Преглед на мобилен телефон на Dell Venue Pro Windows 7

Dell Venue Pro Windows Review Ponsel 7 Smartphone

Неодамна, видовме паметен телефон Dell Venue. Телефон во форма на чеша со Android 2.2 заедно со сцената UI на компанијата. Но, дискутабилно е дека Venue е тивок роднина во споредба со зафатениот Venue Pro. Оние кои внимателно го следат просторот за паметни телефони, најверојатно, ќе ги запомнат почетните амбиции на Dell, и додека Аеро никогаш не била закана за другите телефони со Android, Venue Pro – порано познат како Молња – секогаш личи на сериозен конкурент.

Смартфон за прегледување мобилен телефон на Dell Venue Pro Windows 7 1

На прв поглед, Venue Pro изгледа како Venue. И во однос на спецификациите, повеќето од нив се исти. Venue Pro ги има истите 4,1 “AMOLED екран (800 x 480 резолуција), Snapdragon QSD8250 1GHz процесор, 5MP автоматска фокусна камера, 8 GB внатрешен простор за складирање, 512MB RAM меморија, 1 GB ROM, GPS, FM радио приемник и без дополнителен слот за microSD картичка – несреќен главен дел на многу уреди WP7.

Dell Venue Pro Windows Review Mobile 7 Smartphone 2

Сепак, димензиите на Venue Pro се малку различни. Venue Pro е 2мм подебел од местото на настанот, благодарение на тастатурата QWERTY со слајд вклучена тука. Постои виртуелна тастатура за оние кои претпочитаат да не користат физички клучеви, но тастатурата може да биде главната точка за продажба за оние кои би можеле да бидат заинтересирани да го испробаат WP7, но доаѓаат од светот на BlackBerry.

Dell Venue Pro Windows Review Mobile 7 Smartphone 3
Смартфон на Dell Venue Pro (Т-Мобиле САД)
Спецификации и одлики
Процесор и меморија 1 GHz QSD 8250 процесор
1 GB внатрешен ROM, 512MB внатрешна RAM меморија
Вклучува 8 GB внатрешна меморија (не може да се прошири)
Операционен систем Виндоус Телефон 7 (ажуриран “NoDo”)
Поврзаност GSM / EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz
УМТС: 2100/1700/900
HSDPA 7,2 Mbps / HSUPA 5,76 Mbps
Bluetooth
Wi-Fi (802.11b / g / n)
GPS со можности за навигација
Микро USB
Екран 4,1 инчен WVGA AMOLED екран (480 × 800)
Големина и тежина 121 x 64 x 14.9мм
6,74 унци
Камера и мултимедија Задна камера од 5 мегапиксели со HD камкордер
Нема предни камери
Internet Explorer (без поддршка за Flash)
3,5 милиметарски приклучок за слушалки
Батерија 1400mAh
Достапност Достапно за Т-Мобиле САД (449,99 $ (8GB) / 499,99 $ (16GB) директно од Dell; 99,99 $ (8GB) / 149,99 $ (16 GB) на договор со две години)
Содржина во кутија Батерија
Полначи
USB кабел
Стерео слушалки

Она што е исто така интересно е фактот дека Venue Pro го доби првото големо ажурирање WP7, познато како „NoDo“. Ова ажурирање додаде подобрена интеграција на Фејсбук, копирање и залепување и измени во додатоци за системот да се направи поедноставно изедначен. Исто така, вреди да се спомене дека Venue Pro е мобилен телефон на Т-Мобиле САД, и тоа засега е ваш единствен избор. Сепак, Venue Pro во последните месеци се лизна на FCC со бандажи AT&T, така што има некои знаци дека може да бидат достапни за други американски оператори на GSM во наредните месеци (ажурирање, 5/16: сега е достапно на AT&T и отклучено!) ) Сепак, нашата тест единица е единица Т-Мобиле. Дали Venue Pro е доволно тежок за голем во денешните паметни телефони од HTC, LG, Samsung и Apple? Дали мобилниот Windows 7 оперативен систем Windows е способен навистина да им даде на iOS и Android (и webOS 3.0 наскоро) работи за нивните пари? Дознајте на претстојната страница.