Прегледајте ги деталите за новата конзола Nintendo Lite Switch

Tinjau detail konsol baru Switch Nintendo Lite 1

Прегледајте ги деталите за новата конзола Nintendo Lite Switch 1

Новата конзола е на пат, помала, пренослива и при рака Нинтендо. Разговаравме Префрли ЛајтТоа беше објавено во средата од страна на јапонска компанија и чини само пари 199 долари. Имено, околу 138,000 чилеански пезоси.

Овој нов тим, кој се обидува да биде алтернативна и економична верзија на Nintendo Classic Switch, има намера да се користи само на преносен начин. Ова значи дека не можете да бидете поврзани со ТВ и немате Joy-Con контроли што можат да се отстранат.

Меѓу неговите предности, оваа опрема е јасно полесна, има „мало“ зголемување на нивото на батеријата според компанијата, 5,5 инчен помал екран.

Според Nintendo, компанијата одлучи да го избере овој нов модел врз основа на употребата дадена од конзолата. „Ова е совршена можност да понудите повеќе опции и да привлечете повеќе потрошувачи на Nintendo Switch во третата година“, рече Даг Баузер, претседател на компанијата за Соединетите држави, за „Верге“.

Новиот Switch Lite ќе дојде во три бои за лансирање (жолта, зелена и тиркизна), што се очекува, ќе биде следниот 20 септември. Покрај тоа, оваа конзола ќе има специјална верзија на Покеман Меч и Шилд, кој ќе излезе во продажба на 8-ми ноември.