Преглед на iPhone 5S | Експертски прегледи

Ulasan iPhone 5S

По предводникот на телефонот, Apple iPhone 5S на Apple е заменет со многу нови генерации уреди на Apple. Сепак, можете да најдете 5S од разни трговци на мало, како што е Амазон, EBay и директна опрема за околу 200 фунти.

За разлика од iPhone со постара генерација, 5S е сè уште, изненадувачки, работи на најновата верзија на iOS, која во моментот на ова ажурирање беше iOS 12. Најновиот оперативен систем на Apple беше објавен на почетокот на септември 2018 година, а очекуваме компаниите да намалат 5S од ажурираната листа на телефони. – наместо тоа, добива измени за перформанси, зголемена реалност, ажурирања за Siri и разни апликации, како што е CarPlay, кој сега има поддршка за апликации за навигација од трети лица.

Прашањето е, дали е 5S сè уште изводливо? Па, ако сте за loveубени во екосистемот „Епл“, 5S е еден од помалите телефони што „Епл“ подобро ги има изградено. Покрај поновиот iPhone SE, ова е еден од двата модели што сè уште се достапни – значи, ако имате тесен буџет, SE 80 SE може едноставно да не биде од дофат. Еве, 5S прави добра алтернатива.

Меѓутоа, ако не сте заклучени на iOS платформата, треба да размислите за алтернатива за Android. Постојат некои навистина добри телефони кои чинат околу 200 фунти, како што е Motorola Moto G6 со неверојатна камера, или Honor 9 Lite што изгледа убаво – погледнете го нашиот избор на најдобри буџетски телефони.

Подолу ќе го најдете нашиот првичен преглед на мобилниот телефон што некогаш беше прикажан.

Осврти за iPhone 5S: Квалитет на градење

На прв поглед, многу малку се знае за овој паметен телефон од iPhone 5. Сепак, iPhone 5 останува паметен телефон кој е убаво направен и посакуван и ова е подобрување на неговиот претходник во скоро сè. Епл не обезмастува со премиум материјали тука, бидејќи металното тело и покриениот екран на Gorilla Glass сè уште изгледаат и се чувствуваат фантастично.

Копче за волумен на iPhone 5S

Не само состојките, туку вниманието на деталите што привлекуваат внимание. Задниот дел на алуминиумот ја пресекува својата прецизност целосно рамно со стаклените панели сместени на горниот и долниот дел. Убавиот завесен раб на паметниот телефон е совршено обликуван и телефонот со дебелина од 7,3 мм се чувствува многу удобно во рака. Тежи само 112g, што сè уште се чувствува скоро невозможно кога за прв пат ќе земете паметен телефон, iPhone 5S е зачудувачки за гледање и држење.

IPhone 5S е исто така отпорен на абење, благодарение на тврдото алуминиумско тело. Го носевме она што го имавме уште од лансирањето и, покрај чудните мали гребнатини (претежно околу рамката), изгледаат исто толку добри како денот изваден од кутијата. Го одржуваме телефонот во ракави за рака за да ги заштитиме страните и екранот, но квалитетот е сè уште импресивен за да се погледне.

Задниот дел на iPhone 5S

Ако сте од телефон со голем екран со Android, iPhone 5S изгледа малку, но за сите практични цели, големината е сè уште голема. Лесно се вклопува во едната рака, овозможувајќи ви да го користите само со палецот, додека можете лесно да го ставите во секој џеб.

iPhone 5S наспроти Samsung Galaxy S5

Белиот модел е ист како iPhone 5, но iPhone 5S е достапен и во сив простор, кој минатата година го замени „црниот“ модел и има чиста сива кутија од сино-сивиот модел на iPhone 5. Сепак, ова е издание злато што е навистина различно. Сликата не го прави тоа фер, затоа што има тенденција да изгледа прилично натрупано, но во месото, златната боја на шампањ е целосно изедначена и класична.

Освен златниот модел, најголем проблем со изгледот на iPhone 5S е што за необучено око не изгледа како да сте купиле нов телефон, иако Apple барем го осветлува товарот со пуштање во продажба на iPhone 5, наместо тоа го заменува со пластичен iPhone 5C.

iPhone 5S допир

Има една голема поим дека мобилниот телефон што го имате е iPhone 5S: метално копче за дома, кое повеќе нема во него квадратна икона со убав изглед. Како што сигурно знаете, ова е нов читач на отпечатоци од прсти, Touch ID. Со ID на допир, наместо да допрете на ПИН-от за да го отклучите телефонот, можете едноставно да го држите прстот над сензорот. Ако тоа звучи како трик, тоа не е: тоа е всушност брилијантен заштедувач на време и нешто што помага во спроведување на безбедноста.

