Преглед на LG NanoCell SM8600: Паметна ТВ опремена со дигитален асистент

Ulasan LG NanoCell SM8600: TV pintar berfitur lengkap dengan asisten digital

LCD, LED, OLED, QLED, NanoCell … постојат различни типови технологии за ТВ-дисплеј таму денес и може да биде тешко да се донесе одлука. Технологијата LG NanoCell е веќе повеќе од една година и, накратко, е нивниот подобрен ЛЦД-екран што е наменет да му се спротивстави на QLED екранот на Samsung. Преглед 55 ″ Нашиот LG NanoCell SM8600 гледа еден од најновите со оваа технологија и во кој има и Асистент на Google, Alexa, Dolby Atmos и многу други.

Спецификација

LG NanoCell TV SM8600 ThinQ AI (55SM8600PUA) ги има следниве карактеристики и спецификации:

 • NanoCell технологија: Нано живописни бои и остри детали за слика, овозможени со прикажување на честички со големина нанометар. Со нано Точност, сликите изгледаат јасни и живи.
 • Локално затемнување: Контрастот и нивото на црна боја се подобруваат со затемнување на контролата во сите локални зони на LED-светла.
 • Паметен процесор α7 Gen 2: Овој иновативен процесор е центар на интелигентна слика, акција и подобрување на бојата. Моќен процесор е овластен од АИ во неговото јадро.
 • АИ паметен: Телевизорот LG NanoCell ThinQ AI слуша, мисли и одговори за да обезбеди најдобра забава и лична контрола за вашиот паметен дом.
 • webOS 4.5 и магичен далечински управувач
 • Долби Визија и Долби Атмос
 • Тип на приказ: Екран на Наноцел
 • Резолуција на екранот: 4K Ultra HD (3840 x 2160)
 • Широк агол на гледање: IPS технологија
 • Тип на позадинско осветлување: Еџ
 • Затемнување на задното осветлување технологија: Локално затемнување
 • Обработка на слика: паметен процесор α7 Gen 2
 • Освежи стапка: TruMotion 240 (оригинален 120Hz)
 • HDR (висок динамичен опсег): 4K Cinema HDR (Dolby Vision®, HDR10, HLG), HDR Динамички тон мапирање про
 • Контраст: Засилувач на длабочина на објекти, ултра осветленост
 • Јасност: Чекор четири намалување на бучавата, засилувач заснована на фреквенција
 • Боја: Нано боја, нано точност, милијарди богати бои (постигнато преку 10-битно одвојување), Напредно засилување на бојата
 • Резолуција на резолуција: Upscaler 4K
 • АИ ТВ: LG ThinQ AI, Асистент на Google, Вградена Alexa (бара ажурирање на фирмверот), Компатибилен со Google Home, компатибилен со Amazon Alexa, Интелигентно препознавање на глас
 • Операционен систем: вебОС
 • Далечински управувач: Универзален (Автоматско откривање на уреди), магија (точка, клик, движење, звук)
 • Паметна телевизија: Продавница за содржини на LG, Комплетен веб-прелистувач, Нетфликс, Амазон Мајн, ЈуТјуб, Гугл филмови и ТВ, LG канали, караоке
 • Аудио: 2.0 канал, 20W, Dolby Atmos, DTS-HD, подготвен WiSA, репродукција на аудио Bluetooth, синхронизација на LG
 • Поврзување: 802.11ac, Сертифициран Wi-Fi, Bluetooth 5.0, IP-контрола, HDMI-CEC (Simplink), ATSC, Clear QAM, смарт телефонско поврзување
 • Влез излез
  • HDMI (HDCP 2.2): 2 задни, 2 страни (еден канал за враќање на аудио HDMI (ARC))
  • USB v2.0: 2 задни, 1 страна
  • Влез за RF конекција (антена / кабел): 1 заден
  • Композитен влез (AV): 1 заден
  • Внесување на етернет: 1 заден
  • Внес RS-232C (мини Jackек): 1 заден
  • Излез на дигитален аудио (оптички): 1 заден
 • Моќност: AC 120V, 50 / 60Hz
 • Потрошувачка на енергија во мирување: Под 0,5W
 • Потрошувачка на енергија: 68.1W
 • Годишна потрошувачка на енергија: 126Wh / година
 • ТВ димензии со поддршка (WxHxD): 1232 x 786 x 263.1mm / 48,5 “x 30.9” x 10.4 “
 • ТВ димензии без држач (WxHxD): 1232 x 716 x 63.6mm / 48,5 “x 28,2” x 2,5 “
 • Ширина на држачот: 841mm / 33.1 “
 • Телевизиска тежина со држач: 18,7кг / 41,2 фунти
 • Телевизиска тежина без држач: 17,2кг / 37,9 фунти
 • ВЕСА Инсталација (W x H): 300мм х 300мм
 • Ограничена гаранција: Дел 1 Година и труд

Што има во кутијата

 • 55 “LG NanoCell TV SM8600 ThinQ AI
 • ТВ-штанд
 • Магијата далечински
 • Батерии за далечинска контрола
 • Кабел за напојување
 • Водич за брз почеток
 • Е-Прирачник (достапен преку ТВ-менито)
Што е вклучено со LG NanoCell SM8600 (ТВ не е прикажано).

