Преведувачите на Google наскоро ќе можат во реално време да слушаат еден јазик и да го преведат на друг

penerjemah waktu-nyata google translator

Google Translator е една од одличните апликации за G-везда, која постојано се ажурира со додавање на нови опции што се многу корисни за корисниците. Во оваа пригода, Гугл објави дека планираат да додадат функција на транскрипција во реално време до преведувачот на Google за Android во одреден момент во иднина.

Оваа функција е сè уште во фаза на прототип, но Гугл ја демонстрираше за време на настанот за Вештачко разузнавање во својата канцеларија во Сан Франциско. Главната предност што ја носи оваа функција е преведувачот на Google Може да слушате разни јазици и да ги напишете во апликацијата, потоа да ги преведете на саканиот јазик (сето ова во реално време). Затоа, ако сте во странство и не знаете ништо за јазик, преведувач на Google ќе го реши вашиот проблем.

Како ќе функционира функцијата за препис во реално време на преведувачот на Google

алтернативен преведувач на Google кон дуолинго и бабел 0

Како што објаснуваат од Google, за да ја користите оваа функција, мора да бидете поврзани на Интернет, затоа што транскрипцијата е направена на серверите на Google, а не на вашиот уред. Ова е затоа што транскрипцијата на неколку јазици е покомплицирана од едноставниот превод од еден јазик на друг, затоа што бара повеќе алгоритми и механизми на вештачка интелигенција.

Од друга страна, Google ја објаснува оваа функција нема да работи со аудио датотеки, барем лансирање. Мора да се снима аудио во реално време преку микрофон на смартфон, иако Google вели дека секогаш можете да репродуцирате аудио снимено преку звучниците и да го снимите на тој начин.

Јазик на преведувачи на телеграма

Компанијата исто така забележа дека функцијата на транскрипција постојано оценување на комплетни реченици Кога аудио е во тек. Зошто Сега, за да додадете интерпункција, поправете одредени зборови според контекстот на реченицата и обидете се да ги подобрите работите како регионални акценти и дијалекти. На тој начин, корисниците ќе добијат препис што е доста лојален на реалноста. Дури и да е така, Гугл очекува овој карактеристичен модел АИ да се зголеми значително со текот на времето.

Според разни извори, Google во моментов ја тестира оваа нова функција на француски, германски и шпански. За жал, за сега, нема точен датум пристигнување преписи во реално време до преведувачите на Гугл. Компанијата само рече дека ќе пристигне „во иднина“. Значи, засега, можеме да почекаме само за итно ослободување.

Ресурси | AndroidCentral

! функција (f, b, e, v, n, t, s) {ако (f.fbq) се врати; n = f.fbq = функција () n.callMethod? n.callMethod.apply (n, аргумент): n.queue.push (аргумент)}; ако (! f._fbq) f._fbq = n; n.push = n; n.товарено =! 0; n.version = ‘2.0’; n.queue = (); t = b.createElement (e); t.async =! 0; t.src = v; s = b.getElementsByTagName (e) (0); s.parentNode.insert Пред (t, s)} (прозорци, документи, ‘скрипти’, ‘https: //connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);