Преглед на iPhone 5S: ИД на допир

ID на допир може да се програмира за да препознае до пет прсти (тие можат да бидат ваши или ваши и да им веруваат на другите). Сè што треба да направите е да го држите прстот кон сензорот постојано, додека iPhone 5S гради слика како изгледа вашата печатена форма. Од вас е побарано да го движите прстот наоколу, да добиете целосен пристап, па дури и да ја користите страницата на прстот, за да можете да користите Touch ID од скоро и секој агол. Откако ќе заврши, подготвени сте да одите.

iPhone 5S TouchID е во употреба

Епл имаше неколку поплаки кога мобилниот телефон за прв пат излезе дека Touch ID не е многу сигурен. Сепак, ажурирањето за iOS го подобри и го направи читателот на отпечатоци од прсти побрзо и посигурно. Плус, можете да им помогнете на сите со регистрирање на истиот прст двапати, драматично зголемување на нивото на препознавање.

Мораме да кажеме дека работи толку совршено, во секој агол и, импресивно, секоја ротација, така што можете дури и да допрете Touch ID со вашиот телефон наопаку за да може да работи. Откривме дека прстите на другите луѓе не можат да отклучат мобилен телефон. Она што е толку брилијантно е како можете да го отклучите телефонот одеднаш: само кликнете на копчето за почеток за да го активирате iPhone 5S, а потоа ослободете го и држете го за да го отклучите во едно мазно движење. Единствено време кога имаме проблем е со влажни прсти, како после миење раце; во најголем дел, сензорот работи многу добро.

Оваа леснотија на користење не треба да ги опфаќа технолошките напори што се направени за создавање на Touch ID. Многу е импресивно што Apple успеа да го прилагоди најдобриот читач на отпечатоци што го користиме под копчето. Уште подобро, само треба да го допрете читателот за да функционира; со Samsung Galaxy S5, треба да го лизнете прстот преку копчето, што не е толку лесно или лесен за корисниците.

Можеби уште поважно, поставката за Touch ID бара да поставите PIN за вашиот мобилен телефон, што е потребно по рестартирање и за пристап до поставките на копчињата, како што е додавање на нов отпечаток. Значи, во додавањето на безбедноста што е полесна за употреба, Apple исто така ги охрабрува луѓето да бидат побезбедни воопшто.

Apple iPhone 5S Touch ID

Потоа, тука е иднината на технологијата. ID на допир сега може да се користи за отклучување на вашиот телефон и за купување од iTunes и App Store, наместо да ја внесувате вашата лозинка. Има смисла дека Apple ќе го отвори овој систем во одреден момент во иднина, барем за одредени развивачи, за да можете да го користите отпечатокот од прст за пристап до вашата банка, на пример. Ништо не е најавено, но ќе бидеме изненадени ако Touch ID не се користи за наредните години.

Отпечатоците од прстите се чуваат во Secure Enclave на чипот A7, каде што отпечатоците од прсти не се споделуваат или не се прикачуваат на iCloud. Ова помага да се зголеми безбедноста и да престанат со пробиени читачи на отпечатоци. Се разбира, овој систем не е целосно глуп, но „Епл“ цитира можност од 50,000 во 1 од некој што може да отклучи телефон, што е сè уште подобро од шанса 10,000 во 1 за некој да претпостави четирицифрен PIN.

Преглед на iPhone 5S: Екран

Со оглед на тоа што големината на мобилниот телефон не е променета, „Епл“ не го смени екранот, па го добивате екранот 4in 1,136 × 640 кој е ист како оној што се користи на iPhone 5. Повторно, можете да добиете поголема резолуција, поголем екран се префрла на Андроид, но ние не ја гледајте големината на iPhone 5S како проблем.

Ајфон 5с

За почетниците, има многу резолуции за прелистување на веб и апликации, при што интерфејсот исчезнува надвор од екранот кога ја читате страницата, давајќи цел екран на тековната задача. Понатаму, густината на пикселите од 326ppi е она што Apple го нарекува ретина дисплеј. Ова значи дека кога го гледате екранот на нормално растојание, не можете да видите поединечни пиксели. Со други зборови, сè изгледа остра и поголема резолуција нема да постигне ништо, баровите прават икони и текст премногу мал за да ги прочитате без скалирање.

Квалитетот на сликата е исто така многу добар. Епл користеше висококвалитетен IPS панел и сè уште е еден од најдобрите дисплеи на паметни телефони. Светли, светли, произведуваат бели и светли бои, а одличните агли на гледање значат дека можете да видите што е на екранот јасно од каде било.