Дизајнот

Телевизорот LG NanoCell SM8600 ThinQ AI е многу тенок, како што имаат тенденциите денес. Околу 3/4-инчи на секој раб, тоа е криви на задниот дел. Во центарот на телевизорот, дебела е околу 2 1/2 инчи. Со монтажната монтажа, SM8600 има ширина од 48 1/2-инчи, неговата висина е нешто под 31-инчи, а нејзината длабочина е нешто под 10 1/2-инчи. Длабочината јасно се зголемува заради заоблениот облик на закривениот држач на предната страна. Врвот на штандот и задниот дел на телевизорот имаат иста темно сива боја која има малку брусен изглед.

Заден приказ на LG NanoCell SM8600.

Кога телевизорот е исклучен, предната рамка е многу тенка. Горните и страничните рамки се дебели само 1/16-инчи, а дното е околу 1/2-инчи. Отпечатени во долниот десен агол на ТВ се зборовите „LG NanoCell“ и се единствените брендови на ТВ.

Како што се очекуваше, повеќето пристаништа на телевизија се наоѓаат во задниот дел на ТВ. Електричната порта е на левата страна (кога гледате на задната страна), додека останатите се во низата од десната страна. Пристаништата од десната страна вклучуваат AV In, RS-232C за услуга, оптички дигитален аудио аут аут, LAN, HDMI 3 и 4, USB 2 и 3, и конечно конекција за кабел со антена / коаксија. Повеќе пристаништа се наоѓаат на оваа страна на низата. Ова вклучува HDMI 1, HDMI 2 (ARC) и USB 1.

LG SM8600 има доволен влез за сите ваши уреди.

Центриран на задниот дел во близина на дното е пресек од приближно 4 на 8 инчи, каде што е прикачен прицврстениот држач. Овој држач има отстранлив грб кој е наменет за управување со кабел и обезбедува чист изглед од задниот дел на вашиот телевизор. Ако сакате VESA да биде инсталирана, четири дупки за VESA се центрирани на квадрат од 300 mm x 300 mm.

LG NanoCell SM8600, како и повеќето други телевизори денес, е елегантен и тенок и дефинитивно ќе одговара на декор што го имате во вашата дневна соба или домашен театар.

Вклучен Magic Remote е ваш далечен стандард, со ширина од околу 2 инчи и долг 7 1/2-инчи. Има грч во долниот дел на грбот во кој има две АА батерии, но исто така служи како практичен зафат при употреба на далечинскиот управувач.

Далечинскиот управувач има прилично типичен распоред исто така. Копчето за напојување се наоѓа на горниот лев дел со копчето за вклучување на секундарниот уред од горниот десен дел. Вашата 10-цифрена низа на копчиња е подолу со копчето – / список лево од копчето од менито 0 и три точки од десната страна.

Под ова е вашиот волумен нагоре / надолу и копчето за канал нагоре / надолу. Меѓу нив се копчето за исклучување на звукот и гласното копче за Google Assistant / Amazon Alexa. Под копчето за јачина на звук е копчето за дома, додека копчето под копчето е копчето за поставки. Во средината под низата на ова второ копче се наоѓа тркалото за движење и таблата за насоки. Тркалото на вметнатото и кога се ротира, го покажува курсорот на вашиот екран. Копчињата за насока се наведнуваат навнатре и се вметнуваат на тркалезниот диск.

Под воланот има уште неколку копчиња што го комплетираат далечинскиот управувач. Ова ги вклучува копчињата за грб, водичи, Netflix, извори, Prime Video, црвени / зелени / жолти / сини копчиња, копчето Филм, копчиња за репродукција и пауза. Како и другите далечински управувачи, на почетокот ова може да изгледа малку страшно, но е лесно за употреба. За жал, далечинскиот управувач не нуди ваков вид позадинско осветлување за полесна употреба ноќе или во темна просторија.

