Преглед на елемент блиц

Прегледајте го елементот 1 на блицот

Прегледајте го елементот 1 на блицот

Лансираше во нашата земја оваа недела и веќе имаме да ја испробаме. Мислам на новиот Elementt Flash, трет паметен телефон лансиран од чилеанската компанија во оваа земја.

Флеш е достоен наследник на Факелот што го разгледавме порано, затоа што не само што има во слични спецификации, туку и ќе одговара на удобна цена. Но, Флеш надминува тоа во нешто многу важно: 100% е компатибилен со сите чилеански 3G и 4G мрежи.

Willе ги оставам техничките спецификации на единицата што ја тестираме, така што ќе бидете известени за сè што е интегрирано и понудено од овој Елемент.

Технички детали за тестираната единица

Производители и модели – Elementt– Flash– ES-F651– Почетна статус: Ново
Мрежа компатибилна – 3G: 850/900/1700 AWS / 1900 / 2100– 4G LTE: B4 AWS, B7 Чиле, B28 Чиле – Категорија LTE 4 150 / 40Mbps
Компатибилност во Чиле – 3G: Сите – 4G: Сите – Не се компатибилни со 4G +
Екран – IPS LCD – 5,0 инчи – HD резолуција 1280 × 720 – Густина од 320 пиксели на инч
Камера – Главен сензор: 13,3 MP (видео од 8,3 MP) – Должина на фокусот: 3,5 мм – LED блиц – Видео: HD 720p 30fps– Стабилизација: Да, со софтвер – Преден сензор: 5,3 MP (видео 8 , 3 MP) – Фокусна должина: 3,5 мм – Преден блиц: ДА – Видео: VGA 30fps – Стабилизација: Не
Внатрешен хардвер – MediaTek MT6735P – 4 јадра 1GHz – 28nm – 64-бита – Mali-T720 5MHz GPU – 1 GB RAM меморија – 8 GB внатрешна меморија (4,2 GB) – MicroSD читач на картички до 32 GB
Софтвер и функции – Android 5.1 Lollipop– 2.4GHz Wi-Fi, Bluetooth 4.0, A-GPS, MicroUSB 2.0.– МОНО звучник
Димензија / отпорен на вода – 7,3 x 14,43 x 0,88 см – Тежина: 117 грама – Отпорност: Не е сертифицирана
Батерија – Li-Ion – 2.300 mAh – Отстранлив – Нема брзо наплата

Благодарние на пријателите Елемент За да ја олесниме оваа единица, продолжуваме со анализа.

Ајде да погледнеме во прегледот!

Дизајн што одговара на опсегот

Како што сугерира насловот, тука се соочуваме со паметни телефони на влез на ниво, затоа не очекувајте јасен премиум материјал. Тука ќе имаме дизајн кој се состои од 100% пластика што изгледа добро, но ќе биде познато со тек на време.

ЕЛЕМЕНТ ФЛЕС ПИСАПАПЕЛЕ.НЕТ_16

Оваа опрема е многу лесна, може да се користи со една рака, е удобна за носење и дури нема да ја чувствувате кога ја носите во џеб.

Задниот дел има текстуриран капак што ќе ви помогне да добиете подобар зафат кога ќе го држите. Овој дел е целосно отстранлив.

Големината за мене е совршена затоа што не изгледа или се чувствува како голема екипа, но не е мала, затоа мислам дека ќе биде многу удобна големина за повеќето луѓе.

Детално го оставам вашиот дизајн:

✅ Добра големина ✅ Ова е лесен и удобен уред ✅ Заменливо задно капаче ✅ Ви овозможува да ја отстраните батеријата

❎ Задниот капак е тешко да се отстрани Micro Локацијата на MicroUSB портата може да биде непријатна

13 мегапикселна камера и 5 MP предни

Во делот за камера ќе најдеме преден сензор кој овој пат достигнува 13 мегапиксели и е придружуван од LED блиц, покрај тоа што има автоматски фокус и HDR, и снима видео во 720p HD со 30 фрејмови во секунда.

ЕЛЕМЕНТ ФЛЕС ПИСАПАПЕЛЕ.НЕТ_12

Имаме и предна камера од 5 мегапиксели која доаѓа со LED блиц, така што вашето селфи не недостасува светло, покрај тоа што може да снимате видео во квалитет VGA или да користите режим за убавина при фотографирање.

Што се однесува до интерфејсот на камера, ви велам дека е многу лесен за употреба и има опции што некои ќе бидат корисни, а други не. На пример, на почетокот откривме четири режими на фотографии: Нормални, директни фотографии (фотографии со аудио), патеки во режими на движење и убавина.

Исто така, имаме мени со поставки поделени во три дела. Во првиот можеме да ја прилагодиме вредноста на изложеност, балансот на белата боја, анти-треперење, меѓу другите поставки. Во Ел Сегундо можеме да овозможиме анти-вибрации, откривање на лице, насмевка, прилагодување на ISO, меѓу другите поставувања. Конечно во третиот можеме да го промениме квалитетот на видеото, да го активираме микрофонот, да се стабилизираме, меѓу другите.

