Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите?

Realme 5 излегува на продажба прв денес во 12 часот напладне преку Realme.com, Флипкарт со исклучителни понуди

Всушност, неодамна го разгледав Realme 3 (преглед). Неколку месеци подоцна, 5-серии Realme дебитираше во Индија и овој пат редовните и Pro варијанти се спуштија заедно. Скокувањето до четириаголна камера е ознаката за нови мобилни телефони, што е поинтересно во случајот со Realme 5 заради цената. Дури и ако ги оставиме настрана карактеристиките на шаторот, мобилниот телефон во школка и неговата супстанција дава подобар прв впечаток од неговиот претходник.

Но, кога трошите тешко заработени пари, првиот впечаток не е доволен. Со задоволство, Realme 5 е подготвен да ни помогне изминатите неколку дена и го тестираме уредот одвнатре надвор. Значи, без никакви пердуви, тука нема Б.С. Realme 5 прегледи

Realm 5 цени и спецификации

Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите? 1

Но, пред да го проучиме главниот тек, да уживаме во садот. Всушност, ние ќе сториме подобро за вас. Ова е спецификација на Realme 5 против Realme 3 за директна споредба.

Модел Царството 5 Царството 3
Екран 6,5 инчи, HD +, сооднос на екранот од 89%, Gorilla Glass 3+ 6,3 инчи, HD +, сооднос на екранот 81,8%, Gorilla Glass 3
Процесор Qualcomm Snapdragon 665 AIE Медиатек Хелио П70
RAM меморија 3/4 GB 3/4 GB
Внатрешно складирање Специјални слот 32/64 / 128 GB (може да се прошири до 256 GB) Специјални слот 32/64 GB (може да се прошират до 256 GB)
Софтвер Андроид 9.0 Боја оперативен систем 6.0 врз основа на пити Андроид 9.0 Боја оперативен систем 6.0 врз основа на пити
Задна камера 12MP (f / 1,8) + 8MP (f / 2.2) 119 степени ултравид + 2MP (f / 2.4) портрет + 2MP (f / 2,4) макро (фокус 4cm) Заден фотоапарат од 13MP, f / 1,8 отвор + сензор за длабочина од 2MP
Предна камера 13МП 13MP селфи камера, отвор f / 2.0
Димензии и тежина
 • 156,1 x 75,6 x 8,3 мм
 • 175г
Батерија 5000mAh, полнач од 10W 4230mAh, полнач од 10W
Другите 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth v4.2, GPS / A-GPS, микро-USB и 3.5 милиметарски приклучок за слушалки 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Bluetooth v4.2, GPS / A-GPS, микро-USB и 3.5 милиметарски приклучок за слушалки
Цени во Индија
 • 3 GB + 32 GB – РС. 9,999
 • 4 GB + 64 GB – РС. 10.999
 • 4 GB + 128 GB – РС. 11,999
 • 3 GB + 32 GB – РС. 8,999
 • 4 GB + 64 GB – РС. 10.999

Одброј на боксот од реалноста 5: што има во кутијата

 • Адаптер за 5V2A
 • Микро USB кабел
 • Информативна брошура со важна картичка
 • Брз водич
 • Алатка за СИМ картички
 • Филм за заштита на екран
 • Случај за заштита

ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: Прегледајте Realme 3i

Преглед на Realme 5: Дизајн и изглед

Ако сте запознаени со изборот на дизајн на Realme, ќе се чувствувате како дома со дизајн за намалување на дијаманти. Овој пат, поликарбонатниот грб има измазнет градиент и шема. Овој уред е пристоен и има големи стапалки, дури и ако ја земеме предвид големата батерија внатре. Препорачуваме да користите заштитник за да го заштитите задниот дел од стаклото од гребнатини и вдлабнатини.

Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите? 2

Дизајнот со 3D лак се меша со HD + 6,5 инчниот екран со крива „мини капка“ што претставува голем екран. Реализмот тврди дека 30% V парче е помало и можеби е така. Сепак, истото не може да се каже за густата брада на дното.

Можете да го отклучите вашиот телефон користејќи го Отклучувањето на лицето или да го користите капацитивниот скенер на задната страна. Вториот е лесно достапен и брзо се отвора.

Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите? 3

Нуркајќи во поставките на екранот, можете да ја прилагодите температурата на бојата. Ако не сте fanубители на решетки, наместо тоа, можете да ја изберете целата црна лента за статус. Надвор од собата, дисплејот е прилично читлив, па дури и во затворено, репродукцијата на боја е прилично лесна за поставување. Исто така, го добивате ноќниот штит, за да ги заштитите очите од емисија на сина светлина од екранот, особено кога користите мобилен телефон во темна околина.

Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите? 4

Realme тврди 3-слој отпорен на поздравниот дизајн кој мора да обезбеди заштита од случајни истури. Сепак, ова не е IP68 сертифицирано. Значи, засега не е тука или таму. 5 сè уште има микро-USB порт и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. Ах, присуството на аудио приклучокот остави насмевка на нашите лица. Ова речено, излезот на звучникот е помалку задоволителен и лесно се блокира кога се држи хоризонтално.

