технологија на акустичен дисплеј на Huawei, додека под екранот има и сензор за отпечатоци.

Можете да ја промените јачината на звукот само со допирање на работ на екранот (има копче за напојување, но нема копче за јачина на звук). Сепак, можеме да направиме да работи само во една од единиците што ги пробавме.

Камера

 • Главна: 40MP 1 / 1.7in сензор за суперсензирање (RYYB), еквивалент f / 1.6, 26 mm, OIS
 • ‘Cine’ Ultrawide: 40MP сензор 1 / 1.54in (RGGB), еквивалентно на f / 1.8, 18 mm
 • Телефото: 8MP 3x оптички (80 mm еквивалент), f / 2.4, OIS
 • Леќи со сензор за 3D длабочина (време на лет)

Мате има ултра широк леќи, обични леќи, телефото леќи и сензорот Time of Flight за длабочина. Бидејќи овој пат има четири леќи, блицот е преместен, а сега е на страната на телефонот.

 • Повеќе детали за камерата Mate 30 Pro

Куќиштето на тркалезната задна камера е јасно видлив елемент и навистина впечатливо. Бројот на мегапикселите е 40-мегапикселна кинеска камера, 40 мегапикселна Суперсензитивна камера и Телефото камера од 8 мегапиксели. Овој пат има само 3x 3x, отколку 5x, но многумина ќе бидат задоволни од тоа.

Првичен преглед на Huawei Mate 30 Pro: Неверојатен телефон што нема да го купите 5

Huawei вели дека леќите на Cine ultrawide имаат голем сензор 1 / 1,54 инчи за слики со повисок квалитет. Иако овој телефон може да снима 60fps 4K, како и ултра бавно движење со неверојатни 7680 fps, тој е исто така 40 мегапиксели за висококвалитетни фотографии.

Нашето кратко време со фотоапаратот уште еднаш ја покажува својата моќност во слабо светло, додека снимањето на slo-mo е многу ефикасно дури и при слаба осветленост каде Huawei има организирано темна просторија со светла риба и неколку украси како што се цвеќиња и дрвја што седат во мракот.

Спецификација

 • Обратно полнење безжично
 • Нема приклучок за слушалки 3,5 мм
 • Кирин 990 со 5G

Ова е прв мобилен телефон Huawei со 5G печен како составен дел на мобилната платформа Kirin 990.

Кирин 990 е нова платформа од поделбата Huawei HiSilicon. Одржува окта-јадрен процесор во срцето и го користи најновиот дизајн ARM Cortex-A76 и графичкиот процесор Mali G76 во прилог на некои импресивни интелигентни интелигенции.

Исто така, доаѓа со 8 GB меморија и 256 GB меморија, иако слушнавме дека ќе има и верзија 512 GB.

Првичен преглед на Huawei Mate 30 Pro: Неверојатен телефон што нема да го купите 6

Во однос на тоа да биде 5G слушалка, Huawei покажа тест за брзина – не можеме да го сториме тоа сам – што ја сврте слушалката како што достигнува брзина побрзо од Samsung S10 5G. Во реалноста, ова не е многу важно во моментов.

Безжичното полнење е забрзано до 27W, а кабелот за полнење сега одговара на 40W од P30 Pro. Обратното полнење исто така, добива и 3x пораст. Подобреното безжично полнење е добредојдено, но, како и обично, нема компатибилност со кабелот за полнење ако ви треба брзина.