Преглед на Huawei Mate 20 X 5G: како Mate 20 Pro, но поголем и со 5G

Ulasan Huawei Mate 20 X 5G: seperti Mate 20 Pro tetapi lebih besar dan dengan 5G 1

Преглед на Huawei Mate 20 X 5G: како Mate 20 Pro, но поголем и со 5G 2

Прегледајте го Huawei Mate 20 X 5G – Нема потреба да се оди далеку со години за да се запамети 7-инчен таблет со уред за кој мислевме дека е таму, и кој според наше мислење е сè уште присутен, е комплициран и тежок за употреба. Па, Huawei се обидува да ја преработи оваа идеја со нова Huawei Mate 20 X 5G: „astвер“ со 7,2 инчен екран за тежина од 233 грама.

Како беше нашиот тест? Откријте овде преглед.

Преглед на Huawei Mate 20 X 5G: како Mate 20 Pro, но поголем и со 5G 3

Дизајн и ергономија

Не можеме да започнеме од големината, највпечатливиот аспект на овој паметен телефон (како што можеме да го наречеме Фаблет?). Мери 174,6 мм х 85,4 мм х 8,38 мм и тежи 233 грама: утврди го ова Пар од 20 X 5G лесен за ракување, тоа е чиста утопија затоа што користењето со една рака е практично невозможно, како за неговата тежина, така особено за неговата ширина. Сепак, ова не е паметен телефон дизајниран за оваа употреба, големиот екран е дизајниран да понуди мултимедијално искуство кое е неспоредливо дури и при патување, искористувајќи ја новата генерација 5G мрежа.

Од дизајнерска гледна точка, таа ја комбинира линијата Mate 2018 како целина: сензор за отпечатоци од задниот дел, 3 благо испакнати камери и LED блиц и стаклено тело со искривена текстура што всушност докажува дека го прават паметниот телефон не толку лизгав. На предниот дел се наоѓаат многу тенки рабови и мало горно ниво што ја засенчува предната камера. Рамката е алуминиум.

Дури и без тоа да се каже, а цената го потврдува во одредена смисла, тоа е производ што се прави беспрекорен и е IP53 сертифициран вода и прашина, само испрскан ерго, не натопен во вода.

функција

Главната новина Huawei Mate 20X 5G но не димензии туку мрежни модули. Тоа всушност доаѓа со Балон 5000 и всушност ова е првиот паметен телефон кој има модем кој поддржува 5G целосно, и во мода самостоен тоа не независно. До сега, всушност, сите тестирани паметни телефони (како што е LG V50 ThinQ) се опремени со модели Qualcomm X50, кои, сепак, поддржуваат само нестабилни 5G мрежи, кои делумно зависат од 4G за некои карактеристики. тие се реални импликации, но во иднина тој е најдолготраен и најкомплетен паметен телефон (на темата 5G) на пазарот.

Huawei Mate 20 X 5G

Се одликува и со WiFi 802.11 a / b / g / n / ac (бран2), 2,4 GHz и 5 GHz, Bluetooth 5.0, BLE, SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC и HWA Audio, Type-C, USB 3.1 GEN1 * но не и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. Прием и врвна поврзаност: на 5G очигледно зависи од опсегот, но од 4G не ни дава проблеми.

Дали сакате да знаете како работи 5G? Можете да ја видите нашата студија спроведена во градот Милано.

Поврзаноста е единствената голема разлика во споредба со Huawei Mate 20 Pro или Huawei P30 Pro затоа што на ниво на софтвер секогаш наоѓаме EMUI 9.1 засновано на Android 9 PIE, целосна прилагодување и дека, како што честопати велиме, може да биде малку модерно.

На ниво на навигација има класична лента со три копчиња, но можно е да се активира движење, но со оглед на големината на паметниот телефон не го препорачуваме. Меѓу импликациите е можно да се смени резолуцијата на екранот од FHD + на HD + или да се активира режимот на паметна селекција, да се скрие или покаже изрез со примена на црна позадина на страна, да се овозможи или оневозможи еден од 3 класични режими за заштеда на енергија и сака да се активира интерфејс на режимот на темна тема.

Безбедност, како што веќе споменавме, е читателот на молња од гром на задната страна (чудно не бираме биометриски сензори под екранот) или 2Д препознавање на лице.