Екран

Телевизорот LG NanoCell SM8600 ThinQ AI има 3/8 инчни рамки и врвот и 3/4 инчен подножје. Како резултат, рамката не го намалува искуството за гледање затоа што сликата се движи од крај до крај.

Во врска со нивната технологија NanoCell, ова го кажа LG за тоа:

Технологијата на прикажување на NanoCell му овозможува на вашиот телевизор со позадинско осветлување со LED осветлување да емитира вистинитосни бои со пониска рефлексивност и подлабоко ниво на црно, дури и при поширок агол на гледање, може да се доживее вистински квалитет на сликата и неверојатна јасност на сликата од секое седиште во Куќа

LG

Што се однесува до вистинскиот квалитет на сликата, SM8600 е јасен и јасен, особено на 55 инчи. Нашиот амбиент имаше ТВ седи на околу 8 метри од софата и немав проблем со острината на екранот. Светли и светли бои и стандарден контраст даваат прилично богата црна боја. Како и повеќето телевизори, бојата може лесно да се прилагоди помеѓу различните режими на слика или да се прилагоди по ваш вкус.

LG SM8600 нуди светли бои, светли и извонреден контраст.

Она што го најдов беше дека имало некои проблеми со крварење и привлечно осветлување. Кога гледате потемни сцени со посветли области или гледате кредити на ролна на екранот, дефинитивно можете да видите посветли вертикални области паралелно со полесни области или широк текст. Иако ова не е проблем што е премногу често, тој навистина се гледа кога гледате содржина во поштенско сандаче. Линиите се шират над и под реалната содржина во црната лента и се навистина досадни.

За среќа, ова е лесна фикс. Под опции за слика> Режим на слика, постои поставка наречена LED Local Dimming. Локалното затемнување е карактеристика што автоматски ги демнат делови од екранот колку што е потребно додека ги одржуваат другите светли. По оневозможување на оваа одлика, што може да влијае на контрастот, жалбата исчезнува. Да бидам искрен, не гледам голема разлика, доколку има, во реалниот квалитет на сликата или контрастот. Недостаток на ова е што треба да ги исклучите карактеристиките еден по еден за секој режим на слика.

Нашата единица за преглед е поставена во нашата дневна соба и е релативно осветлена. Има малку светлина и сјај во зависност од аголот, но не премногу за да се наруши или да биде грижа.

Едно нешто што забележав, и тоа навистина зависи од амбиенталното светло во просторијата, но ТВ-сликата е малку потемна кога се гледа од остар агол. Чудно, понекогаш се гледа додека други времиња може да не зависи од содржината. Не е нешто што е премногу сериозно, туку нешто на кое понекогаш обрнуваме внимание.

Подгответе се

Ако се земе предвид дека станува збор за Smart TV, има два дела до поставките: физички и софтвер. Што се однесува до физичките аранжмани, нозете треба да бидат прикачени на основата и основата на задниот дел од телевизорот. Телевизорот исто така може да се монтира на wallидот ако сакате да користите држач VESA 300mm x 300mm.

Откако ќе ги поставите и вклучите сите поврзани постојни уреди (кабелски кутии, конзоли за игри, итн.), Вклучете го ТВ и АИ софтверот ќе ве водат низ процесот на поставување. За време на процесот, телевизорот автоматски ја детектира мојата кабелска кутија, сè што треба да направам е да го изберам вистинскиот оператор. Севкупно, водениот аранжман трае околу пет минути. Willе забележам дека го поврзувам ТВ-кабелот со мојата мрежа користејќи кабел Етернет, така што ќе можете да додадете неколку минути ако сакате да се поврзете безжично. Оваа поставка вклучува поврзување на ТВ преку апликацијата „Мојот дом“ на Google за дополнителна функционалност. Ако сакате, наместо тоа, можете да користите и Alexa, или како додаток, Асистент на Google.

SM8600 е исто така опремен со HDMI (ARC) порт.

После поставувањето, можете слободно да ги разгледате поставките за да го промените изгледот и другите опции што ви се допаѓаат … и верувајте ми, како и повеќето телевизори денес има многу избори. Ова може да изгледа прилично страшно, но LG има одличен интерактивен прирачник за да ве води низ разни опции.

