Преглед на Редми 7А: за 80 евра тешко е да се најде подобар

Ulasan Redmi 7A: pada 80 euro sulit untuk menemukan yang lebih baik 1

Преглед на Редми 7А: за 80 евра тешко е да се најде подобар 2

Прегледајте Редми 7А – Да разјасниме веднаш: ако сте го нашле овој преглед, размислете да го пронајдете врвот на опсегот од помалку од 100 евра, тоа не е така. Но, до сега, по повеќе од 10 години од постоењето на Android, практично е невозможно да се најде паметен телефон кој може да работи некое време без веднаш да ги покаже своите страни. По инсталирањето на 10 апликации и користењето на неколку социјални мрежи, ефтините паметни телефони на должност се забавија, за да не можат да се користат повеќе. ова Редми 7А (произведено од Xiaomi), сепак, се чини дека сака да ги промени работите благодарение на многу добра продажна цена (su Amazon, затоа што кај ТИМ цената е 119 евра и не вреди) и сет на карактеристики со одредено олеснување.

Ако навистина не сакате да го надминете психолошкиот праг од 100 евра за да купите нов паметен телефон, овој Редми 7А ова е за вас и сега ќе ја објасниме причината.

Преглед на видео за Redmi 7A

Дизајн и ергономија

Првото нешто што привлекува внимание е димензијата: Редми 7А тоа е паметен телефон што можеме да го дефинираме како компактен ако е опкружен со безброј телефони за далечински управувачи (или пржени како што велат некои) неодамна објавени. Мери 146,3 x 70,4 x 9,55 мм и тежи 165 грама, лесно се справува со едната рака и е ергономски. На задниот дел од мазна мат црна школка додека предниот дел од екранот е покриен со стакло.

Нема решетки и рабовите околу екранот се присутни, но не толку важни. 5,45 инчен екран со LCD HD + добра резолуција на фактурата, добар за цената што се продава, но погодна за оние кои не бараат добри детали. Под директна сончева светлина, тоа е доста видливо и единствените недостатоци се тоа што аголот на гледање не е превисок (ако има тенденција, губи малку осветленост) и сензорот за автоматска осветленост е премногу крут што има тенденција да ја намали осветленоста повеќе од потребното, но можете да го решите со деактивирајте ја оваа функција.

Преглед на Редми 7А: на 80 евра тешко е да се најде подобар 3

На дното на паметниот телефон има еден звучник, MicroUSB порт (за жал не Type-C) и микрофон додека е на врвот на вториот микрофон за да се елиминира бучавата во позадина и аудио порт од 3,5 мм.

Ова сигурно не се издвојува за неговата конструкција: во овој случај е многу плитко и ако притиснете на екранот малку повеќе отколку што можете да видите како стаклото не е премногу круто, но за цената по која се продава може да ја видите.

функција

На ова ниво на паметни телефони, нема смисла да размислувате премногу на технички листови со податоци. Меѓу неговите предности може да се спомене фактот дека станува збор за Dual SIM (Dual LTE) со 2 специјални слотови плус слот за проширување на меморијата (до 256 GB), FM радио и батерија од 4000 mAh. Меѓу слабостите на еднокорабниот Wifi, недостатокот на жироскопи, MicroUSB портата наместо TypeC и недостатокот на сензори за отпечатоци, кои се обидуваат да го надоместат признавањето на лицето, меѓу другите се многу брзи и реактивни во отклучувањето. Но, тоа не е толку безбедно.

Постојат две варијанти до денес Редми 7А: обајцата имаат 2 GB RAM меморија додека сечат внатрешна меморија на 16 и 32 GB. Претпочитајте ја втората варијанта која чини неколку евра повеќе и нуди повеќе простор за апликацијата.

Оперативниот систем е MIUI 10 базиран на Android 9 PIE, комплетен како и кај другите паметни телефони Xiaomi. Има мрачен режим, иако не може да има корист од помала потрошувачка на енергија затоа што дисплејот не е OLED, лентата за статус и поставките за известување за да се појави или не иконата за известување за да се појави или не иконата за известување, веројатно ќе ја клонираат апликацијата за да користат повеќе сметки на истиот паметен телефон и приватна област.