Тест фотографии

Што се однесува до режимот на видео, можеме да снимаме само нормално и нормално видео, но со HD квалитет со резолуција од 1280 × 720 пиксели со максимален квалитет, со до 30 рамки во секунда.

Тест видео снимено во HD 720p 30fps

✅ Прифатлив квалитет кај дневните фотографии ✅ Лесно за употреба менито за камера ✅ Има HDR и три други режими за снимање ✅ Прифатлив квалитет на видео на HD ✅ Создава добро макро, дури и подобро од висок опсег

❎ Осветленоста на ноќната фотографија е многу низок LED. Моќноста на задниот LED блиц е многу мала – Вие мора да бидете многу блиску до предметот / лицето за да може блесокот да биде корисен.

Андроид 5.1 шекерчек го чека Маршмалоу

Нашиот блиц доаѓа од фабрика со Android 5.1 Lollipop, но од Elementt нè уверија дека ажурирањето на Android Marshmallow мора да биде готово наскоро. Дали тие ќе се сретнат во оваа пригода? Се надевам овој пат, затоа што Факелот сè уште не го исполнува тоа.

Прегледајте го Elementt Flash 4

Како што ќе видите на екранот, Android останува 93% со оригиналниот интерфејс на Lollipop, само со изменување на неколку икони и малку изменување фрлач. Всушност, тука не наоѓаме дополнителни апликации или надвор од оперативниот систем, само донесете го менаџерот на датотеки како додаток.

Влегувајќи целосно во менито за конфигурација, овде го наоѓаме истото домашно мени со Android каде можеме да ги прилагодиме екранот, аудио, безбедносните проблеми, апликациите, меморијата … итн., Покрај тоа што ќе ви покажеме како лентата за известување.

Вистината е дека нема многу што можете да прикажете во овој дел, бидејќи функционалноста што ја нуди овој уред е од кој било Android, како да е Nexus. Сега, во однос на перформансите, вреди да се добие соодветниот опсег, не барајте 100% флуидност.

Иако во повеќето случаи ова е многу добро во перформансите, не секогаш ќе биде брзо, особено кога ќе се обидете да извршите многу апликации во исто време, затоа што затоа што има 1 GB RAM меморија, потребно е некое време за уредот да се врати во апликацијата. Веќе трчате, но тоа е нормално во сегментот.

Секако, имам проблем со внатрешна меморија, бидејќи 4 GB што е бесплатен за корисниците е само мала количина за бројот на апликации што обично ги инсталирам – околу 23 грубо – но проблемот е решен благодарение на 16 GB MicroSD што носи подароци, затоа што системот ми дозволува да ги испраќам сите апликации Одев во основно училиште без проблем.

Нуди добри, стабилни перформанси sangat Многу малку прилагодување од производителот ✅ 93% е чист Android

❎ Понекогаш 1 GB RAM меморија се покажува премногу мала за сладок Android❎ ❎ Вие сте „присилени“ да користите MicroSD заради нејзината 4 GB внатрешна меморија

Мултимедија и аудио

Нашиот протагонист носи се што ви треба за да ги задоволите вашите мултимедијални потреби, затоа што имаме музички плеер, FM радио, видео плеер и сме опремени со стерео слушалки.

Започнувајќи со музичкиот плеер, дозволете ми да ви кажам дека тоа е оригиналниот на Android, кој има прилично грда интерфејс, но исполнува многу добро со својата работа на играње складирана музика.

Прегледајте го елементот 5 на блицот

Со него можете да ги најдете вашите песни подредени по уметник, албум или само да ги видите сите содржини. Можете исто така да креирате и управувате со листите за репродукција и да ги активирате опциите за репродукција или мешање.

Овој систем исто така претставува еквилајзер со пет опсези и аудио ефекти што можат да се прилагодат како засилувачи на бас и опкружувачки звук. Покрај горенаведеното, ќе најдеме и други менија со повеќе подобрувања во аудио.

Нашиот протагонист вклучува FM радио што лично многу ми се допаѓа, затоа што не само што нуди одличен квалитет на звук и моќност со висок волумен, туку има и добар прием на сигнал, има систем RDS (да прикажува имиња на радио и / или песни), дозволува Можете да ги зачувате вашите омилени станици и да снимате од радио. Ова е секако комплетно комплетно.

Имаме пристап и до многу основен природен видео плеер со Android, само што ќе ви овозможи да репродуцирате видеа, да контролирате репродукција и ништо друго. Ако не ви се допаѓа, ќе најдете подобра, бесплатна алтернатива на Google Play.

Прегледајте го елементот 12 на блицот

Сега, за аудио што го добивате преку жични слушалки, не гледам потреба да ги користам ефектите споменати погоре, затоа што сум изненаден што опремата нуди одличен квалитет на звукот, нема ниту добро познато Блокирање кое ја ограничува моќноста на звукот, звучи силно како iPhone или HTC 10, надминете опрема од други големи брендови. Дознајте Samsung, Sony, LG, Huawei и други кои користат вакви клучеви!