За да ви дадете идеја за достапните поставки, еве листа на некои од нив:

 • Слика
  • Режими на слика: Стандарден, чист, APS (автоматско заштеда на електрична енергија), кино, спорт, игри, HDRE ефекти, шарено искуство, експерт isf (светло), експерт isf (темно)
   • AI Image: поставува оптимална резолуција за содржина со алгоритми научени преку длабоко учење (навистина не може да се види разликата)
   • Заднинско осветлување, контраст, осветленост, острина, боја, боја, температура на бојата
   • Напредни контроли: Динамички контраст, динамична боја, најпосакувана боја, бојата спектар, супер резолуција, гама
   • Опции на слика: Намалување на бучава, Намалување на шумите MPEG, Ситно градирање, црно ниво, оригинално кино, Нега за око, ЛЕР локално сопирање (ИЗВЕСТУВА THEЕ НА МААТА – жалба) …. треба да се исклучи за секој режим, TruMotion,
  • Сооднос на аспект
  • За заштеда на енергија
  • Дополнителни поставки: Режим за удобност на очите, HDMI ULTRA HD Длабока боја, одговор на инстант игри
 • Звук: Dolby Atmos, AI Sound, Sound Out (ТВ звучници – звучи прилично пристојно, Оптика, HDMI лак, Bluetooth, WiSA звучници, внатрешни + оптички ТВ звучници (звук шупливи и одгласи)
 • Канал: Нагодување на канали, менаџер на канали, LG Channel (вклучено / исклучено)
 • Врска: Wi-Fi, кабел, мобилна телевизија (им овозможува на другите уреди да го вклучат вашиот ТВ)
 • Општо: Јазик, локација, време и датум, тајмер, услуга за АИ, управување со сметки (сметка за LG, никогаш не е регистрирана),
 • Безбедност: ТВ-програми, канали, апликации и клучеви за внесување
 • Достапност: Упатство за аудио, Опции за покажувач, Транспарентност во менито, Затворен текст, Звук на ТВ-моќност, висок контраст

Како што можете да видите, има многу опции на располагање што ви овозможуваат да го прилагодите искуството по ваш вкус.

Леснотија на користење

Откако ќе се постави, LG NanoCell SM8600 е лесен за навигација и дознавање. Тој нуди прилично лесен интерфејс. Со помош на „Асистент“ на Google, полесно може да се најде содржина. Кога користите говорни команди, ТВ пребарува низ ТВ, Нетфликс и ЈуТјуб, но се чини дека не вклучува Амазон Главен филм или Гугл Плеј. Можете исто така да користите говорни команди за да го вклучите и исклучите телевизорот, да менувате режими на слика и звук, да пребарувате Интернет-канали на LG, да ја прилагодите јачината на звукот, да го проверите времето и друго.

Вклучен е и LG Magic Magic Remote.

Можете исто така да го поврзете вашиот паметен уред со ТВ користејќи ја апликацијата LG TV Plus. Кога е завршена, оваа апликација ви овозможува да го контролирате телевизорот како што е далечински, да споделувате содржини, да споделувате екрани на паметни телефони и да пуштате музика преку Bluetooth.

Иако поврзувањето со Shaw BlueSky TV (мојот кабелски оператор) е лесно, пристапот до водичот за канали бара дополнителен чекор. Иако можете лесно да ги менувате каналите или волуменот користејќи го далечинскиот управувач LG, пристапот до водичот Shaw бара две копчиња: тастатурата … на далечинскиот управувач, потоа движете се надолу и одберете Guide.

Софтвер

LG NanoCell SM8600 работи на веб-страницата на LG 03.60.19. Самиот интерфејс е прилично чист и лесен и контролната табла ви овозможува брзо пристап до најразлични извори на медиуми. Овие извори вклучуваат Netflix, Amazon Prime, LG канали, YouTube, Google Play Movies & TV, Cineplex Stores, караоке канали, фотографии, видеа и мојот сервер DLNA Plex Media дури се појавија.

LG канали прикажува интернет телевизија и ги вклучува сите канали посветени на содржини, како што се AFV канали, БЕСПЛАТНО ТВ Binge, БЕСПЛАТНИ филмови (IP-217), Смешни или умираат, колеџ хумор, САД денес, TIME, CBC News и многу други.

Притискање на почетното копче на далечинскиот управувач ви овозможува пристап до брзо мени. Оттука можете да пребарувате, да отидете во таблата за дома, да менувате влезови, да изберете апликации и многу повеќе. Уредувањето на вашата домашна табла по ваш вкус исто така го олеснува пристапот до вашите омилени извори.

Квалитет на звук

Да бидам искрен, бев малку скептичен кога слушнав како LG SM8600 прикажува звук на Dolby Atmos. Со ТВ-уред, секогаш ќе бидете ограничени од звучниците внатре. Овој сет располага со звучник 2,0 Канал 20W, затоа, ако знаете нешто за Atmos, можете да видите дека јас сум скептичен.