На кратко, телефонот изгледа здрав и пријатен за око, што само по себе е голем проблем за буџетот.

Прегледајте 5 сфери на камерата

Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите? 5

Realme 5 е значително подобрување во однос на спецификациите на фотоапаратот. Тој претставува спортска поставка за камера во задниот дел, каде што се сечат главните 12MP, 8MP ултравид, 2MP портрет и 2MP макро сензорот. Ова отвора нови патишта за мобилна фотографија од овој мобилен телефон.

Значи, ние правиме иста работа и фотографираме во различни околини. Ајде да погледнеме сега во примерокот на камерата.

Фотографиите што се кликаат од Realme 5 се сведоштво за вештините на камерата. Ова создава пристоен шут под прозрачен пејзаж и затворено опкружување. Тие имаат задоволителни детали и острина.

Бојата изгледа природно со соодветен контраст. Дополнително, можете да ја активирате Chroma Boost за да ја зголемите заситеноста на фотографиите што се подготвени за употреба на Insta.

Nightscape помага да се поттикне бучавата во текот на ноќта. Потребно е извесно време за да се процесираат фотографии додека од вас се бара да останат стабилни.

Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите? 6Примерок од макро камера

Нови пристигнувања, т.е. Ултра макро режимот во апликацијата за камера е забавен, најмалку да кажам. Леќите имаат фиксна фокусна должина од 4cm и што е потребно да го поставите сензорот за најдобри резултати.

Потоа, тука е опцијата 5x дигитален зум за брзо кастрење на зум.

Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите? 11Режим на портрет во собата

Realme 5 прави водечки селфи без да изгуби откривање на работ. Ако не ви се допаѓа режимот на убавина од пластика и воздушно миење, можете да го исклучите како што направивме за нашите селфи.

Овој телефон може да снима до 4K видео резолуции. Realm е испечен во електронска стабилизација на слика за предната и од задната страна.

Значи, ако прашате како е камерата – би рекле дека е доволно добро, но нема што да пишувате дома.

Преглед на Realme 5: Изведба и батерија

Realme 5 користи релативно понов чипсет, Snapdragon 665 плус складирање до 128 GB и 4 GB RAM меморија. Ова се напојува со прилично голема 5000mAh батерија која е придружена со полнач од 10W. Да, и покрај тоа што батеријата трае подолго, полнењето е многу тешко.

Реалноста 5 банки на хардверот да произведуваат добри перформанси почесто отколку не. Тој успеа да го насочи ПУБГ и слично во Балансиран амбиент со мали икања. Ние не се соочуваме со голем проблем со затоплувањето кога играме игри, што е плус во нашиот преглед.

Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите? 12

Realme понуди различни оптимизации базирани на софтвер за поддршка на вашата игра, како и управување со меморија и батерии. Понатаму, интерфејсот Color OS е подесен со тркалезни икони, нов личен простор за да ги скриете вашите лични содржини и подобрена функција за управување со жариштата.

Сето тоа е ценето. Како и да е, не ги истраживме тешките анимации и комерцијалните елементи што го направија целото искуство. И така натаму го сакаме наводниот оперативен систем Real Realme, за кој се шпекулира дека е близу до залихите на Android.

ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: Прегледи на Realme 5 Pro – Добар избор за гејмерите

За оние од вас кои бараат репер поени, вака се претпочиташе Realme 5 –

Тест на репер Резултат
Антуту 138402
3DMark Sling Shot Extreme – OpenGL ES 3.1 1084 година
3DMark Sling Shot Extreme – Вулкан 1057
Едножилен Geekbench 1533 година
Мулти-кор Geekbench 5490

Преглед на пресудата Realme 5: Дали треба да го купите?

Прегледајте го царството 5 со добрите и лошите страни: Дали треба да го купите? 13

Реализмот ги слушаше фановите, како што се гледа од некои подобрувања што ги видовме во 5. За, што вреди, ова е дефинитивно зголемување на прекурсорите. Сè уште не сме fansубители на одржување на софтвер. Но, тоа не може да резонира со вас. Ако најдете нешта како недостаток на HD + дисплеј и брзо полнење како асфалт (што многу добро го разбираме за буџетот), ова мора да биде јасен победник.

Не секој е прегледувач на телефон или конкретно за нивните телефонски потреби и за нив, тука има многу работи што се допаѓаат, како што се – долг животен век на батеријата, доволна меморија со засилување на просторијата и повеќенаменска камера.

Значи, тоа е она што мислиме за Realme 5. Што мислите? Известете ги во коментарите.

про:

 • Мулти-употреба камера
 • Долг век на траење на батеријата
 • Специјален слот за SD картички

Конс:

 • Голем фактор на форма
 • Софтверот треба да се поправи
 • Намалено искуство со игри