Преглед на Редми 7А: вреди 60 евра?

Ulasan Redmi 7A: pada 60 € apakah itu layak? 1

преглед на Реди 7а

Додека во Кина видовме деби на нови модели во опсегот Note 8, во Италија сè уште чекаме вести за лансирање на Глобалната верзија. Во меѓувреме, уживаме во најсигурни redmi Забелешка 7, уред со завиден сооднос квалитет / цена. Но, во последните месеци имаше и други дополнувања на семејствата. Откријте како момчињата се однесувале во нашата куќа преглед тоа реми , супер евтин модел, но – очигледно – со неколку замени. Дали ниската цена ќе биде доволна за да ги искушува Mi Fans и корисниците кои се двоумат да бараат нов паметен телефон?

Преглед Редми 7А

Пакет за продажба

тоа Редми 7А доаѓаат со минимален пакет на продажба и доминантна боја во бела боја, во совршен стил Xiaomi. Нема ништо ново под сонцето, но сепак нема да очекуваме ништо друго бидејќи се уште е буџетски уред. Во внатрешноста на кутијата ја најдовме следната опрема:

  • Редми 7А;
  • 5V 2A полнач за wallидови;
  • USB / микро USB кабел за податоци;
  • игла за слот за СИМ;
  • прирачник.

Дизајн и изградба

„Мала“ големина на паметен телефон 146,30 x 70,41 x 9,55 мм за тежина 165 грама. Од конструктивна гледна точка – затоа што ова е модел направен од Редми, ребра на Xiaomi – нема дефекти и сè е инсталирано правилно и без дефекти. Дизајнот сега го следи „класичниот“ тренд што обично го користиме, со двојни вертикални фотоапарати од горниот лев агол. Недостасува читач за отпечатоци: во оваа рунда, безбедноста зависи само од обични иглички / обрасци и 2Д Отклучување на лице.

преглед на Реди 7а

Предниот поглед е врамен со два широки рабови (горе и долу, последниот со логото на Редми во средина) и малку пооптимизиран, но страничните линии сè уште се упорни. Во горниот раб се чуваат ЛЕР за известување, селфи камера, ушна капсула и сензор. По должината на периметарот Редми 7А странично го најдовме слотот за СИМ лево и рокерот за јачина на звук придружуван од копчето за напојување од десно; на горниот дел има микрофон за намалување на бучавата и мини влез, додека спротивното е главниот микрофон, микро USB влез и звучникот.

Бојата е многу убава Мат Сина иако во целина се соочуваме со многу докажан дизајн и многу ефтин впечаток. На кратко, овој уред е ефтин и секако не е насочен кон стил.

изложба

На малата табла, нашето семејство има екран Социјални студии од 5,45 инчи Дијагонала со резолуција HD + (1440 x 720 пиксели), сооднос 18: 9 и густина на 295 PPI. Бидејќи е лесно да се разбере од природата на буџетот на уредот, ова не е решение на високо ниво, иако е во состојба да обезбеди задоволство во однос на перспективата и бојата. Сепак, благодарение на осветленоста на панелот што не е премногу нагласен, понекогаш ова ќе изгледа малку здодевно.

преглед на Реди 7а

Можеби единствениот недостаток е претставен со неговите перформанси на сонцето, каде екранот станува скоро невидлив, дозволувајќи им на неговите граници да излезат од оваа перспектива.

Во оваа поставка е можно да се обезбедат неколку параметри за контрастот, но ништо интересно или сеопфатно.

Хардвер и перформанси

Срце Редми 7А претставен со чипсет Qualcomm Snapdragon 439, окта-јадрото решение се реализира со 12 nm FinFET процес, со максимална фреквенција од 2,0 GHz. Пробавме варијанта на 2 GB RAM е 32 GB внатрешна меморија и надворешно разгледување во однос на просторот што им е достапен на крајните корисници (што варира во зависност од нивните индивидуални потреби), може да биде соодветно да се наведе дека само 2 GB достапна RAM меморија не е баш максималната.

Очигледно, класичните поставки на параметарот поврзани со поставките за анимација (на 0,5x) преку Опциите за развивачи ќе имаат неколку предности. Сепак, во целина можете да дишите свеж воздух не само, како во навигација помеѓу екраните така и со апликациите за отворање и затворање. Немаме замрзнување или брутално враќање, но целиот дух на буџетот се јавува при искуството на употреба. Можеби тоа е „обвинување“ за MIUI 10 што е претешко за хардверот или за некои проблеми со оптимизација, но останува фактот дека секојдневната употреба можеби не е соодветна за сите фанови на Xiaomi / Redmi за ултра моќни модели по ниски цени.

Графичкиот процесор Адрено 505 од 650 MHz воопшто не е направено да игра игри, како што е целиот пакет на одборот. Заостанувањето во текот на играта не е невообичаено (дури и лесните титули, како rawвездите на тепачката) и температурата е повисока од вообичаеното. Но, ако сакате да го користите уредот за обични игри, нема проблем; ако сте играч кој е доволно конкурентен или само обучен … тогаш можеби несоодветната стапка на рамка ќе има моќ да ве нервира.

Прегледајте Редми 7А – репер

софтвер

Од софтверска страна, не можеме да бараме подобар: ајде да разговараме за тоа МИУИ Глобал 10.2.6 базирано на Пита со Android 9, со сите придобивки од овој случај. Нема никаков недостаток став внатрешен екран (Xiaomi е мојот омилен), двојно допрете за да го разбудите екранот, можност за користење Втора просторија и од клон апликација за користење на две различни Telegram и WhatsApp сметки (на пример).