Да бидам искрен, јас бев навистина импресиониран од просторниот звук што излегува од ТВ. Се разбира, ова звучи подобро со звучната лента LG SL8YG што ја разгледуваме во исто време, но гледањето на Трансформатори преку ТВ-звучни звучници е јасно повеќе од доволно, иако недостасува малку на бас крајот на нештата. Всушност, за некои делови, се чувствува како да има малку повеќе просторен звук отколку што се постигнува со каналот за звук 3.1.2, но тоа може да биде и мојата фантазија со оглед на тоа дека звучната лента нуди многу пополн, помоќен звук.

На аудио предната страна, репродукцијата на аудио Bluetooth е достапна само преку Внатрешниот звучник на ТВ. Додека ТВ звучниците се добри за ова, малку е разочарувачки кога лентата за звук е поврзана. Сепак, можете исто така да го направите кастингот директно во лентата за звук што ја разгледуваме, па затоа внимавајте на тоа.

Изведба

Што се однесува до перформансите, со активиран Quick Start +, телевизорот се вклучува супер брзо. Исто така, вчитувањето на Netflix, Amazon Prime или други извори е исто така остра. Всушност, Netflix товари во секунди кога се користи преку ТВ додека трае 15 до 20 секунди за да се вчита низ мојата телевизиска кутија Shaw BlueSky.

SM8600 исто така има функција наречена Instant Game Response. И покрај тоа што не играм многу игри со ТВ, го тестирам со мојот Xbox One X. Одговорот на инстант игри на LG овозможува слаб влез кога играте игри и работи добро, од она што го забележав. Кога се користи со HDMI и ALLM (автоматски режим со мала латентност), LG тврди дека е многу мало заостанување од 14,5 ms за играње игри.

Едно нешто што забележав кога користите Remote Magic е дека курсорот „се држи“ до работ додека продолжувате да трчате, што го прави не паралелно со далечинскиот управувач. Малку е тешко да се објасни, но ако го преместите далечинското налево, покажувачот ќе следи. По допирањето на работ на екранот, јасно застана. Меѓутоа, ако продолжите да го движите далечинскиот управувач надесно, курсорот сè уште го „следи“ далечинскиот управувач. Веднаш штом ќе започнете да се движите десно, покажувачот се движи десно, дури и ако далечинскиот управувач е насочен подалеку од ТВ. За да го поправам ова, го влечев курсорот надесно и потоа го преместив далечинскиот управувач сè додека не посочи кон покажувачот повеќе или помалку. Ова е мала нервоза, но е прилично ново што мислам дека вреди да се спомене.

Цена / вредност

55 ″ LG NanoCell SM8600 ThinQ AI Smart TV има МСРП од 999,99 УСД / КаС 1299,99 УСД. Со оглед на нејзината големина и карактеристики, сметам дека цената е прифатлива кога ќе се спореди со другите понуди. Сепак, во моментов се продава за 799,99 $/1099,99 $. Ако сакате да бидете поголеми, SM8600 е исто така достапен во големини 65 “за 1499,99 $/1798 $. Во моментот на објавување на овој преглед, продадена е и поголема големина.

Завиткајте

Севкупно, LG NanoCell TV SM8600 ThinQ AI работи добро. Со пристоен квалитет на слика и подобар звук од очекуваното, SM8600 има многу паметна содржина и одлики за цената. После неколку поставувања за прилагодување, LG SM8600 нуди пристојна вредност и уживање.

* Ние испративме единица за преглед за LG NanoCell TV SM8600 ThinQ AI (55SM8600PUA) за целите на овој преглед. Во некои наши написи и особено во нашите прегледи, ќе најдете Амазон или други придружни врски. Со текот на времето, на водење на веб-страница му требаат пари. Сите набавки што ги правите преку оваа врска често создаваат мал приход за нашата страница и / или автори.

LG NanoCell SM8600

999,99 $ / CA 1299,99 $

Беше успешна

 • Тенок и елегантен дизајн
 • Пристојна слика со многу поставувања
 • Асистент на Google / Amazon Alexa на бродот
 • Netflix, Amazon Prime, LG канали, филмови на Google Play и многу повеќе
 • Светне брзо
 • Звукот на Долби Атмос е пристоен за ТВ
 • Доволно пристаништа за додатоци
 • Цената е разумна во споредба со паметните телевизори со слична големина

Потребна е работа

 • Локалните затемни LED диоди предизвикуваат пречки, мора да бидат деактивирани за секој режим на слика што сакате да го деактивирате
 • Далечинскиот управувач не е позадински
 • Двете копчиња се притискаат за пристап до локалниот водич за кабел
 • Повремено, потемен екран кога се гледа од остар агол