Преглед на Редми 7А: на 80 евра тешко е да се најде подобар 4

Очигледно станува збор за паметен телефон со пониска класа и затоа сметаме дека можеме да споделиме со вас неколку совети, секогаш зелени, за да бидете секогаш чисти и одговорни:

    уште еден гејк трик за да се види поодговорно е да се елиминираат разни анимации што ги прават работите побавни: да го направите ова, едноставно активирајте ја опцијата за развивач (притиснете ја предметата “MIUI верзија” неколку пати во информации за системот, а потоа побарајте ја ставката “Опции за развивачи” меѓу дополнителните поставки „Систем и уред“, побарајте записи за анимација и поставете 3 опции на ниту еден; како втора работа можеме да ги замениме сите апликации за социјално вмрежување како Фејсбук и Твитер со сродни апликации во верзијата Лајт. Тие се поедноставни, но сепак работат добро и зачувуваат меморија внатрешна и RAM меморија; трето ги елиминираме апликациите што не нè интересираат: само отворете ги поставките, управувајте со апликации и продолжете да бришете апликации кои не се корисни.Електирајте на пример amazon, aliexpress, работат, мојата заедница и други ослободи околу половина GB простор; и Google Photos, и обајцата имаат удобна функција „Слободен простор“ : првиот отстранува бескорисни датотеки на martphone, втората сите фотографии што се резервирани на Google слики, така што тие нема да заземат меморија на уредот. Користете ги овие карактеристики циклично за да уживате во придобивките од време на време.

достигнување

На ниво на изведба, тоа е местото Редми 7А повеќе шокантно. Се разбира, ова има време, во споредба со паметните телефони од високо ниво, потребни се уште 1-2 секунди за да ја отворите апликацијата, но ако ова се почитува, тоа нема да ви донесе проблеми. Двете едноставни игри како Brawl Stars можат да работат, но исто така и потешки како Pokémon Go и Real Racing 3 каде има најмногу неколку загуби во рамките.

Процесорот е Snapdragon 439 со GPU 505, но најголемата граница е 2 GB RAM меморија. Успева да зачува во меморија само 4-5 максимум 6 апликации, но очигледно зависи од тежината на секоја.

Мора да живеете со некои заостанувања во системот, но тие не се премногу прекумерни, така што сакате да го исфрлите телефонот низ прозорецот.

Преглед на Редми 7А: на 80 евра тешко е да се најде подобар 5

камера

Делот за фотографирање на Redmi 7A е многу едноставен: единечен заден сензор со 12 мегапиксели f / 2.2 и еден преден сензор од 5 мегапиксели. Очигледно, ова е оддел за фотографија со слаб квалитет, но во присуство на одлични услови за осветлување работи во некои добри снимки. Меѓутоа, веднаш штом светлината ќе почне да се спушта, се појавува бучава на сликата, па дури и силниот контраст се прилагодува со тешкотии.

Не е лошо селфи, секогаш ако е во добри светлосни услови, додека видеото мора да се отфрли бидејќи е нестабилно и не е добро дефинирано. Најдете неколку примери во нашиот преглед на видео.

Батерии и автономија

Друго силно јадење од Redmi 7A е неговата батерија: 4000 mAh. Има умерена тежина, така што не чини да има голема батерија и наместо тоа. Тој нуди околу 2 дена автономија ако паметниот телефон се користи точно во текот на денот, доколку се потенцира дури и малку повеќе можете да бидете сигурни дека ќе го покрие целиот ден. Од оваа гледна точка тоа е сигурно многу сигурен.

Преглед на Редми 7А: на 80 евра тешко е да се најде подобар 6

Заклучокот

Redmi 7A е уште еден паметен телефон од изненадувачки кинески дом. Xiaomi годинава го „направи стрто“ со трио паметни телефони кои станаа jeубоморни. Благодарам а Редми 7А (околу 80 €), Редми 7 (околу 115 €, прегледи) и Редми Забелешка 7 (околу 150 €, прегледи), постојат валидни уреди за сите оние кои не сакаат да потрошат повеќе од 200 евра.

Очигледно не е совршено и веруваме дека производителите можат да направат повеќе, прашање на време? Можеби да, она што е сега важно е дека некој започнал да засадува знамиња дури и во овој бенд, досега доминираат источните производители со најразлични имиња.