Очигледно вкусовите се вкусови и секој корисник ќе има предност во однос на софтверот. Останува фактот МИУИ 10 денес е целосно, брзо и целосно опремено решение. Со оглед на ограниченото искуство на секторот за хардвер, жално е да не можеме да уживаме целосно во тоа што го нуди софтверот Xiaomi во однос на одговорност и флуидност.

Награди за награда до 2D Отклучување на лице, многу брзо во препознавање на лица и отклучување, сè додека има добро осветлување.

Квалитет на фотографија

преглед на Реди 7а

За разлика од многу други конкуренти (почнувајќи од постариот брат на Редми 7, еве го нашиот преглед) исто така од непознати брендови, Редми 7А го избра „лесниот“ начин и интегрираше една камера од 12 мега-пиксели (со решетка од f / 2.2, 1,25 µm пиксели, PDAF и LED блиц), и покрај лавината на конкурентите кои се потпираат на двојни сензори, тројки и сега, исто така, четворица. Јасно јасно ставивме до знаење на една работа: фотографската изведба на паметен телефон не се мери според бројот на сензори. Како и да е, уредот со единечна камера што има за цел да се зафати со опсег со ниска цена е малку застарен; Накратко, трепкањето на окото потребно за сензор и сензор посветен на длабочина (ништо повеќе) би бил добар напор.

Сепак, и покрај недостатокот на втор модул, можно е да се искористи предноста на режимот Портрет, кој нуди добар буке, со предмети што се сечат правилно (освен неколку мали капки). Во однос на целокупниот квалитет на фотографијата, соочени сме со економски модул: Редми 7А сигурно нема за цел да понуди одлични перформанси од оваа перспектива. Сепак, снимките се балансирани и со добро ниво на детали; меѓу дефектите, имаме хроматски опсег што не е премногу широк (а понекогаш боите се малку заситени) и некои проблеми во управувањето со осветлувањето (со последователни појави на прекумерна експозиција) за неколку моменти, но во целина имаме слики според опсегот на цени на уредот .

Ноќната снимка го губи залак и очигледно е повеќе мека; отсуството на ноќен режим не помага. Селфи-страницата, имаме сензор од 5 мега-пиксели со убавина и портрет, HDR и мек режим на блиц. Автопортретите далеку од социјалните стандарди и нивото на детали оставаат многу по желба.

Овој смартфон е способен да снима видео на Full HD на 30 fps, со резултати што не се разликуваат од она што досега го видовме.

батерија

Под телото, мало влезно ниво ја интегрира батеријата од 4000 мАх придружено со „ограничен“ хардверски сектор, можат да предвидат големи работи во однос на автономијата. Но, уредот достигна наоколу Екран 4 часа и 30 минути активни за време на интензивна употреба, дојди 5 часа со поумна употреба. Сепак, јасно е дека ова е индикативна проценка: најважно е да се дојде до крајот на денот без проблеми и Редми 7 успеа да го постигне овој резултат.

За време на полнење, со предвиден полнач, треба да почека наоколу 2 часа и 20 минути.

Поврзување и аудио

Паметниот телефон има модул двојна СИМ 4G, со просторот потребен да се внесе само еден мемориска картичка (до 256 GB). Во однос на приемот и квалитетот на повикот, не наидовме на поголеми пречки и обемот беше доволен за нашиот разговор.

Остатокот од пакетите за поврзување вклучува Wi-Fi 802.11 b / g / n единечен опсег и модули Bluetooth 4.2. Отсутен NFC кога го најдовме FM радиото. Нема проблем со сателитската навигација преку GPS / A-GPS / Glonass / Beidou.

Истото важи и за тој дел аудио за слушалки, и кабелски и преку моделот TWS. Конечно, по долниот раб најдовме еден звучник: добар волумен, но сигурно не случајот со ова тврдење од предната страна.

Прегледајте Редми 7А – Заклучоци и цени

тоа Редми 7А живеат во подеми и падови, но на крајот се поставува прашањето: зарем ова не е судбината на сите уреди вклучени во опсегот на средно ниво или влегуваат? Во случајот со нашата мала куќа „Редми“, моравме да се справиме со голем број компромиси, како што беше демонстрирано во текот на прегледот, ослободувајќи дел од „придобивките“ заради супер-ниските трошоци.

Всушност, паметните телефони се продаваат од продавниците Банггуд – за што ви благодариме што испративте примероци – на еден тривијални броеви за варијантата 2/16 GB и околу десет евра повеќе за моделот 2/32 GB. Во овој момент, изборот е ваш, врз основа на вашите потреби. Пребарај за виklушкар прогонувани со трошење колку што е можно помалку? Тогаш сигурно Редми и Ксијаоми претставуваат гаранција.

Потребно ви е уред за корисници Домашен, можеби постете во светот на Android паметните телефони? Исто така, во овој случај Redmi 7A целосно ќе ги исполни очекувањата, секогаш засновани цена во тетоважи. Но, ако сте напреден Mi Fan или барате ефтин и силен среден опсег, можеби без премногу жртвување, тогаш треба да се откажете од вашиот паричник со трошење малку повеќе и да се фокусирате на нешто друго.

Преглед на Редми 7А: вреди 60 евра? 2

2/16 GB – Глобална верзија, опсег 20, европски полнач.

Помалку

Преглед на Редми 7А: вреди 60 евра? 3

2/32 GB – Глобална верзија, опсег 20, европски полнач.

Помалку


Разговарајте за написот со нас и Ксиооми во група телеграма и Фејсбук Посветено!