Истото добро искуство што го добив со стерео слушалките за Bluetooth, така што ако ја купите оваа опрема, ве уверувам дека ќе најдете добар квалитет на звукот.

ЕЛЕМЕНТ ФЛЕС ПИСАПАПЕЛЕ.НЕТ_10

Сега сè се менува кога зборуваме за звучникот, кој е само еден и се наоѓа на задниот дел од опремата. И покрај тоа што звучи доволно гласно, звучникот произведува звук на високо ниво, преовладувајќи го звукот на ниско ниво, што може да биде малку досадно кога се користи со голема јачина на звук.

Одличен квалитет на звукот преку слушалки (не е вклучен) power моќност со висок волумен, супериорна во однос на другите производители признати од Одлично FM радио, многу комплетен и добар звук

❎ Звучникот звучи многу остар ❎ Handfree комбинира гласен звук, но звукот е многу „пластичен“

5 инчен IPS екран

ЕЛЕМЕНТ ФЛЕС ПИСАПАПЕЛЕ.Нет

Квалитетот на IPS-екранот со HD резолуција понуден од нашиот протагонист се покажа како доста добар, пристоен за IPS LCD, нудејќи доволно високо ниво на осветленост, така што боите се јасно видливи.

И покрај тоа што е само HD екран, дефиницијата изгледа добро со голо око, успевајќи многу добро да ги цени буквите. Всушност, густината достигнува 320 пиксели на инч.

ЕЛЕМЕНТ ФЛЕС ПИСАПАПЕЛЕ.НЕТ _1

За подобрување на квалитетот на сликата, екранот нуди технологија MiraVision – иста како што можеме да видиме во OnePlus 3 – со која можеме да го зголемиме интензитетот на бојата или рачно да контролираме контраст, заситеност, осветленост, острина и температура на бојата, дури можеме да активираме и динамичен контраст.

Пронајдовме и типични опции за активирање на автоматска осветленост, активирање на заштедувачи на екранот, прилагодување на големината на фонтот … итн. Тој го нема Миракаст само за секој случај.

Прегледајте го елементот 13 на блицот

И, конечно, тука ви покажувам како екранот се однесува на бел ден. Се разбира, сензорот што ја контролира осветленоста не изгледа како калибриран правилно, затоа што со директна сончева светлина, не ми нуди максимална осветленост.

Овде ќе ја видите првата слика со автоматска осветленост и потоа можете да ја видите сликата со максимална осветленост.

✅ Многу добар sangat за квалитет на сликата Вклучува MiraVision што значително го подобрува квалитетот

❎ Автоматскиот сензор за осветленост не е правилно калибриран Таблата со допир не реагира со допир со помал интензитет ❎ Нема режим на ракавици

2,300 mAh Li-Ion батерија

Ние сакаме да тестираме целосно отстранлива батерија на Elementt Flash, така што сега ќе продолжам да ги покажувам резултатите.

  • Користена апликација: Telegram, WhatsApp, TIDAL, Music, Facebook, Messenger, Buffer, HootSuite, Twitter, Instagram, Gmail, call, Camera, Chrome, Sismo Detector, Tapatalk и YouTube.
  • Активна поврзаност: 4G LTE, Wi-Fi, Bluetooth (за стерео слушалки) и GPS во режим со голема прецизност.
  • Користени производи за облека за мажи: Нема
  • Осветленост на екранот: Автоматски

Кога екранот ќе светне: 4 часа, 7 минути, 7 секунди

Вкупно користење: Околу 25 часа.

Потребно е време за полнење на батеријата: 1 час, 32 минути.

Постигнатото ниво

Ние сакаме да ги покажеме сите резултати од тестовите што ги направивме со опремата, затоа затоа ќе дадам само слики од екранот, нема да напишам никакви резултати.

3DMark не направи целосен тест и рестартирајте го.

Заклучок

Elementt Flash е паметен телефон кој има сè и најдобро од сè, доста прифатливо.

Најдов голем број работи што ме импресионираа, како што се аудио и нивото на фокус што ја има вашата камера, и трајноста на неговите батерии, но има и други работи што не успеваат како ноќни фотографии или графички перформанси.

Но, еј, не можеме да бараме повеќе од паметен телефон на влез на ниво. Но, можам да кажам дека ако сакате да имате социјално вмрежување и пораки, покрај тоа што имате добра мултимедијална поддршка, Elementt Flash ќе работи многу добро во тој аспект. Ако барате игра, исфрлете го сега затоа што тоа не е ваш форте, освен ако играта не е основна игра.

Достапност

Elementt Flash може да се најде на својата веб-страница www.myelementt.com и продавниците Фалабела за само 99.990 $ и вклучува подарок од microSD од 16 GB. Може да го најдете и во Falabella Connect на нула цена со изнајмување на 16.290 американски долари WOM пакет.

Уште еднаш, благодарам пријатели Чилеански елемент да се обезбеди оваа единица и на тој начин да ви донесе преглед.

ЕЛЕМЕНТ ФЛЕС ПИСАПАПЕЛЕ.НЕТ_2