Исто така, постојат функции, како што се приватниот простор што е заштитен со лозинка и Безбеден што криптира фотографии, видеа и музика.

Преглед на Huawei Mate 20 X 5G: како Mate 20 Pro, но поголем и со 5G 4

достигнување

Листот со податоци Huawei Mate 20 X 5G не се разликува многу од Mate 20 Pro: срцето е HiSilicon Kirin 980 кој, како што споменавме, е поддржан од модем 5G Balong 5000, како и со GPU Mali G76, 8 GB RAM меморија и 256 GB внатрешна меморија може да се прошири преку NM картичка (достапна на Амазон). Или на хартија или во пракса, нема проблеми од перспектива: тоа е паметен телефон кој работи добро и нема недостатоци.

Дури и мултимедијалниот аспект се одржува со целосен, висококвалитетен двонасочен звук и 7,2-инчен OLED екран со FHD + резолуција, само во оваа последна карактеристика очекуваме барем еден QHD + панел. За жал, нема 3,5 мм аудио порт, но слушалките можат да се поврзат преку портата Type C (со специјален адаптер).

Преглед на Huawei Mate 20 X 5G: како Mate 20 Pro, но поголем и со 5G 5

камера

Фото модулот, преден и заден, е ист како и камерата Huawei Mate 20 Pro. Трикреветна Леица со сензор од 40 мегапиксели (леќи со широк агол, отвор за отворање f / 1,8), сензор од 20 мегапиксели (леќа со широк широк агол, отвор f / 2.2) и трет сензор од 8 мегапиксели (телефото, ф / 2,4 решетка), ограден со ласерска поддршка за автофокус (фаза, контраст) и AIS (стабилизација на слика на Huawei AI).

Предната камера наместо тоа има единечен сензор од 24 мегапиксели со отвор f / 2.0.

На крајот на 2018 година овој сектор е многу завист, но денес, по повеќе од 8 месеци од неговото доаѓање на пазарот, веќе не е јасно најдобриот што може да се најде, на пример од Huawei P30 Pro, да остане дома со Huawei. Како и да е, ние сме пред една од најфлексибилните и најквалитетни оддели за фотографирање со можност за снимање од многу широк агол на режими до 3x оптички и 10x хибридни.

Вештачката интелигенција и ноќниот режим честопати се додаваат две вредности кога бојата е погрешна или премногу заситена. Севкупно, фотографиите се многу убави со сите три камери, особено во текот на денот и во оптимални услови на светлина. Како и обично, единствената критика што може да се покрене е изразената острина. Селфи е просечно, но ништо не е вообичаено, додека видеото е со многу добра изработка, дури и во однос на стабилизација (оневозможено, сепак, во 4К).

Батерии и автономија

Huawei Mate 20X 5G тој е опремен со батерија од 4200 mAh и искрено очекуваме нешто повеќе за тоа, со оглед на големината на производот (истиот капацитет е присутен на Huawei Mate 20 Pro, на пример). Сепак, благодарение на оптимизацијата на софтвер и резолуцијата (само FHD +) на екранот, овој уред лесно може да покрие целодневна употреба дури и со активирање на мрежно пребарување од 5G (што помага да се исцеди повеќе батерии).

Во полето има полнач од 40W SuperCharge кој ви овозможува да го полните паметниот телефон за скоро 2 часа. Исто така, поддржува полнење безжичен 15W.

Преглед на Huawei Mate 20 X 5G: како Mate 20 Pro, но поголем и со 5G 6

Заклучокот

Huawei Mate 20X 5G достапен од крајот на јули на италијанскиот пазар за 1099 евра (веќе можете да нарачате Амазон). Најголема предност е првиот мобилен уред кој има чиста и целосна 5G конекција, но очекуваме нешто повеќе од производот толку посветен на иновациите. На пример, некои недостатоци се недостаток на екран со QHD + резолуција, сензор за отпечатоци што е поставен на задниот дел, а не под екранот и батерија каде што можете да бидете похрабри.

Затоа паметните телефони не се за секого, само за оние кои ја наоѓаат вистинската додадена вредност од 5G или кои не можат да чекаат да добијат добар производ со екран од 7,2 инчи, инаку Huawei Mate 20 Pro сега е многу подобар, цената е многу поевтина.