Преглед на паметниот телефон Nokia Lumia 900

Review Smartphone Nokia Lumia 900
Телефоните со Виндоус се наоѓаат на пазарот околу година и половина во моментов, но Нокиа има многу подолга крвна линија. Сепак, во изминатите 12 месеци, двата од нивните света се судрија на начин што ќе има долготрајни последици, при што извршниот директор на Nokia, Стивен Елоп, цврсто се заложи да го насочи пресвртот на неговата компанија на она што Мајкрософт го подготвува во Редмонд за мобилни телефони. Тоа беше, и ќе продолжи да биде, долг удар. Уделот на пазарот на паметни телефони на Нокиа во Америка е толку еродиран што многу потрошувачи претпоставуваат дека Нокиа целосно се повлече од овој пазар, откажувајќи се од „Епл“ и разни компании кои ја поддржаа платформата „Андроид“ на „Гугл“.

Преглед на паметниот телефон Nokia Lumia 900 1

Но, Lumia 900 претставува нешто важно за Мајкрософт и Нокиа: надеж. Првиот бран на телефони со Виндоус Телефон е привлечен за следбениците на хардкор технологијата, но малкумина се грижат за главните потрошувачи. Од сите сметки, Виндоус Телефон 7 не е баш подготвен за премиерно време. Таа беше лансирана навреме за сезоната на празници, но нема iOS и Android полски. При лансирањето, нема поддршка за навојна е-пошта, нема поддршка за повеќе календари, нема интегрирана поддршка за Твитер и списокот продолжува.

Преглед на паметен телефон Nokia Lumia 900 2

Но, Lumia 900 е испратен Windows Phone 7.5, со кодно име Манго. Тоа е многу, многу посилен оперативен систем. Телефоните со Виндоус созреаа во изминатите 18 месеци и овие телефони имаат голема корист од таа зрелост. Ајде да ги разгледаме спецификациите.

Преглед на паметен телефон Nokia Lumia 900 3
Паметен телефон Nokia Lumia 900 (AT&T)
Спецификации и одлики
Процесор и меморија 1,4GHz процесор со еден јадрен Snapdragon
1 GB внатрешен ROM, 512MB внатрешна RAM меморија
Вклучува 16 GB внатрешна меморија (не може да се прошири)
Операционен систем Виндоус Телефон 7.5 (Манго)
Поврзаност LTE бенд 17 (700)
LTE Band 4 (1700/2100)
GSM / EDGE: 850, 900, 1800, 1900 MHz
УМТС: 850/900/1700/1900
HSDPA (21.1Mbps) / HSUPA
Bluetooth 2.1 + EDR
Wi-Fi (802.11b / g / n)
GPS со можности за навигација
Микро USB
Екран 4,3-инчен ClearBlack WVB OLED екран (480 × 800)
Големина и тежина 5 “x 2,7” x 0,45 “
5,6 унци
Камера и мултимедија Заден-фотоапарат со 8 мегапиксели со HD камкордер
Предна камера VGA
Internet Explorer (без поддршка за Flash)
3,5 милиметарски приклучок за слушалки
Батерија 1830мАх Ли-јон
Достапност Достапно од АТ & Т (199,99 $ (16 GB) со 2-годишен договор)
Содржина во кутија Батерија
Полначи
USB кабел
Стерео слушалки

Можеби ќе забележите дека Lumia 900 не се совпаѓа со другите супер телефони на пазарот во однос на спецификациите. Но, постои добра причина за тоа. Спецификациите за хардвер на Мајкрософт околу Виндоус Телефон се прилично строги и не се ажурирани неодамна. Постои ограничување на софтверот 800 x 480 за резолуција на екранот (инвеститорот не е важен; потрошувачите кои бараат qHD дисплеј). Нема поддршка за чипови со дво-јадрен и четири-јадрен чипс. Но, Виндоус Телефон е ефикасен оперативен систем на кој не му се потребни софистицирани SoC за да може добро да се изврши работата.